Osmanlı İmparatorluğu 17. yüzyılda doruk noktasına gelmiş ve Avrupa' nın kaderini değiştiren Viyana kuşatmasını yapmış, ancak II.Viyana kuşatmasında Viyana kapılarından geri dönmek zorunda kalmıştır. Bu savaş Türklerin Orta Avrupa'daki ilerleyişinin son sınırı olmuştur.
II. Viyana Kuşatmasını pek çok sebepten kaybetmiştir. Sadrazam ve Ordu'nun başındaki Kara Mustafa Paşa' nın kendine olan fazla güveni, yakın çevresini pek dinlememesi gibi pek çok etken Viyana kuşatmasının olumsuz sonuçlanmasına neden olmuştur. Yaklaşık 500 bin kişilik bir güç ile yola çıkan Osmanlı ordusu Viyana' yı alamamış ve geri dönmek zorunda kalmıştır. Belki de yardıma gelen Lehistan Kralı Sobieski' nin sözleri Savaşı özetlemektedir "300 bin kişinin başında olup da burnunun dibinde Bu köprünün yapılmasını aldırmayan komutan yenilmekten kurtulamaz"
Bu savaşın sonunda, Osmanlı İmparatorluğu yenilmiş ve Avrupa tarihi ve bizim tarihimiz açısından çok önemli bir savaş olan Viyana kuşatması sonrası ilginç efsaneler de ortaya çıkmıştır.
Kruvasan Adı Nereden Gelir
Bugün Avrupa' nın ve ülkemizin de zevkle tükettiği Fransız ve Avusturyalıların milli çöreği olan Kruvasan, Ayrıca Avrupalıların çok sevdiği ekmek Baget ve neredeyse tüm dünyanın sevdiği ve içtiği Kapuçino isimleri bu kuşatma sonrasında açığa çıkmıştır.
Tabii bu iddiaya hadi canım sende diyenler çıkabilir. Ancak tek tek ele alındığında, ortaya çıkan güçlü deliller bu iddiaları desteklemektedir. Kruvasan konusuna gelirsek sade, çikolatalı, çilekli ve hatta şarapla bile yapılan tuzlu ve tatlı tadıyla, genellikle kahvaltılarda tüketilen ay çöreği şeklinde bir yiyecektir. Bir Efsaneye göre Viyana' da kuşatma esnasında, Osmanlı  lağamcıları Viyana' nın altına tüneller kazmış, sabah saatlerinde tam başarıya ulaşacakları bir esnada tüm Viyana uyurken, bir fırıncı alttan gelen sesleri duymuş ve bunun üzerine askerlere haber vererek Osmanlı askerlerinin Şehit olmasına neden olmuştur. Kuşatmanın ardından kendisine ödül için isteği sorulmuş ve o da hilal şeklinde bir çörek yapmak istediğini, bunu sadece yapma yetkisinin kendisine verilmesini istemiş ve Kruvasan bu sayede doğmuştur.
Diğer kaynaklara göre ise Kruvasan' nın şekli hilalden gelmekte ve Osmanlı'ya karşı kazanılan zaferin ardından, bayrağımızdaki Hilal, çörek şekline getirilmiştir. Hilal'in İngilizcesi "crescent" olup ismi de buradan gelmektedir. Fransa'da bu çöreğin ismi "viennoiserie" olarak biliniyor olması da bu iddiayı destekler vaziyettedir.
Peki Baget Ekmeği ?
Baget Ekmeği

Baget ekmeğine gelirsek, savaşın ardından yardıma gelen Leh süvarilerine İthafen yapılmıştır. Lehistan Yani bugünkü Polonya, savaşın gidişatını değiştiren önemli ülkelerden biri olmuştur. Onların yardıma yetişmesiyle bir nevi Viyana kurtulmuştur denilebilir.
Baget ekmeği ilk olarak Kral Sobieski' ye zaferini kutlaması için özel olarak pişirilmiş, süvarilerini onure etmek için ise uzun ince mızrak formunda hazırlanmıştır.
Bir Başka İsmini Borçlu Olan Kapuçino
Cappuccino için konuşulanlar ise bir söylenti olabilir, kesinliği net değildir. Buna göre Osmanlı ordusunun savaş sonunda yağmalanan eşyaları içerisinde, çuvallar dolusu kahvede bulunmaktaydı. Diplomat casus ve aynı zamanda tüccar olan Ukrayna kökenli Franciszek Jerzy Kulczycki, Osmanlılardan kalan bu kahveleri kullanarak, Viyana' da ki ilk kafeyi açmış, ardından ya kendisi ya da bir rahip olan, aynı zamanda Türklere karşı da savaşmış, Capuchin isimli kişi tarafından kahveye bal ve süt eklenmesiyle Kapuçino ortaya çıkmıştır.
Dünyaya damga vurmuş bu 3 yiyecek ve içeceğin kökeninin hepsi, Osmanlının batıdaki son sınırı olan Viyana kuşatmasına dayanmaktadır. Yani Avrupalılar sevinçlerinden çeşit çeşit yiyecekler yapmışlardır. Bu yüzden yerken bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bir inanışa göre kruvasan ağızda 3 dakika, midede 30 dakika, Kalçada 30 yıl kalmaktadır.