osmanlı

15 Temmuz hain darbe girişiminde cuntacıların üst olarak kullandığı Akıncı hava üssünün ismi, tarihte de manidar bir anlamı bulunmakta.
Ankara'da Kazan ilçesine yakın bir bölgede bulunan Akıncılar Hava Üssü zamanında 1950'de ABD'ye tahsis edilmiş hava alanı ve askeri tesislerden biridir. Daha sonra Amerikalılar çekilmiş(En son Clinton zamanında), ardından Türk hava kuvvetleri Savaş uçakları için kullanılmakta olan
Akıncılar hava Üssünün bulunduğu alan yüzyıllar boyu Mürted adıyla anılmıştır. Mürted, İslâm dinini bırakıp başka dine geçmiş kimse kişi ya da anlamına gelmektedir. Peki neden bölge bu isimle anılmaktadır.
Bilindiği üzere 1402 yılında Osmanlı İmparatorluğu ve Timur Devleti Ankara Savaşı'nda karşı karşıya gelmiş, Osmanlı İmparatorluğu ve Yıldırım Beyazıt Ankara Savaşı'nda yenilince Osmanlı Devleti Fetret devrine girmiş, bir nevi Osmanlı dağılmanın eşinden dönmüştür.
Bu savaşta Osmanlı açısından pek çok olumsuzluklar yaşanmıştır. Bunlardan en haince olanı Osmanlı ordusunda bulunan bazı komutanların ve askerlerin saf değiştirerek Timur'un yanına geçmesi olmuştur. Bu süreç Osmanlı'nın Savaşı kaybetmesine zemin hazırlayan etkenlerden biri olmuştur. Bu nedenle bu bölgede yapılan Ankara Savaşı ve saf değiştiren askerler nedeniyle Akıncı hava üssünün bulunduğu Ova, Mürted Ovası adıyla o tarihten bu yana anılmaya başlanmıştır. Yanı bu bölge o dönemde de bu günde hainlerin merkezi olmuştur.
c
Akıncı (Mürted Ovası)


Yani Tarih tekerrürden ibarettir sözü bir kez daha karşımıza çıkıyor. Osmanlı'ya hainlik yapan askerler yüzyıllar sonra yine Türkiye Cumhuriyeti'ne hainlik yapan askerlerin Merkezi konumunda bir yer olmuştur.
1990 lardan itibaren Mürted adının olumsuz bir anlama gelmesi nedeniyle bu bölgenin ismi Akıncılar olarak değiştirilmiş ve mürted adıyla anılmamaya başlamıştır.
Yine Akıncı hava üssü ile ilgili ilginç bir gelişmede, ilkbahar aylarından itibaren Amerika'dan arama motoru Google'da yapılan aramalarda Akıncı Hava üssünün isminin darbe gününe kadar pek çok kez araması olmuştur.