ingiliz

Tarihin en hazin en fedakar Aşk hikayeleri nden biri İngiliz Kraliyet ailesinde yaşanmış, Kral Edward sevgilisiyle evlenemediği gerekçesiyle İngiliz tahtını kardeşine devrederek aşkı Wallis Warfred Simpson ile evlenmiştir.
Prens Edward babası V. Charles'in 1910'da tahta çıkmasının ardından tahtın varisi olmuş, Birinci Dünya Savaşı'nda kurmay subay olarak görev almıştır. Savaşın ardından 1920 lerden itibaren iyi niyet ve dostluk ziyaretleri gerçekleştiren Edward, 1928'de babasının rahatsızlanmasının ardından Ülke yönetimi ile iyice ilgilenmeye başlamıştır. Edward, 1930 da hayatını kökten değiştirecek olan Simpson ailesi ile tanışır. Simpson lar Amerikalı bir ailedir ve bay Simpson un eşi bayan Simpson ikinci evliliğini bay Simpsonla yapmıştır. Bu süreçte Edward ile tanışınca aralarındaki dostluk aşka dönüşmüştür. Edward, babasına bu büyük aşkı açamadan babası hayata gözlerini yummuştur.(20 Ocak 1936) Ardından Edward, Kral ilan edilmiştir.
Aynı yıl bayan Simpson 27 Ekimde kocasından Boşanmış ve artık aralarında bir engel kalmamıştır. Ancak Edward, bayan Simpson la evlenmek için kraliyet ailesinin ve hükümetin onayını almaya çalışmış, ancak başarılı olamamıştır. İngiltere'nin önde gelen siyaset insanları bu ilişkiye karşı durmuştur. Başbakan Baldwin bu ilişkinin Britanya imparatorluğu'nu tehlikeye düşürdüğünü söylemiş Ve Edward 'ı evlilikten vazgeçirmeye çalışmıştır. Edward, buna rağmen ya tahttan vazgeçerim ya da bu evliliğe onay verirsiniz şeklinde rest çekmiş, hükümet evliliğe kesinlikle onay vermeyeceğini bildirmesinin ardından Kral Edward tahttan çekildiğini açıklayarak bildiriyi 10 aralık 1936'da parlamentoya sunmuştur.
Ertesi gün 11 Aralık'ta radyodan tüm İngiltere'ye yaptığı konuşmada krallıktan çekildiğini açıklanmış, konuşmasında Sevdiği kadının desteği ve sevgisi olmadan bu görevi yapamayacağını içeren duygusal bir konuşma yaparak dünya tarihine bir anda damga vurmuştur.
Aynı gün İngiltere'yi terk etmiş ve ertesi gün de Edward'ın kardeşi George'a taç giyme töreni yapılarak yeni kral olmuştur. Edward ve bayan Simpson 3 Haziran 1937 de Fransa'da bir kilisede evlenmiş bundan sonra kendi hayatlarını yaşamaya başlamışlardır.
Iki yıl boyunca Fransa'da yaşayan Edward bir çok Avrupa ülkesinin ziyaret etmiş, özellikle Nazilerle çok iyi anlaşmıştır. Naziler tarafından oldukça hoş karşılanan Edward ve bayan Simpson, Hitler ile görüşmüş, İkinci Dünya savaşında Nazilerin Fransa'yı işgal etmesinin ardından ikili Madrid'e geçmiştir.
Naziler 2. Dünya savaşı sırasında Ortalığı karıştırmak adına kral Edward 'ı İngiltere'nin yeni Kralı ilan etmiş, buna karşı hamle olarak Churchill, 1940 da Edward'ı Bahamalar'a vali olarak atamıştır.
Savaş boyunca iki sevgili burada yaşamıştır.
1945 ten sonra iki âşık hayatını gezerek ve dolaşarak de geçirmiş, 1967 Edward ilk kez düşesle birlikte resmi törenle İngiltere'ye davet edilmiştir. Ölümlerinin ardından İkisi de Windsor Şatosuna gömülmüşlerdir.
Edward'ın İstanbul Ziyareti

Kral Edward ülkemiz açısından önemli bir siyasi kişilik olmuştur. Kısa süre kaldığı tahtta kral olarak ilk yurtdışı seyahatine Türkiye'ye yapmıştır. (1936) Atatürk ile görüşen Kral Edward, bu süreçte bayan Simpson'uda yanında getirmiştir. Hatta Atatürk'ün "Bu millete her şeyi öğrettim, fakat uşaklığı öğretemedim" lafını Edward ile yemek yediği sırada garsonun bir hatası üzerine söylediği rivayet edilir.
.
Atatürk ve Edward

Edward Düşes ve Bir Playboyun İğrenç İlişkisi

Tabii Edward ve Simpson hakkında iddialar yıllarca sürmüştür. Özellikle 2002 de Christopher Wilson'un yazdığı Dancing with Devil isimli kitapta bu ikilinin hayatı gözler önüne serilmektedir. Kitaba göre Edward ve düşes çiftine zengin Amerikalı bir Playboy üçüncü kişi olarak aralarına girmiş ve hatta İkisiyle de ilişki yaşamaktaydı ayrı ayrı. Jimmy Donahue isimli Amerikalı zengin bir işadamının torunu mirasyedi ve Playboy olan Jimmy, düşesin ve Edward'ın hep birlikte üçünün takıldığı, Düşesin Jimmy'e aşık olduğu, Jimmy'nin Edward ile eşcinsel ilişki içerisinde olduğu iddialar arasındadır. Kitapta da sıklıkla vurgu yapılmıştır.
Bir başka iddia Edward'ın tahtı karısının kabul edilmediğini nedeniyle, yani aşk için reddetmediği Bilakis Nazi sempatizanı olduğu için İngiliz hükümeti tarafından tahtı bırakmaya zorlandığı en yoğun iddiadır.
Çünkü Edward, Hitler ile yakın ilişki içerisinde olup Hitler 'e sempati ve hayranlık duyuyordu. Ayrıca bayan Simpson, İngiliz istihbaratı tarafından takip edildiği ve bu süreçte Alman başkonsolosluğu Von Rippentrop'a bayan Simpson tarafından sürekli bilgi aktarıldığı, yani casusluk yaptığı ve hatta Alman konsolos ile düşesin yattığı söylenmektedir.
Tüm bu iddialara rağmen Kral Edward, İngiliz tahtından vazgeçmesi ve çalkantılı hayatıyla tarihe damga vuran kişiliklerden biri olmuş ve İngiltere tarihinin önde gelen simalarından biridir. Büyük aşkı ile evliliği konusunda İngiliz siyasetinde onu tek destekleyen Churchill olmuştur. Hayatı özellikle Oscar ödüllü The King's Speech filmine de konu olan Edward, (kendisini Guy Pearce canlandırmıştır) kısa Krallık yaptığı dönemde Saray harcamalarını kesmiş ve Britanya da sorunlu bölgeler, Güney Galler gibi yerleri ziyaret ederek politik adımlar atmıştır.