Top Ad unit 728 × 90

Osmanlı'nın Çöküşü Patates Yüzünden mi Oldu


Yıllar boyu cihan İmparatorluğu Osmanlı'nın nasıl çöktüğü hakkında pek çok teori ortaya atılmıştır. Genel olarak çeşitli etkenlerin birleşimi nedeniyle olduğu düşünülmektedir. Yani Coğrafi keşifler, ekonomik bunalımlar, padişahların basiretsiz oluşu, Avrupa'daki gelişmeler, Düşmanların birleşmesi, bilimin yeterince takip edilmemesi, doğal sınırlara ulaşılması gibi pekçok varyasyon  olmasına rağmen kesin bir çöküş nedenine ulaşamamıştır.

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çok ilginç bir görüş atıldı. İngiltere'nin Devonshire  Üniversitesi Osmanlı uzmanı Lord Herbert Smith,  Osmanlı devletinin çöküşüne bu yukarıdaki sayılan gerekçelerin haricinde çok basit bir etkenin yol açtığını ortaya sürdü. Osmanlı çökerten şey patatesti Smith'e göre.

Komik gelebilir ancak kendi ifadesine göre bir gün patates yerken hayranı olduğum Fatih Sultan Mehmed, Kanuni gibi padişahların bu müthiş lezzeti Bir kez bile tadamamış o olmalarına üzülürdüm demiş ve kendi ifadesine göre beyninde bir şimşek çakmış. Biraz araştırma yaptıktan sonra patatesin yeni keşfedilen Amerika kıtasından Avrupa kıtasına 1577 yılında getirildiğini ve bunun ardından Avrupa'ya yayıldığını tespit etmiş. Ne tesadüftür ki Osmanlı'nın duraklama dönemine girişi de patatesin Avrupa'ya getirilmesine yakın bir tarihtir.
Daha sonra bu iddiasını güçlendirmek amacıyla Botanik ve genetik biliminde araştırmalara koyulmuştur.

Kendisi de bir kızılderili yani Amerikan yerlisi olan Arizona Üniversitesi'nde genetikçi Atekha Grimclaw'ın bir araştırmasına ulaşmış. Bu araştırmaya göre Atekha Grimclaw, Amerikan kızılderililerinin de Patates üzerine araştırma yapmış ve ilginç bir sonuca ulaşmış. Kızılderililerde %80 oranında ortak bir genetik varyasyon saptamış ve  bu varyasyona göre Patatesin içerisinde bulunan patenin maddesinin, yerlilerde kas zayıflığına neden olduğunu bulmuş. Ardından yaptığı araştırmada patates tüketmeyen yerlilerin 1-2 ay içerisinde eski kas gücüne kavuştuğunu ortaya koymuş. Ancak yine iddiaya göre Amerika'da yaygın bulunan patates üretenlerin lobisi Atekha Grimclaw'ın bu araştırmalarının yayınlanmasını engellemiş.

Smith, bu araştırmaya dayanarak Amerikan yerlileri ve Türklerin aynı soydan geldikleri düşünülürse Orta Asya kökenli bu ırk üzerinde patatesin içerisinde bulunan patenin maddesinin Türk ve Türklerle aynı soydan olanlarda kas zayıflığına neden olduğunu ve bu nedenle Osmanlı'da da patates tüketiminin artmasıyla askerlerde kas zayıflığı oluştuğu ve savaşların giderek kaybedildiği iddiasını ortaya sürmektedir.

Hatta Lord Smith bu iddiasını Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı'nda askerlerin yokluk nedeniyle patates yerine mercimek ve buğday ile beslenmesi sebebiyle kaslarının güçlendiği, bu sebepten başarılı oldukları iddiasını savunmaktadır. Smith Ayrıca Türk Bilim adamlarına çağrı yapmış ve patenin maddesine karşı Türklerin hassasiyetinin araştırılması konusunda tavsiyede bulunmuştur.
"Patates tüketiminin önlenmesi Türklerin dünyada hak ettikleri yere almalarını sağlayacaktır" Lord Herbert Smith
Osmanlı'nın Çöküşü Patates Yüzünden mi Oldu Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 09:28 Rating: 5

2 yorum:

  1. Bu doğru..doğu Asya tıbbi yani geleneksel tıp patatesin 4 kan grubuna da zararlı olduğunu söylüyor..zaten nasıl faydalı olabilir ki yaprağı zehir ortaçağ Britanya da ing ler yapraklarını yiyince öldüler..yeşil kısımları da zehir..ve Osmanlı tibcilari patatesin çiğ suyunun çok faydali olduğunu pismisinin zehir olduğunu söylüyorlar...

    YanıtlaSil
  2. Enteresan bir iddia. Eğer bu denilen doğruysa Türkler DNA olarak kontrol edilmeli. Çünkü son yıllarda hızla yayılan hastalıklar karşısında tüm tedaviler başarısız kalmaktadır.

    YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.