.

Alışveriş yapmak için  bir araç  olarak kullanılsa da para geçmişten günümüze  krizler çıkaran, savaşlara sebep olan, yaşam tarzımızın  değişmez  olgularından biri olmuştur.
Çoğu ülke tarihte değişik banknotlar kullanmış Bu paralar ilginçlikleri sebebiyle tarihe geçmiştir.

Meksika Pezosu
Paralar üzerinde genelde ülkelerin önde gelen insanları ve liderlerinin portreleri yer alırken, 1934 yılında Meksika'da basılan 5 pezonun üzerinde yer alan çingene kadın portresi, dönemin liderlerinden birinin metresine ait olduğu şeklinde bir söylenti bulunmaktadır.

Esrarlı Madeni Para
Dünya üzerinde uyuşturucu olan esrarı, ilk kez Gümüş madeni para üzerine 2010 yılında Benin Cumhuriyeti bastırmıştır. Para üzerinde bulunan yeşil hint keneviri motifinin üzerine elinize sürdüğünüzde ortama esrar kokusu yaymaktadır. Bu olay, parada bulunan sentetik katkı maddeleri sayesinde olmaktadır.

Gine Parası
Neredeyse her ülkede Kendi liderlerinin fotoğraflarının bulunduğu banknotlar basılmaktadır. Ancak Tarihte ilk defa bir ülke, kendinin olmayan bir devlet başkanının fotoğrafını banknotta kullanmıştır. 1980 piyasaya sürülen Gine banknotunun üzerinde Yugoslavya devlet başkanı Tito'nun fotoğrafı Yer almıştır. Bunun nedeni Tito'nun ülkeye yaptığı yardımlardan dolayı idi.

Bol Sıfırlı Banknot
Zimbabve'de dünyanın en bol sıfırlı parası 2008 yılında basılmıştır. 10 trilyon sıfır olan bu para Kasım 2008 de Zimbabwe'de gerçekleşen savaş sonucunda enflasyonun Zirve yapması ve değerinin %709.8 milyar olmasıdır.


Kafası Kesik Banknotlar
1997 Afrika ülkesi Zaire'de diktatör Mobutu'nun rejiminin yıkılmasının ardından yeni yönetim, ülkede yeterince para bulunmadığından eski rejimin Parası olan 20lik banknotların da Mobutu'nun resmindeki kafa kısmını keserek Banknot olarak kullanmışlardır.

Tahta Paralar
Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Almanya, Büyük bir ekonomik ve Finansal krizin içerisine girmiş ve acil durum parası olarak tahtadan paralar basılmıştır.

Amerikan Doları
Dünyada en çok sahtesi basılan para Amerikan dolarıdır ve en çok sahte dolar basan ülke Kuzey Kore'dir.  Amerika, Bu nedenle sahtekarlığın önüne geçmek için Belirli aralıklarla dolar üzerinde değişiklikler yapmaktadır. Ayrıca Amerikan doları, üzerinde en çok kokain kalıntısı bulunan paradır.
Son olarak Amerikan doları bakteri ve mikrop açısından dünyanın en kirli parasıdır.

Dünyanın En Güzel Parası
Dünya üzerinde figür anlamında en güzel para 1000 kazak tengesi seçilmiştir.

Mamut Fosilli Para
Fildişi Sahillerinde üretilen bin franklık madeni paraların üzerinde gerçek mamut fosili parçaları yer almaktadır.

Uzaydan Gelen Para
Fiji Cumhuriyeti'ni 2012 yılında düşen Neuschwanstein meteorun parçalarından 999 adet 10 dolarlık madeni para üretilmiş ve bu para kısa zamanda koleksiyoncular tarafından satın alınmıştır.

Osmanlı Parası
Osmanlı döneminde çıkarılan(13 Eylül 1916) 50 bin liralık banknotların her birinin karşılığı 360 kilo altına tekabül etmekteydi.