.

1950 lerden itibaren iki kardeş halk, Kore halkı yapılan savaş neticesinde bölünmüş, 38 İnci enlem sınır hattı olarak ilan edilmiştir. Kore, 1953 te yapılan ateşkes neticesinde Kore Kuzey ve Güney Kore olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Kuzey Kore aşırı katı komünist bir yönetim ile yönetilirken, Güney Kore demokrasi ve cumhuriyetin egemen olduğu toplumun refahı şartlarının ne daha yüksek olduğu bir ülkedir.
Siyasi çekişmeler, ülkeler arasındaki güç dengesi nedeniyle İki Kardeş Bir uçtan tutulmuş ve ayrılmıştır. Kore bu talihsizliği yaşarken dünyanın en ilginç ülkelerinden biri konumundadır. Çünkü Kore'yi iki ayrı Devlet olarak ortadan ayıran sınır hattı, Kore tarafsız bölgesi dünyanın en tehlikeli ve ölümcül yerlerinden biri olmuştur.

Uzunlu 250 kilometre genişliği ise 4 kilometre olan bu sınır hattı, karşılıklı yüz binlerce askerin savaş için beklediği bir sınır hattıdır. Çünkü iki ülke arasında Ateşkes Anlaşması 1953 te imzalansa da o tarihten bu yana Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki savaş resmen bitmiş sayılmamaktadır.
Bu nedenle Kore tarafsız bölgesinde bulunan askerler karşılıklı olarak savaş taaruzu konumunda beklemektedir. Bu sınır hattı, dikenli teller, mayınlar ve her bir yanı tarafından gözetleme kameraları ile birlikte didik didik edilmektedir.
v

Her an savaş halinde hazır bombalar, ağır silahlar, tanklar sınırın her iki yüzünde savaşa hazır vaziyette beklemektedir.
Eğer olurda bu devasa engeller aşılıp Kore tarafsız bölgesine girildiği takdirde içerde kişileri daha büyük bir tehlike beklemektedir.
Çünkü bu geniş alan hiçbir şekilde İnsan eli değmediği için vahşi hayvanların ve özellikle Sibirya kaplanlarının çok rahat bir şekilde üremesine vesile olmuştur. Bu sebepten Kore tarafsız bölgesinde yoğun bir sibirya kaplanı popülasyonu bulunmaktadır. Bu vahşi hayvanlar giren insanları parçalara ayırmak suretiyle hayatlarını yok etmektedirler. Bu nedenle Kore tarafsız bölgesi yani Kore sınırı dünyanın en ölümcül bölgelerinden biridir.
1953 ve 1999 yıllarında Kore tarafsız bölgesinden izinsiz geçmek suretiyle bunu deneyen 500 kadar Güney Koreli, 50 Amerikalı ve 250 kadar Kuzey Koreli, Kore tarafsız bölgesinde hayata gözlerini yummuştur.
.
Kore sınırında Çok sayıda Vahşi Kaplan Yaşamktadır

Bugün Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki Panmunjom Köyü sembolik olarak iki tarafı da temsil etmektedir. Çünkü bu köyün resmiyette iki ülkeye ait bir konumdadır. Köyde Herşey 38 İnci enlem sınır kabul edilmek suretiyle ikiye bölünmüştür. Turistlerin içeriye girmesi serbest olmakla birlikte Köyü koruyan askerlere dokunması yasaktır. Çünkü askerler sürekli Savaş pozisyonda birbirlerine bakarak nöbet tutmaktadırlar. Köyün ortasında bulunan masa, anlaşma hükümleri görüşülmek üzere toplanmak üzere sembolik olarak kurulmuş ve her iki ülkenin malıdır. Bir taraf diğer tarafa geçtiği takdirde Savaş sebebi sayılmakta bu nedenle bu köy oldukça hassas bir noktadadır.