.

Yıllardır tüm dünyanın düşünmekte olduğu Papa Suikasti, Papa niye vuruldu sorusu Bugün dahi bir çözüme kavuşamamıştır.

13 Mayıs 1981 günü ST. Peter Meydanı olağanüstü günlerinden birini yaşıyordu. Binlerce kişi Papa 2. Jean Paul'u görmek için meydandaki yerini almıştı. Papa Her zamanki gibi halkı selamladığı arabasının üzerinde görülmüş, kalabalık çığlık çığlığa meydandaydı. Ancak kısa bir süre sonra bir silah sesi duyuldu. Papa vurulmuş, kanlar akıyordu. Meydanda çıkan arbedenin sonunda kara kuru bir genç yakalandı. Adamın kimliği ortaya çıkınca dünya ve özellikle Türk kamuoyu şoka uğradı.

Papayı vuran kişi Milliyet gazetesi genel yayın yönetmeni Abdi İpekçi vurduğu için tutuklu olduğu Askeri hastaneden kaçan Mehmet Ali Ağca'ydı.
Ağca, tutuklu bulunduğu hapishaneden şaibeli bir şekilde Firar etmiş ve ardından yine gizli olaylar neticesinde Roma'ya ulaşmıştı. Mehmet Ali Ağca,  Abdi İpekçi suikastinden dolayı ömür boyu hapisle yargılanıyordu. Ağca'nın ünlü ülkücü liderlerden Abdullah Çatlı'nın yardımıyla kaçtığı ve güvenlik Teşkilatı içerisindeki sempatizanlarının Bu firara yardım ettiği düşünülmektedir.

Papa suikastının ardından yakalanan Ağca, ilk sorgusunda kralı öldürmek için İngiltere'ye gitmek istediğini, ama daha sonradan İngiltere'de kraliçe olduğunu öğrenince Türkler kadın Vurmaz düsturu gereği vazgeçtiğini söylemiştir.
.

Papa suikastının ardından orta pek çok iddia atılmış, değişik senaryolar gündeme getirilmiş ancak tetiği çektirenin kim olduğu hala bulunamamıştır. Olayla ilgili pekçok senaryo hala konuşulmaya devam etmekte olup Aslında bu senaryoların Hedef saptırmaktan başka bir amacının olmadığı görülmektedir.


Genel olarak Ağca'nın Bulgar gizli servisi ile ilişkide olması, Roma'dan önce irtibatta olduğu kişilerin Rus ajanları ve Bulgar gizli servisi elemanları olması nedeniyle Papa suikastını KGB'nin yaptırdığı düşünülmektedir. Neden Rusya bu işin arkasında denirse, Papa 2. Jean Paul Polonyalıydı. Papa 2. Jean Paul suikastten kısa bir süre önce Polonya'ya ziyarette bulunmuş o dönem Polonya, Varşova paktına üye olup SSCB safında yer alıyordu. Haliyle bu ziyaretler ve Papa'nın Polonyalı oluşu Sovyetlerin hiç hoşuna gitmiyordu.

Mehmet Ali Ağca'nın Filistin ile bağlantılı olduğu şeklinde bir iddia ortaya çıkmış, ardından Filistinliler tarafından reddedilmiştir. Yakın tarihte yazılan birkaç romanda ve bazı tarihçilerin ortaya attığı iddialara göre ise Papa suikastı Opus Dei isimli koyu Katolik tarikatın işiydi. Tetiği çektiren sebeplerin Vatikan ve Katolik Dünyası içindeki savaştan kaynaklandığı iddialar arasındadır.

Bu senaryoların sürüp gitmesinin en önemli nedenlerinden birinin Papa suikastı gerçekleştiren Mehmet Ali Ağca'nın hiçbir şekilde konuşmaması olmuştur. Ayrıca kısa bir sürede yargılanıp ceza alması İtalyanların bu olayın üstünü örtmek istemesi şeklinde bir söylentiye sebep olmuştur.

Papa suikastinin ardından Mehmet Ali Ağca, kendini Mesih ilan etmiş, pekçok açıklamalarda bulunmuş. Hatta kitap yazmıştır. İngiliz Sundey Times gazetesi kendisi ile ilgili bir haber yayınlamış, "Mesih Ağca Papa suikastını paraya çevirmek istiyor" şeklinde Ağca'nın geldiği nokta ile ilgili güzel bir yorum yapmıştır.

Papa suikasti, popüler kültürün bir önemli bir malzemesi olmuş ve Ağca'yı medyatik biri haline getirmiştir. Hatta İtalyan bir kadın dergisi, Ağca'nın 2007'de Katolik olduğunu iddia etmiştir.

Mehmet Ali Ağca, iyice ilerleyerek 2006'da hapishaneden Papa 2. Radzinger'e mektup yazarak can güvenliğinin olmadığını iddia ederek Türkiye ziyaretini iptal etmesini istemiştir.

Papa vurulduktan sonra Ağca'yı affettiğini açıklamış ve Hıristiyanları onun için dua etmeye çağırmıştır. Ayrıca Papa 2. Jean Paul, 1983'de Mehmet Ali Ağca'yı hücresine ziyaret etmiş ve baş başa görüşmüşlerdir.
Bu suikast girişiminin arkasında kim olduğu hala aydınlatılamadı. Mehmet Ali Ağca, 2010 yılında Papa suikastını Vatikan hükümetinin planladığını öne sürmüştür.