ö

UFO tanımlanamayan Uçan obje anlamına gelir. Dünyanın en gizemli konularından birisidir. Pek çok komplo teorisine malzeme olan UFO'ların varlığı Hala tartışılmaktadır. Özellikle Daniken'in kitaplarında, tarihin ufolarda başladığı şeklinde pek çok kaynak gösterilmekte ve geçmiş toplumlardan günümüze, uzaylıların bizi şekillendirdiği yönünde iddialar da bulunmaktadır.
Uzaylıların varlığı hala bir sır olmakla birlikte günümüze kadar yakın tarihimizde pek çok UFO hadisesi kayıtlara geçmiş ve popüler olmuştur. Çoğu Şu ana yanlış bilgi olmakla birlikte ufolarla it dalaşına giren Savaş pilotları, UFOlar tarafından kaçırıldığını iddia eden vatandaşlar, pek çok UFO görüntüsü, haber bültenlerinde ve sosyal medyada ilgiyle takip edilmiştir.
Resmi tarihe göre kayıtlara geçen ilk UFO Vakası 1878 de ABD'nin Teksas şehrinde bir Çiftçi'nin UFO görmesi ve bunun yerel basında geçmesi olmuştur.
Ancak Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı ki bugün Antep'in Nizip ilçesinde 19 Ekim 1839 gecesi Hacı İsmail Hakkı, "Sema da büyük bir sini kadar ulu bir ışık belirdi" şeklinde Bir UFO tarifi yapmıştır. O zaman Bu gördüğü ışıkları hayra yormuş ve bunu padişahın Muzaffer olacağı şeklinde bir haberle İstanbul'a bildirmiştir.
Ancak işler sanıldığı gibi güzel gitmemiştir. O dönem Osmanlı, Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa isyanı ile uğraşmaktadır. Bu olayın hemen ardından yapılan savaşta, Mehmet Ali Paşa Osmanlı kuvvetlerini Nizip Savaşı'nda yenmiş, Padişah İkinci Mahmut da üzüntüsünden vefat etmiştir.
Bu belge kayıtlı ilk UFO belgesi Evgeni Raduşev tarafından Sofya'daki Osmanlı arşivlerinde bulunmuştur.
Kaynak: NTV tarih