g

Bir bebek doğduğu andan itibaren yetişene kadar psikolojik olarak çevresini taklit ederek büyür ve davranışlarını Buna göre şekillendirir. Bu durumu Albert Bandura isimli psikoloji doktoru, sosyal öğrenme kuramı olarak ortaya koymuş ve bu Kuramı desteklemek için çarpıcı bir deney yapmıştır.
Albert Bandura 1925 Kanada doğumlu olup babasının eğitime verdiği önem sayesinde British Columbia Üniversitesi'ne gitmiş, Mühendislik okurken psikoloji olan ilgisini fark etmiş ve psikoloji sınıfına geçerek kariyerine başlamıştır. Sosyal öğrenme kuramı şeklinde ortaya attığı düşünce ise çocukların doğduğu andan itibaren görsel ve taklit yoluyla diğer davranışları öğrenmesi ve şiddetinde Bireyde bu şekilde yer bulması şeklinde olmuştur.
En ünlü deneylerinden biri Bobo Doll deneyidir. Bu deneyde Bobo ismi verilen hacıyatmaz şeklinde plastik bir oyuncağa Bir yetişkin tarafından çeşitli şekillerde şiddet uygulanmaktadır. Tokmakla kafaya vurma, havaya fırlatma üzerine oturma gibi eylemler hacıyatmaza uygulanır ve bu video çocuklara izlettirilir.
Daha sonra Bobo isimli oyuncak ve çocuklar tek tek odaya alınır. Videoyu izleyen çocukların Bobo ya aynı şekilde saldırgan bir davranış sergilediği gözlemlenir. Çocuklar Hem yeni saldırı biçimlerini öğrenmiş yetişkin bireyden gördüğü gibi, hem de onun gibi aynı şekilde saldırı ve şiddeti gerçekleştirmiştir. Birinci grup çocuğa hiçbir şekilde ceza verilmez. İkinci gruba ise bu davranışından dolayı ceza verilir. Üçüncü grup ise Gözlem grubu olarak tutulmuştur. Ceza verilen çocukların Aynı işlemi tekrarlamadığı görülmüştür.
Bandura çocukların öğrendiği çoğu şeyin yeme, içme,konuşma gibi davranışların yanı sıra saldırganlık ve şiddetinde taklit ve gözlem yolu ile öğrendiğini ortaya koyan çarpıcı bir deneyde bulunmuştur. Bu deneyle çeşitli ödüller kazanan Bandura, psikoloji alanında yaptığı başarılı çalışmalarını Bobo Doll deneyini de eklemiştir. Her ne kadar korkunç bir deney olarak görünse de Bobo Doll deneyi, psikoloji bilimi açısından önemli bir deney olarak tarihe geçmiştir.
Deneyin videosu