.

İnternet dünyanın en vazgeçilmez iletişim ağı olup büyük gizemleri içinde barındırmaktadır. Büyük bir veritabanı olan internetin sınırları akıl almaz boyutlara ulaştığı görülmektedir. Peki ama İnterneti kapatmak mümkün mü ? Herhangi bir on off düğmesi mi var yoksa fişi çekince komple bütün dünyadaki internet kapanıyor mu ?


Bilindiği üzere internet, rakamlardan oluşmakta olup haliyle bilgisayarlar ve internet rakamların toplanması ve çevrilmesiyle karşınızda sayfalar ve programlar olarak çıkmaktadır. İşte ICANN isimli şirket, dünya çapında bu işi yapmaktadır. Yani karşımıza çıkan web sayfalarını rakamlardan bize okunur şekilde çevirmek.

Yani bu durum organizasyonu internetin sahibi yapmakta. Tüm dünyadaki web sitelerinin alan adlarının kontrolü bu şirketin elinde demek oluyor.

Günümüzde en büyük sorunlardan biri olan internetin güvenilirliği konusunda da bu şirkete büyük bir yük düştüğünü gören ICANN yöneticileri, güvenliğin sağlanması konusunda bir protokol uygulamaya gittiler. İşte bu protokol internetin 7 adet anahtar ile kontrol edilmesi ve olası bir Siber saldırıda internetin kapatılması anlamına gelmektedir. İnternetin 7 anahtarı 14 farklı kişiye verilmiş durumda olup 2010'da yapılan seramoni ile ilk adım atılmıştır. 

Basına yansıyan merasimin ardından Bu kişiler belli aralıklarda buluşup gizli toplantılar yapıp, ardından bilinmeyen bir yerde yemek yemekte ve isimleri gizli tutulmaktadır. İnternetin 7 anahtarı gizli kasalarda ve gizli şifreleme sistemleri ile oldukça sıkı korunarak dünyanın dört bir yanına dağılmış şekilde bulunmaktadır.
2010 yılında yapılan ilk seramoni de İnternetin kurucusu sayılan Vilton Cerf'te yer almıştır.

İnternete herhangi bir saldırı olduğunda kapatıldığında veya başka bir sebeple sistem durduğunda tekrar açılması için aslında 7 anahtara da gerek yok. Amerika'da bulunan beş anahtarın birleştiği anda Sistem tekrar kendini başlatabilir.  Anahtar sahipleri Dünyanın farklı yerlerinde bulunan gizli kasalardaki özel teknoloji kart anahtar ile 7 anahtar birleşip asıl anahtar oluşturuyor ve bu asıl anahtarın içerisindeki gizli kodlar ile ICANN'ın yani internetin veritabanına ulaşılabiliniyor.


Evet peki neden bu kadar protokole gerek var derseniz eğer biri ICANN'ı ele geçirirse sizin karşınıza her gün girdiğiniz ve kişisel bilgilerinizi verdiğiniz siteleri, sahte sitelere yönlendirebilir ve tüm bilgilerinizi aleyhinize kullanabilir. Yani düşünün bildiğiniz güvendiğiniz bir alışveriş sitesi yerine, sizi kendi kurduğu Fake bir site yönlendirip kart Bilgilerinizi çalabilirler ve hesaplarınızı boşaltabilir. ICANN'da sistemin ele geçirebileceği tehlikesinin oluştuğunu görünce böyle bir adım atmış ve oldukça sıkı korunan bir protokole geçmiştir. 7 anahtarın periyodik buluştuğu toplantılarda seramoni yöneticilerinden biri de Microsoft'ta çalışan bir Türk'tür. Dünyanın The Guardian'ın yaptığı haberle öğrendiği ve anahtar merasimi adı verilen toplantıya katılanlar, yani anahtarlara sahip olanlar Kanada, Çek Cumhuriyeti, Trinand ve Tobago, Çin, Amerika, İngiltere ve Burkina Faso vatandaşıdır.

Ayrıca bir zamanların popüler dizisi Prison Break'ın 4. sezonunda çalınmaya çalışılan Scylla, internetin 7 anahtardan esinlenilmiştir.