g

Ukrayna'da Sovyetler Birliği tarafından 1932-1933 yılları arasında yapıldığı iddia edilen suni kıtlığın adıdır Holodomor. 26 kadar ülkede soykırım olarak tanınmıştır.
Sovyetler tarafından Ukrayna'nın Kuban bölgesinde yapılan soykırım, Stalin döneminde insanların açlık ve bulaşıcı hastalıklar sebebiyle ölmesi olarak tanımlanır ve tarihte holodomor olarak geçmektedir.
Olayın sebebi Sovyetler Ukrayna bölgesinde Etkin olmaya başlayınca Kooperatif düzenini getirmek ister.(kolhoz) Bu bir devlet politikası olarak uygulandı. Kolhoz sistemi tarımın kooperatif düzeninde uygulanması amacına geliyordu ve bu devlet tarafından destekleniyordu. Devlet çiftliklere yardımcı oluyordu ancak devlet tüm çiftliklere el koyarak belirli sayıda tahılı kendi faaliyetleri için kullanıyor ve bu durumda da Çiftlik sahiplerinin elinde hiçbir şey kalmamış oluyordu.
1930lar dan itibaren Sovyetler Birliği'nin Kooperatif sistemini Ukrayna'ya getirilmesinin ardından Eskiden iyi şartlarda bulunan Çiftlik sahipleri bu duruma isyan etti ve tahıl üretiminin durdurdular.(anti kolhoz hareketi) Hatta ellerindeki ürünü Ruslara vermektense ürünlerin çoğunu yaktılar. Bu durum üzerine bu başkaldırıya kızan Stalin ve yönetimi, bölgede böyle bir kalkışma olmasını engellemek amacıyla ibret verici bir Hadiseye çevirdiler ve bölgedeki giriş çıkışı yasaklayarak adeta kapalı bir hapishaneye dönüştürdüler.
Kuban bölgesi dışarıdan yardıma giriş çıkışı Engelli bir yer haline geldi ve bunun akabinde yaşanan olaylar dehşet verici olmaya başladı.
O günlerin Ukrayna'sın dan bir kare

Tahıl üretimi Duran ve dışarıdan destek görmeyen Ukrayna'nın Bu bölgesi, yavaş yavaş açlıkla tanışmaya başladı ve Zaman geçtikçe insanlar açlıktan ölmeye başladılar. Tabii bu ölümler arttıkça bulaşıcı hastalıklar da birbirini izledi. Ukrayna'da cesetler çoğalmaya başladı ve insanlar ilk etapta Atları ve köpekleri, ardından fareleri ve hatta topraklardan kazıp solucanları yemeye başladılar.
Insanlar artık Sokaklar'daki cesetlerin yanından hiç umursamadan yürümeye başlamış ve ölüm adeta Ukrayna için sıradan bir olay haline gelmiştir. İnsanlar geceleri açlıktan uyuyamadıklarında şarkılar söyledi ve atlara vurulan deri koşumların deri kısımlarını kemirirdikleri, dönemin canlı şahitleri tarafından söylenmektedir.
Hatta insanların kendi bebeklerini yedikleri, kendi çocuklarına kıyamayanlar birbirlerinin bebeklerini değiş-tokuş yapıp o şekilde yamyamlık yaptıkları şehir efsanesi şeklinde söylenmektedir. Yamyamlığın Yani insan eti yenmenin görüldüğü Ender gelişmiş ülkelerden biridir Ukrayna'nın Kuban bölgesi.
Stalin döneminde yapılan bu soykırım neticesinde Rus kaynakları açık olmadığından ve Araştırma yapılmasının yasak olduğundan dolayı net rakam verilmese de o dönem Ukrayna nüfusunun dörtte birinin yapılan bu suni kıtlık nedeniyle yok olduğu söylenmektedir. Bu sayının Yaklaşık 5 milyon kişi olduğu ifade edilmektedir. Bu da 6 milyon Yahudinin soykırıma uğradığı düşünülürse dünya soykırım tarihinin başlıca olaylarından biri olarak gösterilmektedir.
Ancak Rusya, bugün bu soykırımı kesin bir dille reddetmektedir ve birçok komünist yazar ve Sol görüşlü insan, aslında bu soykırımın yaşanmadığını, çekilen fotoğrafların Birinci Dünya Savaşı'nda çekildiği, o dönemde Rusya genelinde genel bir kıtlık olduğunu, suni bir kıtlık yaşanmadığını öne sürsede dönemin canlı şahitlerinin ifadeleri ürkütücüdür.
İlk etapta bu Hadise 1930larda Nazi Partisi tarafından sovyetlerde soykırım olarak dünyaya servis edilmiş, savaşın ardından unutulmuş, 1980lerde tekrar hatırlanmış bir olaydır.
2008 yılında Ukrayna'da artan Rusya karşıtlığı neticesinde başa gelen hükümet, Birleşmiş Milletler'e soykırım başvurusunda bulunmuş ve dünya üzerinde 27 kadar ülke Holodomor yani Ukrayna suni kıtlığını soykırım olarak kabul etmektedir.