d

Kimyasal silah pek çok savaşta, özellikle yirminci yüzyılda kullanılmış olup dünya savaş tarihinde kötü bir izlenim bırakan ve günümüzde Savaş suçu sayılan bir silahtır.

Kimyasal silahlar, özellikle yirminci yüzyılda Savaş tarihini ve dünya siyasetinin değiştirmiş bir olgudur.
İlk Kimyasal Silah Ne Zaman Kullanıldı
Kimyasal silah Tarihte ilk defa 1915 de Birinci Dünya Savaşı esnasında Almanlar tarafından Ypres savaşında Fransız askerlerine karşı kullanılmıştır. Klorin gazı adı verilen, solunum sistemini tahrip eden ve öldürücü olan gaz, savaş sırasında varil kapaklarının açılması suretiyle havaya salınmıştır. Rüzgar ile yayılan gaz Fransız askerlerinin ciğerlerine dolarak korkunç bir şekilde ölümlerine sebep olmuştur. Kimyasal gazların bu büyük etkisi fark edildikten sonra itilaf devletleri tarafından kimyasal gazlar çok sevilmiştir!  Almanların bu gazı kullanımının ardından İtilaf Devletleri, kimyasal gazların üretimine başlamış ve Çanakkale cephesi olmak üzere pek çok cephede kimyasal silahlar kullanılmıştır.

Ilk Kimyasal silahın Almanlar tarafından kullanıldığı tarihi Geçse de Atatürk'ün anılarından yola çıkarak ilk kimyasal silahı İngilizlerin, Çanakkale Savaşı'nda kullandığı söylenilebilir.
Birinci Dünya Savaşı'nda Kimyasal silah kullanımının ardından 1925'te ülkeler arasında Kimyasal silah kullanılmaması konusunda protokol imzalanmış, ancak buna rağmen ülkeler Kimyasal silah yapım çalışmalarına ağırlık vermişlerdir. Sarın gazı, Napalm bombası gibi büyük öldürücü kimyasal silahların keşfedilmesi II. Dünya Savaşı'nın öncesinde denk gelmektedir.

Kimyasal silahlar yasak olmasına rağmen İtalyanlar Etiyopya'da, Japonlar  Mançurya'da kimyasal silahları kullanmışlardır. İkinci Dünya Savaşı ile birlikte Kimyasal silahlar Aslında pek kullanılmamıştır.( ülkelerin elinde çokça olmasına rağmen )Ancak Amerika, Japonya'ya Napalm bombalarını atmış ve bu oldukça zarar veren bir süreç olmuştur.

Yakın tarihimizde bir göz atarsak kimyasal silahların kullanımı Halepçe Katliamı, Saddam Hüseyin'in 5000 kişinin üzerinde kişinin ölmesine neden olmuştur. Ardından Amerika 2003 de Saddam'ın elinde Kimyasal silah bulunduğu iddiasıyla işgal etmiş, yine 2011 den bu yana Arap baharından sonra Suriye diktatörü Beşar Esad, Suriye'de sivillere karşı Kimyasal silah kullandığı halde dünya tarafından herhangi bir yaptırım uygulanmamıştır.