.

Hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru olan interneti kim buldu ? İnternet nasıl icat edildi ?
Artık neredeyse herkesin elinin altında bulunan internet, dünyanın en önemli icatlarından biri olmuştur.
Ancak internetin Tek bir mucidi olmamıştır. İnternet, zaman içerisinde gelişen bir teknoloji olmuştur.
50 yıl içerisinde inanılmaz değişimlere uğrayan internet, Soğuk savaş döneminde ortaya bir fikir olarak çıkmış ve Daha sonrasında geliştirilmiştir.
Rusların uzaya Sputnik uydusunu atmasının ardından Amerika, soğuk savaşın gerisine düşmüş ve bu işin teknoloji yolu ile yenileceğini düşünmüştür.
Soğuk savaş döneminde en büyük karanlık senaryo, Sovyetlerin Amerika ile nükleer savaş veya uzak menzilli füzeler ile Dünya Savaşı çıkartmasıydı. Amerika'daki bilimadamları Rusların herhangi bir füze saldırısıyla telefon altyapısını çökerteceklerini biliyorlardı. Çünkü telefon altyapısı oldukça savunmasızdı. Bunun üzerine bilim adamları ve askeri uzmanlar, olası Sovyet saldırısında haberleşmeyi devam ettirmek için çözüm yolları üretmek için çalışma başlattı.
Bilgisayar dünyasının dahi çocuğu Joseph Carl Robnett Licklider, bir çözüm yolu buldu. O zamanlar yeni keşfedilen bilgisayarların birbiri ile konuşabilmesi ! Böylesi bir Ağ, Sovyetlerin olası saldırısında telefon sistemi çökse dahi devlet adamlarının kendi arasında mesajlaşmasına olanak sağlayacaktı. 1965 de bir başka bilim adamı "paket anahtarlamalı ağ" adını verdiği yöntemle bir iki bilgisayar arasında bilgi yollamanın yöntemini buldu.
Bu yöntem geliştirildi ve adına ARPAnet denildi. ARPAnet ismi, Amerikan Savunma Bakanlığı ileri araştırma projeleri dairesinin kısaltmasıdır. 29 Ekim 1969 ARPAnet, her biri küçük bir ev büyüklüğünde olan, Kaliforniya Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi'nde bulunan iki bilgisayar Arasında ilk mesaj alışverişini gerçekleştirdi. Ancak daha yeni olan bu sistemde ilk mesaj, bilgisayarları Çökertti.
Bu mesajlaşma kısmen gerçekleşebilmişti. İlk mesaj "login" idi. Ancak ARPAnet, sadece ilk iki kelimeyi L ve O harflerini iletebilmişti. İlk deneme başarısız olsada ARPAnet geliştirildi ve 1970lerde oldukça büyüdü.
1971 de Hawaii Üniversitesi daha sonra Avrupa'ya taşınan ARPAnet, Londra'da, ardından Norveç'te ki Kraliyet radar enstitüsü şebekesine eklendi. Ancak bu paket anahtarlamalı bilgisayar ağı sayısı artsa da dünya çapında bir internet olması için erken bir aşamadaydı.
1970 lerin sonlarında sahneye çıkan Vilton Cerf isimli bir bilgi işlemci, dünyadaki bütün bilgisayarların bir arada iletişime geçmesini sağlayacak bir yöntem buldu. Bu buluşunu transmisyon control protokol ya da kısaca TCP olarak isimlendirildi. Daha sonra buna internet protokolü olarak  bir protokol daha ekledi. Sonuçta ortaya bugünün TCP/ip kısaltması çıktı.
1980lerde Cerf'in Protokolü, interneti dünya çapında bir ağa dönüştürdü. Bilim adamları bu sistemi bilgisayarlar arası bilgi ve dosya yollamak için kullanmıştır. Popüler kültürde Wilton Cerf'in 1970 yıllarda, rahatsızlığından dolayı dışarıya çıkamayan eşinin, iletişim sağlaması için bu ağı kurduğu söylenmektedir.
1990 Kasım'ında ise CERN görevlisi olan Tim Berners Lee, ilk defa World Wide Web Yani kısaca "www" olarak bildiğimiz kavramı ortaya çıkardı. Yani sadece bilgisayarlar arası Dosya göndermek için kullanılan internet bu sayede Herkesin ulaşabileceği bir dile gene dönüştü. Yani Tim Berners Lee, bugün bildiğimiz internetin mimarı olarak tarihe geçmiştir.
CERN mühendisi olan Tim Berners Lee,  fizikçiler arası bilgi paylaşım hedefleyen ilk web sitesini kurmuş, 6 ağustos 1991 de yayına geçen bu site, internetin ilk Sitesi olarak tarihe geçmiştir. Daha sonra internet inanılmaz bir hızla Büyümüş ve bugün milyarlarca insanın kullandığı bir bilgi ve teknoloji alanı haline bürünmüştür.
Siyasetçiler içinde Bill Clinton'un yardımcısı Al Gore, internet ile ilgili çok büyük uğraşlar vermiş, Hatta Al Gore'nin internetin mucidi olduğu şeklinde bir şehir efsanesi bile türemiştir. Nobel ve Oscar Ödüllü Amerikalı siyasetçi Al Gore internet Devriminin başlanmasını hızlandırmıştır.
Artık her gün Ortalama bir milyar kişi internette gezmekte, Google'da günlük ortalama bir milyar arama yapılmakta, Google'daki sayfa sayısı yaklaşık 8 milyar üzerinde olup, radyonun 50 milyon kullanıcıya ulaşması 38 yıl, televizyonun 13 yıl, internetin ise 5 yıl almıştır.