s

Çoğunuzun hatırlayacağı yakın döneme damga vuran Siyah Giyen Adamlar (1997 Men In Black), başrollerini Tommy Lee Jones ve Will Smith'in oynadığı güzel bir bilimkurgu filmdir. Pek çok serisi çekilen Bu filmde konu, UFO gören ve uzaylılarla temasa geçen insanların gizli güçler adına çalışan ve siyah takım elbise giyen kişilerce anılarının silinmesi üzerine kurulmuştur.

Bir cihaz kullanan Siyah Giyen Adamlar, bu cihaz ile UFOlarla yakınlaşan ve onları gören kişilerin anıları siliyor ve filmdeki kişiler UFO ve Uzaylılar ile yaşadıkları Macerayı unutuyorlardı. Ayrıca bu kişilerin diğer görevi UFO enkazınıda temizlemekti. Yani uzaylılarla ilgili hiçbir kanıt ortada bırakılmıyordu.

Güzel bir bilimkurgu senaryosu gibi görünse de Siyah Giyen Adamlar gerçekten var olduğu ve bu işi yaptıkları iddia edilmiş ve film senaryosu bu konudan esinlenmiştir.
1950'lerde ve 1960'da Amerika'da yoğun bir UFO popüleritesi ortaya çıktı. Özellikle Roswell olayının ardından her tarafta UFO vakaları, 51. bölge, ufolarla münasebet haberleri ortalığı kasıp kavurmaya başladı. Ancak UFO soruşturmaları yapanlar, tanıklar ile iletişime geçtiğinde tuhaf bir şekilde çoğu tanığın, hatırlama güçlüğü çektiği ve unutkanlık yaşadığını fark ettiler.

Daha sonradan Şahitler Cadillac marka arabaya binen, genellikle siyah takım elbise giyip siyah güneş gözlüğü takan tuhaf tiplerin çevrelerinde görüldüğünü iddia etmeye başladı. Hemen yeni bir teori ortaya atıldı. Bu teoriye göre hükümet UFOlar ve uzaylılarla ilgili bilgilerin saklanması ve konuşulmasını ısrarla gizliyor, böylece kamuoyunu susturuyordu. Bu sebeple uzaylılarla iletişime geçenler bir şekilde anıları silinerek, hiçbir şey olmamış gibi yaşamaları ve uzaylı bilgilerinin unutturularak yok olması sağlanıyordu. Son 50 yılda yaklaşık 40'ın üzerinde siyah giyen adam Yani popüler kısaltılmış adıyla MIB vakası tespit edilmiştir. Tanıklar genelde 3 siyah giyen adamlar kendini ziyaret ettiğini, bu kişilerin fotür şapka, siyah takım elbise taktığını ve istendiğinde gizli servis kimliklerini sakınmadan gösterdiklerini öne sürmüşlerdir. Ayrıca bu kişilerin takip edildiğinde Kaliforniya civarında dağların arasında ya da tünellerin altında kayboldukları söylenmiştir. Uluslararası uçan daireler bürosu müdürü Alfred Bender "UFO'larla ile ilgili esrara çözdüm" şeklinde bir açıklama yapmasının ardından 3 adet siyah giyen adam tarafından ziyaret edildiği ve susturulduğu şeklinde haber yapılmış, daha sonra Bender bu konuyu doğrular şekilde bir makale kaleme almıştır.

Araştırmacı Bill Moore, Amerikan Hava Kuvvetleri bürosu özel araştırmalar dairesi bünyesinde böyle bir gerçek birimin olduğuna inanmaktadır. Onun iddiasına göre 1948'de kurulan bu özel güvenlik birimi, FBI örnek alınarak tasarlanmış ve bir cihaz kullanarak şahitlerin anılarını silinmektedir. Ayrıca AFOSI adı verilen bu birimin bir diğer görevide Hava Kuvvetleri teknoloji programlarını ve personelini küresel düzeyde korumaktır. Bu da akıllara ele geçirdikleri ufolar ve uzaylılarardan esinlenilerek Amerika'nın yaptığı Yüksek Teknoloji uçakları ve radar sistemlerini korumak olduğu akla gelebilir.

Her ne kadar uçuk bir iddia olan Siyah Giyen Adamlar, UFO enkazlarının temizleyip şahitlerin anılarını silerek UFO olaylarının üzerini kapattığı iddiası dönemin yoğun bir gündemi olmuştur. Bu olay şahitlerin hatırlama güçlüğü çekmesini ve ufolarla ilgili basının ve kamuoyunun kanıtları bulamamasını aslında açıklayabilir. Ayrıca siyah giyen adamlar ile ilgili bir başka iddia da aslında siyah giyen adamların da uzaylı olduğu ve kendi ırkları ile iletişime geçen dünyaları susturmaya çalıştıkları öne sürülmektedir.

Roswell olayında UFO parçalarını ve uzaylı otopsilerini gördüğünü söyleyen net şahitler olmasına ve başka UFO vakalarının bilerek üstünün örtülmesi gibi olayların Amerika'da sık yaşanması nedeniyle, bu iddialar üzerinde ki sır Perdesini hala devam etmektedir. Amerika Birleşik Devleti'nin sürekli UFO olaylarını yalanlayarak üzerini örtmeye çalışması ve bir şeyler saklandığını belli olması nedeniyle UFO ve Amerika'yla ilgili, Siyah Giyen Adamlara benzer teoriler sürekli gündemi meşgul etmektedir.