.

Tarih ve siyaset çok fazla kan donduran donduran sözler duymuştur. İşte yönettikleri ülkelerde baskı ve Zulümle pek çok kişinin ölümünden sorumlu tutulan ünlü diktatörlerin tarihe geçen sözlerinden bazıları...

"Bir kişinin ölümü trajedi, 10 insanın ölümü dramatik, 1 milyon kişinin ölümü ise istatistiktir" Josef Stalin
Rus diktatör, yönetimi boyunca 40 milyon kişinin ölümünden sorumlu tutulmaktadır.

"Eğer ben hareket ettiremiyorsam ülkemde yaprak dahi kımıldamaz" Augusto Pinochet
Askeri Darbe ile başa gelen Şili diktatörü Pinochet'in kendini her şeyden üstün gören sözlerinden biri

"Kitap okumak zararlıdır" kültür devrimini yapan ve ülkesinde eskiye dair ne varsa Yakıp yıkan Mao'nun bir sözü Ayrıca "Ölümlerin ne faydası vardır En azından Toprak gübreler" demiştir

"Her şeyi tekrardan yaşayabilseydim Çiftçi olurdum" Mobutu Sese Seko
Zaire diktatörü olup yüklü miktarda kişisel Servet yaptıktan sonra ülkesinden kaçmıştır.

"Insan eti yemiyorum Çünkü tuzlu geliyor" yamyamlık ile suçlanan Uganda diktatörü İdi Amin Şakayla karışık söylediği sözlerinden biri Ayrıca
"Ben Uganda'dan gittikten sonra bu ülkedeki insan hakları ihlalleri oldukça arttı "Suudi Arabistan'a Sürgüne gittikten sonra söylediği sözdür. Uganda'nın başında bulunduğu dönemde yaklaşık 200 bin kişinin Çeşitli nedenlerle öldürülmüş olup bu suçlardan İdi Amin sorumlu tutulmaktadır.

"Libya'ya karşı gelen herkes idam edilecek"
"Mantıklı hiçbir insan yönetime karşı protestoları katılmaz" Kaddafi
"Sen de mi Brütüs"
Tarihte ki ilk diktatör olan Jül Sezar'ın kendisini öldüren yakın arkadaşı Brütüs'e kendisini bıçakladıktan sonra söylediği tarihe geçen söz. ( Brütüs onu Sezar'ın yendiği ve hiç sevmediği ünlü komutan Pompey'in heykelinin önünde bıçaklamıştır.)


"Hadi şehirlere inip serserileri öldürelim" Radovan Karaciç
Bosna kasabı olarak Bilinen eski Sırp Cumhuriyeti devlet başkanı Bosna soykırımı sırasında söylemiştir. Yakalanması için Başına 5 milyon dolar ödül konulmuş ve daha sonra yakalanıp yargılanmıştır.


"Bir şeyin niyetlenirken başka bir şey yapacağını söylemek ve sonunda hiçbir şey yapmamak politikadır" Saddam Hüseyin
"Sakın hiçbir şeyi küçümseme bir çivi bir nalı, o nal bir atı, at bir komutanı, komutan da Ordu, Ordu'da bir ülkeyi kurtarır." Cengiz Han bu sözüyle tarihe geçmiştir. Ayrıca acımasızlığını meşhur olup "Ben Tanrı'nın cezasıyım Eğer çok büyük günahlar işlemeseydiniz Tanrı size beni Musallat etmezdi" demiştir. Cengiz Han, yaşadığı dönemde insan popülasyonunun yaklaşık yüzde 11'ini öldürmüştür. Bugün yaklaşık 6 milyon kişinin onun soyundan geldiği tahmin edilmektedir.


"Kongo'da yaptıklarımız bir Hıristiyanın yapması gereken görevlerdendir" Kongo'da binlerce kişiyi köle düzeninde acımasızca çalıştırıp ceza olarak kollarını ve bacaklarını kesme gibi İğrenç yöntemleriyle Bugün bile hafızalardan silinmeyecek insanlık dramlarına neden olan Belçika Kralı 2. Leopold

"Eğer suikastten kurtulmak olimpik bir spor olsaydı altın madalya kazandırdım" Fidel Castro
Hayatı boyunca çoğu Amerika tarafından planlanan 40 adet suikastten kurtulduğu tahmin edilmektedir. Bunlardan bazıları dalmayı ve balık tutmayı çok seven Castro'nun dalgıç takımına zehir koymak ve Castro'nun metresini onu öldürmesi için tutmak, tam kadın bu suikasti yapacakken sevgisinin ağır basmasının ardından durumu Castro'ya itiraf etmesi gibi pek çok suikast girişiminden kurtulmuştur.


"Gün gelecek öldürmediğim her Yahudi için bana küfredeceksiniz" Adolf Hitler Ayrıca Hitler'in Michigan'a (ABD) bir tank siparişi verdiği ve tankı "Almanya'ya getirmenize gerek yok Detroit'e gelirken ben alırım" dediği rivayet edilir. Yani Amerika'yı işgal edeceğini öne sürmüştür.