1950 darbe 60'lara damga vuran Kral lakaplı Rock şarkıcısı Elvis Presley, 42 yaşında uyuşturucu kullanımı sebebiyle ölmüştür.(1977)

Ancak Elvis'in ölümünün sahte olduğu ve ölmediği dedikoduları popüler bir konu olmuştur. Elvis, o zaman gerçekten ölmediyse bile şu an gerçekten ölmüştür bu işin ayrı boyutu. Ancak 1935 doğumlu süperstar hakkında öldüğü andan itibaren ölüm haberinin yalan olduğu ve sıkıldığı yada başka sebeplerden dolayı ölüm haberi verildiği şeklinde pek çok komplo teorisi üretilmiştir. Bu da Elvis ölmedi mi sorularının artmasına sebep olmuştur.

Elvis Presley, gerçekten 1950 ve 60'larda ortalığı kasıp kavuruyor, dünyaca sevilen bir müzik figürüydü. Ancak 1970'lere doğru popülaritesi düştü ve konserlerine artık sadece onun eski hayranları gitmeye başlamıştı. Bu nedenle Elvis'in ölüm haberi açıklandıktan sonra, arkasından iyi bir kariyer hamlesi oldu diyenler bile olmuştur. Ölüm haberiyle ünü tekrar artmıştır.
Elvis Konserde

Elvis'in gerçekten ölmediğine inananlar onun adını uyuşturucu ile mücadele birimi için çok gizli bir dosya üzerinde çalıştığı ve bu sebepten Tanık koruma programına alınarak gizli bir kimlikle yaşadığını iddia etmişlerdir. Aslında bu iddia için ortaya atılan teoriler gerçeğe şüphe uyandıracak bulgulardır.

Elvis Presley'nin ölmediğini ileri sürenlerin iddiaları şöyle sıralanabilir.
-Elvis'in cesedinin bulunduğu zaman üzerinde ne olduğu, ne zaman öldüğüne dair şahit tutanaklarında uyumsuzluklar dikkat çekmektedir.
-Elvis'in cenazesinde ki tabutu oldukça ağırdır. Elvis öldüğü zaman obezite ile mücadele ediyordu gerçekten. Yüksek  kiloluydu ancak şahitler, tabutun nerdeyse 400 kilo olduğunu söylüyor. Komplo teorisyenlerine göre tabutun içerisi tuğla doluydu.
-1977 Elvis in kuzeni tarafından çekilen ve bir dergiye satılan fotoğraflar, onun hayatta olduğu zaman çekilen son fotoğraflarına hiç benzememektedir.
-En popüler teori, ölümünden bir gün önce ona benzeyen tuhaf bir adamın Arjantin'e bilet alıp Memphis'ten ayrılmasıdır. Çoğu kişi bu kişinin Elvis'in ölüm haberlerinden bir gün önce şehri terk ettiğine inanılmaktadır.
-Elvis Presley nin uzun yıllar menajerliğini yapan Tom Parker, ölümünden kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada "Kral ölmedi neden moralinizi bozuyorsunuz. Elvis hayatta kalbimizde yaşıyor. Bu sabah onunla konuştum ve bana yolla devam etmemi söyledi" şeklinde tuhaf Bir açıklamada bulunmuştur.
-En ilginç detaylardan biri de Elvis'in o dönemin başkanı Nixon ile arasında yapılan buluşmadır. Elvis, başkana bir mektup yazarak uyuşturucuya karşı savaş konusunda hükümete yardımcı olmak istediğini bildirmiştir. Yani bir nevi federal Ajan olmayı ummuştur. Ayrıca Beyaz Saray yemek salonunda Elvis'e gerçekten bir rozet verilmiştir. Artık burada jest olsun diye mi verildi yoksa başka bir amaç mı taşıyordu bilinmez.
Elvis-Nixon Buluşması

Elvis Presley bir döneme damgasını vurmuş gerçek bir kraldır. Elvis, şarkıları  yanısıra dansları ve şekli ile insan vücudundaki pelvis kemiğine benzetildiği için pelvis lakabı da verilmiştir. Onun ölmediğine inananlar Elvis'in hayranlarından sıkıldığı ya da sokakta artık yürüyememekten bunaldığı için böyle bir yola başvurdunu ileri sürülmektedir.

Ölümünün ardından Memphis'te bulunan mezarı birkaç kez çalınmaya çalışılmış, tabut ve mezar taşı buradan alınıp onun Memphis'te ki malikanesine nakledilmiştir.
Elvis'in ölmediğine inananlar, ölüm sonrası aktivitelerini takip etmeyi sürdürmüşler hatta dernek kurup internette kanıtlamak için paylaşım yapmayı sürdürmektedirler.