Günümüzün en çekilmez psikolojik rahatsızlıklarından biri olan Narsizm hastalığına isim babalığı yapmış olan Narkissos, Yunan mitolojisinde geçen bir avcıdır.
Narsisizm genel anlamda kendine tapma, kendine aşık olma rahatsızlığının tıptaki adıdır ve ne yazık ki bu tipte insanlar günümüzde çoğalmaya başlamıştır. Tarihte de genelde terör estiren liderlerin Narsisizm rahatsızlığının esiri olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle Hitler, Bu hastalık ile anılan tarihi kişiliklerden biri olmuştur.
Narkissos'un Izdırap Dolu Hikayesi
Yunan mitolojisinde Eko(ya da Ekho) isimli bir peri kızı bulunmaktadır. Bu Peri Kızı güzelliği ve çevresinde herkesi kendine aşık bırakmaktadır. Ancak o kimselere yüz vermeyip, burnu havada bir peri olarak herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. Çevresindekilerin sevgisini karşılıksız bırakan güzel perikızı Eko, bir gün Narkissos ismindeki avcıyı görür. Narkissos oldukça yakışıklıdır. Eko ilk görüşte ona aşık olur, ancak Narkissos onun sevgisine karşılık vermez ve Peri kızını orada bırakır. Eko bu karşılıksız Aşkın üzerine üzüntüden içine kapanır ve Yemeden içmeden kesilir. Ardından Kara Sevda ile günden güne eriyerek ölür. Vücudundan arta kalan parçaları Kayalara, sesi ise kayalarda Yankı yapan Eko ya dönüşür. Yani birliğimiz Eko yapıyor, yankı yapıyor sözünün kaynağı Yunan mitolojisindeki bu Peri kızıdır. Eko Yabancı dillerde yankı anlamına gelmektedir.
Narkissos Gazaba Uğruyor
Ekho'nun bu üzüntü içerisinde ölümünün ardından Olimpos Dağı'nda ki Tanrılar bu duruma oldukça kızar ve Avcı Narkissos'u cezalandırmaya karar verirler. Narkissos, bir gün av esnasında susar ve gölün kenarına su içmek için eğilir. Ardından suya girdiğinde yüzündeki suda kendi yansımasını görür. Tanrıların verdiği ceza ile Narkissos, suda gördüğü kendi görüntüsüne aşık olur. O ana kadar hiç kimseyi sevmediği kadar kendine aşık olmuştur. Ardından gölün kıyısında kendine aşık şekilde kalır ve yemeden içmeden kesilir. Aynı Eko gibi Narkissos'ta orada Günden güne erir ve sadece orada kendini seyrederek hayata gözlerini yumar. Narkissos öldükten sonra vücudu nergis çiçeğine dönüşür. Nergis çiçeğinin ismi de Narkissos tan gelmektedir.
Narkissos'un hikayesinin farklı versiyonlarıda bulunmakta olup diğer söylenen hikayeye göre Narkissos kendine yeni aşık olup sürekli gölde kendini gizler ve bir gün gölde ki aşık olduğu Kendi görüntüsünün aşkına kapılarak farkına varmaz ve göle düşerek boğulur.
Narkissos efsanesinin farklı anlatımları bulunsa da genel anlamda değişmeyen tek şey Narkissos'un kendine olan aşkı olmuştur. Narkissos, efsanesiyle  Nergiz çiçeği ve Narsizm hastalığına ismini vermiştir.