d

1999 yılında piyasaya sürülen korku oyunu Silent Hill, çıktığı günden bu yana pek çok kişinin hem korkarak hem merak ve hem de zevk alarak oynadığıbir bilgisayar oyunu olmuştur.
Pek çok filme de konu olan Silent Hill, korkunç bir kasaba gibi görünsede oyunun yapımcılarının gerçekten ilham aldığı gerçek bir olay bulunmaktadır.
Amerika'nın Pensilvanya eyaletinde Centralia kasabası bugün hala altından yanmakta olan, terk edilmiş vaziyette Duran bir Amerikan kasabasıdır. Bu kasaba sürekli sis ve duman içerisinde kalmış eski bir madenci kasabasıdır. 1960 larda 5000 kişinin yaşadığı bu ufak yerde o dönem sinema kilise gibi binalar bulunmaktaydı.
Bu büyük yangının nedeni 1960 larda büyük olasılık atık çöpleri yakmak için yakılan ufak çaplı ateşin Kasabanın altında bulunan kömür madenlerini sıçramasıyla bu yerin alttan yanmaya başlamasıdır. Yani bir nevi cehennem gibi...
Centralia kasabası bugün hala Sis ve zehirli gazların etkisi altında olup 4 kişinin Hala burada yaşadığı söylenmektedir. Kasaba oldukça ürkütücü bir durumdadır.
Kasabanın Bugün kü Durumu

Kasabanın altında yanan ateşin sıcaklığını 180 derece civarında olduğu ölçülmüştür ve sürekli dışarıya zehirli gaz püskürtmetedir. Amerikan maden araştırma birimi, bu yangının daha 250 yılda süreceğini ifade etmiştir.
Tabi bu durum korku senaryolarını neden olmuştur. Halk arasında anlatılan iddiaya göre Centralia'da bulunan ufak bir kızın yangından önce korkunç resimler çizdiği ve daha sonra psikiyatri servisine kaldırıldığı ve yangının işaretçisi bu kız oldu iddia edilmektedir. Ayrıca üç gencin yine uyuşturucu etkisi de transa geçip aynı rüyaları görmeleri ve trans da iken üçünün birleşip bir ağaca baş harflerinin yazması gibi ilginç hikayeler bu kasaba hakkında anlatılmaktadır. Ayrıca kasabaya 390 civarında insanın ziyaret için gittiği (özellikle oyun popüler olduktan sonra) hiç birinin geri dönmediği şeklinde korku senaryoları da bulunmaktadır.
Centralia kasabası bugün hala yanmakta ve aynı Silent Hill oyununda ki gibi Sis ve duman altında bir yer yer olarak korkutucu özelliğini devam ettirmektedir.