Ruslar için silahların anası olan AK-47 kısaltması ile bilinen otomatik tüfek Kalaşnikof, Dünya üzerinde en çok kullanılan ve dünya tarihine derin izler bırakmış bir silahtır.
Bu Silah, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlara karşı kullanılmak üzere Sovyet ordusunda görevli  Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov tarafından icat edilmiş ve Kalaşnikov, daha sonra silaha kendi adını vermiştir.
1941'de Almanların Barbarossa Harekatı ile Rusya'yı işgali sırasında bir tank mermisi ile yaralanan Kalaşnikov, daha sonra cepheden çekilerek Almanları yenmek için bir silah tasarlanmış ve 1947 yılında Automat kalaşnikof yani otomatik Kalaşnikof'u icat etmiştir.
Kalaşnikof otomatik silah Dünya üzerinde oldukça fazla yayılmış ve ne yazık ki hepsi de pek çok insanı öldürmüştür. Günümüzde hain terör örgütü PKK dahil olmak üzere dünya üzerinde pek çok terör örgütü tarafından kullanılan Kalaşnikov,  Vietnam'dan Doğu Timor'a, Afrika kıtasının tamamı ve Güney Amerika'ya kadar pek çok ülkede devrimler, iç savaşlar, çatışmalar ve terör eylemleri için kullanılmış ve kullanılmaya da devam etmektedir.
Kalaşnikov'un bu kadar popüler olmasının sebebi en başta çok zor bozulabilen bir silah olmasıdır. Suda bozulmayan, kuma gömülse dahi yine çalışmaya devam eden, kendi harbisi üzerinde takılı olan, atış hızı çok yüksek bu otomatik silah bu sebeplerden tercih edilmektedir.
Kalaşnikov'un kullanma mantığında Sovyet düzeni içermektedir. Yani  günümüz dünya düzenine ve silahların tersine bir mantık işlemekte olup, Normal otomotik tüfeklerde sıralama emniyet-te-srei iken, kalaşnikof ta sıralam emniyet-seri-tek tir. Yani seri kısmı ortada yer almaktadır.
Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov ve İcadı AK-47

AK-47, Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov'a kötü bir Şöhret bıraksa da Rusya için milli Kahraman olmuştur. Silahın icadından sonra Stalin birinci sınıf ödülü kazanmış  Ayrıca Boris Yeltsin tarafından tümgeneralliğe yükseltilen Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov, ölmeden önce yaptığı açıklamada, adından dolayı gurur duyduğunu söylemiş ve ürettiği silahın dünya üzerinde pek çok kötü olaya karışması ve insan öldürmesine rağmen, ana vatanı korumak için silah ürettiğini ve icat ettiği silah yüzünden uykularının kaçmadığını ifade etmiştir.
Kalaşnikof AK-47, komünizmin çökmesi ve Sovyetler'in dağılmasının ardından, Rusların kendi uydu ülkelerinde ürettiği ve depoladığı Kalaşnikovlar sürekli karıştırılan ve savaş halinde bulunan dünya üzerindeki  pek çok ülkeye el altından Satılmış ve çoğu silah, terör örgütlerinin eline geçmiştir.
Mozambik Bayrağı ve Kalaşnikov

Kalaşnikof pek çok kirli işte kullanılmış  oldukça fazla sayıda insanın canını alan bir silah olmuştur.
Yakın tarihimizde Dünya üzerinde pek çok devrim, iç savaş, çatışmalar ve suikastlerle anılan Kalaşnikov, bugün Mozambik Devleti'nin bayrağında yer almaktadır. Ayrıca Doğu Timor ve Zimbabwe ülkelerinin armalarının da bulunur. Bu Silah ülkemizde de "Keleş" lakabıyla anılmakta olup Kalaşnikov, belki de dünya tarihinde gelmiş geçmiş en popüler silah olmuştur.