19.  yüzyılda Zonguldak'ta yaşayan Uzun Mehmet, yaptıklarıyla ve bulduğu kara elmasla ülkesine büyük hizmet etmiş, Zonguldaklı bir vatandaştır. 1827 yıllarda gerçekleşen Bu olayda Uzun Mehmet, ülkemizin tarihine ismini  inanılmaz büyük bir azim hikayesiyle yazdırmıştır.
Zonguldak'ta genç Mehmet askere gider. O zamanlar Osmanlı kömürü İngiltere'den ithal ediyordu ve bu ithal alınan taş kömürü Osmanlı'nın ithalat kalemlerinde başı çeken bir ürün olmuştur. Bu da Osmanlı'ya oldukça büyük bir ekonomik külfet getiriyordu. Dönemin padişahı 2. Mahmut bir ferman çıkartmış, ülkenin her yerinde kömür aranmasını emretmiştir.

Uzun Mehmet askerliğini bir savaş gemisinde yapar. İstanbul'da askerliğini yaptığı gemi de haliyle Kömür İle çalışan dev bir makinedeydi.

Bir gün Güvertede komutanı içtima sırasında Bahriyeli erlere bir konuşma yapar. Elinde ki kömür parçasını göstererek "Bakın arkadaşlar bu taş parçasını Binbir zorlukla yabancı ülkelerden büyük paralar karşılığı getiriyoruz ve bunun ülkemizde de olduğunu düşünüyoruz. Hepiniz bu taş parçalarından birer tane alın ve memleketinize döndüğünüzde arayın. Eğer bulursanız bu şekilde memleketinize büyük bir hizmet etmiş olacaksınız" der.
Uzun Mehmet terhis olur ve Zonguldak'a döner. Siyah kömür parçasını her gün yanına torbasına alır ve Dağlarda kömür aramaya çıkar. Bir gün Dere yatağında siyah taşlar görür ve bu taşların kendi elindeki Kömür İle karşılaştırır. Aynı taş kömürü olduğunu görünce bu sefer kaynağını Aramaya devam eder. Ardından kömür damarını bulur. Buradan parçalar alıp eve getirir ve sobayı tutuşturur. Bulduğu taşların yandığını görür ve sonunda aradığını bulduğunu anlar. Hemen taşları alıp İstanbul'a gider ve Komutanına verir. Böylece Uzun Mehmet, Komutanının verdiği görevi yerine getirmiş olur. Taş kömürünü bulur.

Sultan İkinci Mahmut Taş kömürünün bulunmasına oldukça sevinir ve kendisine 50 kese altın hediye eder. Ayrıca Uzun Mehmet'e maaş bağlanır.
Ülkesine böyle büyük bir faydası bulunan Uzun Mehmet ne yazikki Ereğli ahalisinden Hacı İsmail Ağa tarafından zehirlenerek öldürülmüştür. Nedeni Hacı İsmail Ağa'nın Uzun Mehmet'in kömürü bulmasını hazmedememesi ve onu çekememesi olmuştur.