Top Ad unit 728 × 90

Trump Kimi Örnek Alıyor Donald Trump ve Siyaseti


Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan son seçimde başkan olan Cumhuriyetçi aday Donald Trump(1946-), Geçtiğimiz günlerde yemin ederek görevine başladı. Adaylığı hakedişinden, başkanlık seçilmesine kadar dünya gündemine oturmuş, hala yaptığı açıklamalar ve icraatlarıyla adından sıkça söz ettirmektedir. Özel hayatı, çocukları, güzel karısı, çalkantılı yaşamı ve Geçmişiyle dünya gündeminden hiç düşmeyen Trump, Amerikan tarihinin gelmiş geçmiş en yaşlı başkanı olmuştur.
Açıklamaları, genel dünya düzenine yaptığı itirazlar, çok farklı bir Başkan olacağının sinyallerini vermektedir. Trump açıklamalarında, genel olarak Avrupa Birliği'nin dışlayan, sınır ülkeleriyle arasına mesafe koyan ve özellikle Göçmen sorunu ile oldukça yoğun bir şekilde mücadele eden bir profil çizmiştir. Amerika'nın sadece Amerikalılardan oluştuğunu ve dünyadaki tek önemli şeyin Amerika olduğunu öne süren Trump, bu açıklamaları ve yürüttüğü programla geçmiş dönemlerde Amerikan başkanlığı yapan James Monroe hatırlatmaktadır.
Florida'yı İspanya'dan satın alan ve Amerikan Bağımsızlık savaşında komutanlık yapan 5. Amerikan başkanı James Monroe, Amerika ve Dünya Tarihine "Amerika, Amerikalılarındır" lafıyla oturmuş bir siyasetçidir.
Monroe döneminde Amerika refaha kavuşmuş ve dış siyasette barış hakim olmuştur.

James Monroe Kimdir 

Demokratik- cumhuriyetçi partiden aday olarak Federalist rakibine fark atarak Başkan olan James Monroe, o dönem Yeni kurulan Amerika Birleşik Devletleri siyasetinde Monroe doktrini ni uygulanmış ve başarılı olmuştur. Başkan olur olmaz Amerika'yı Avrupa'dan gelecek kötü etkilere karşı koruma ve kapatma kararı almış, uygulamıştır.
Trump'da uyguladığı harita ve izlediği yol, James Monroe ile benzerlik taşıdığı ve rol model olarak onu aldığı görülmektedir.

Amerikan Çıkarları Ön Plana Çıkıyor

Trump, sadece Amerikan çıkarlarını düşünen bir siyaset izleme hedefinde ilerlediği, hem stratejistler hem de basın tarafından sürekli tekrarlanmaktadır. Sadece Amerika'nın önemsendiği  Trump siyaseti Bu plan doğrultusunda ilerlemekte ve açıklamalar sertleşmektedir. Geçtiğimiz günlerde Meksika duvarı meselesi ve Avrupa Birliği'ni hor gören açıklamaları, Trump'ın sadece Amerika'ya düşündüğü, önceki başkanlar ve dönemlerin aksine dış dünya ile çok fazla uğraşmak yerine sadece Amerika ve çıkarları için hareket edebileceği öngörülmektedir.

Trump Avrupa'daki Aşırı Sağ Düşünceleri Körüklüyor
Marine Le Pen

Trump, Avrupa Birliği'ni Almanya'nın oyuncağı gibi görmektedir ve bu sebepten yaptığı açıklamalar, birliğin gereksiz olduğu ve birlikten vazgeçilmesi fikrini savunmaktadır. (Trump'ın dedeleri Alman göçmeni bir ailedir. Ayrıca trump'ın dedesi ve babası aralarında genelev işletmeciliği ve kumarhaneler gibi pek çok eğlence sektöründe mekanlar açmış ve çalıştırmış kişilerdir) Trump'un bu düşüncesi İngiltere'de oldukça kabul görmüş ve hatta Trump İngiltere'nin birlikten ayrılmasını savunan bakanları ve siyasetçileri övmüştür. Buna paralel, Yaklaşan Fransız başkanlık seçimlerinde  benzer açıklamalar yapan aşırı sağ parti lideri Marine Le Pen, yine aynı şekilde Fransa'nın birlikten ayrılması gerektiği ve Euro'dan vazgeçilmesi konusunda sert açıklamalar yapmıştır. Hatta Fransız başkan adayı Le Pen, Trump'ın günümüzde etkisinin azaldığını iddia ettiği Elit kesimin yani Anglosakson Avrupa'sının yeniden uyanmasına vesile olacağı şeklinde bir açıklaması da bulunmaktadır. Yine le Pen, Trump'ın getirdiği, potansiyel terörist gördüğü 7 ülkeyi kapsayan vize yasağı kararını( İran, Somali, Irak, Suriye, Sudan,Libya, Yemen) destekleyen Bir açıklamada bulunmuştur.
Yani Trump ideoloji olarak Amerika vatandaşlığı fikrini benimsemiş ve Elit kesimin yükseleceği ve siyaseti şekillendireceği görüşünü ön plana koymuştur.

Trump ve Siyonizm 

Trump'ın zaten Müslümanlara bakış açısı daha başkan adayı iken yaptığı açıklamalarda su yüzüne çıkmıştır. İslamofobik açıklamaları ile eleştirlmesine rağmen seçilen Trump, başkan adayı seçim kampanyasında Müslümanları ülkeden atacağını bile söylemiştir. Bu nedenle Müslüman düşmanı bir Başkan profili sergilemektedir. Ayrıca Trump'ın babası Fred Trump, siyahi karşıtı ırkçı örgüt Ku Klux Klan örgütüne üyelikten hapis yatmıştır.
Komplo teorisyenlerinin genel görüşü Amerika'da Başkanlığı, Siyonizm tarafından yönetildiği ve bu nedenle en uygun başkanın Hillary Clinton olacağıydı. Trump seçilince yine iddiaya göre Amerika'nın kaotik çöktü. Farklı bir başkan profili sergilendi ancak Trump açıklamaları gösteriyor ki bu dönemde hem Amerika'nın çıkarlarını ön planda tutmakta, hemde İsrail'de oldukça desteklemekte. Görevine başladıktan sonra yapılan Bir açıklamada İsrail'in başkenti Kudüs olarak söylenmiş ve ayrıca İsrail'in vaat edilmiş topraklar projesine çok büyük bir katkı yapacak söylemler geliştirilmiştir.
Trump, Suriye'de güvenli bir bölge kurulması kararını ısrarla desteklemekte ve her yerde söylemektedir. Bu açıklamada ki amacın Suriye ve bölgenin güvenliği değil, Aslında güvenli bir bölge oluşturularak bu bölgenin İsrail'in eline verilmesi projesi olduğu söylenmektedir. Trump açıklamalarında terör örgütü PYD'ye hayranlık duyduğunu ifade eden kelimeler kullanmıştır. Yani PYD'yi açıktan desteklemeye devam edeceklerinin sinyalini daha başkan adayı ilen vermiştir. PYD ya destek vererek bu bölgede güvenli bölge oluşturularak, Suriye'nin belirli bir bölümünün İsrail'in yıllardan beri süregelen vadedilmiş Topraklar projesine katılacağı İddia edilmektedir.

Trump ve Darwinizm

Trump, kendi kitabı olan "Zengin Olmanızı İstiyoruz" kitap başlığının  belirttiği gibi Trump, aynı Darwinizm düşüncesi gibi doğal seleksiyon, yani güçlü olan kazanır düşüncesini benimsediği görülmekte. Yani kaybeden bir insan topluluğu ve ülke istememektedir. Sadece Elit tabakanın kazandığı ve bu uğurda yükselen bir Amerika hayal ettiği, uyguladığı planlar çerçevesinde görülmektedir.

Trump Kimi Örnek Alıyor Donald Trump ve Siyaseti Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 15:56 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.