d

Bolivya'nın Tiwanku bölgesinde yer alan antik tapınak ve kalıntılara verilen isimdir. Puma punku taşları. İnka inancına göre Tanrı dünyada ilk şehri buraya kurmuş ve ilk insanlar burada yaşamıştır.

Puma Punku'daki Muazzam Kusursuz Taşlar

Dünyanın en güzel antik yerlerinden biri olan Puma punku bölgesinin bu kadar ünlü olmasının sebebi, bölgede yapılan taşların inanılmaz bir muntazam şekilde, usta sanatçılar tarafından kusursuz şekilde yapılmış olmasıdır. 17 bin yıllık olan taşlar üzerinde hiç bir Keski izi olmaması, hassas biçimde birbirine kenetlenmesi ve aralarında boşluk kalmayacak şekilde kusursuzca işlenmesi, o dönemin insanlarının teknolojiyle bu taşları nasıl yaptıkları hakkında ki gizem perdesi hala aralanamamıştır.

Birçok araştırmacının iddiası Dünya dışı Zeki canlıların, yani uzaylı teknolojisinin Puma Punku'da insanlara yardım ettiği yönündedir. Yine bu iddiaya göre bu taşlar, lazer kullanılarak yapıldı. Bu görüşü destekleyen NASA uzay teknisyenlerinden Moris isimli araştırmacının yazdığı, "Uzaydan gelen" isimli kitabında "Çok eski atalarımız statik elektriği, yüksek akımı, marangozluğu biliyordu" demiştir.

Puma Punku, bugün klasik bilimle çakışmaktadır. Çünkü 19. yüzyılda keşfedilen alüminyum, bu taşlarda kullanılmıştır. Uzun ince kapı taşları, matkap delikleri, inanılmaz örnekler sunmaktadır ve ayrıca bu taşlar yaklaşık 130 ton ağırlığındadır.

Puma Punku Güneş ve Mevsimlere Göre Planlanmış

Puma Punku taşları olağanüstü bir hassasiyet ve özenle yapılmıştır. Ayrıca modern arkeolog Bosanski, Puma Punku Antik Kentinde astronomik sıralamalar kullandığı ve tapınağın aslında astronomik bir saat şeklinde inşa edildiğini öne sürmüştür. Kent inşa edilirken köşe taşları güneşin  dönemlerine uygun yapılmıştır. Hatta ilkbaharın ilk günü Güneş, taş kemerde yoldan tapınak merkezinin üzerine yükselmektedir.

Puma Punku fazla mı Abartılıyor

Puma Punku taşları üzerinde genel kanı, bu arkeolojik buluntuların uzaylı atalarımız tarafından yapıldığı ve üst düzey teknolojinin bu kentte kullanıldığı üzerinedir. Ancak tersine savlar da mevcuttur.

Puma punku taşlarının granit üzerine elmas uçlarla yüksek teknoloji ile yapıldığı düşünülmektedir. Ancak bilinenin aksine bu taşlar, granit değil kum taşından yapılmıştır. Kum taşının rahatlıkla şekil aldığından bu yapıların kusursuz bir şekilde yapıldığı düşünülmektedir.
Ayrıca Pumapunku da bazı taşların tamamlanmadığı ve bu yapıların o kadar da ince işçilikle yapılmadığı bazı noktalarda görülmektedir. Muazzam taşların şehrin geneline yayılmadığı, bazı yapılarında bu kadar özenli olmadığı görülmektedir.

Bugünkü teknolojiyle taşların yapılamayacak olması biraz abartılı bir söylem olsa da yaklaşık 17 bin yıl önce yaşayan insanların bu derece harika bir işçilikle bu taşları nasıl yaptıkları hala çözülememiştir.

Puma Punku ve Mısır Piramitleri

Puma Punku şehrine bakıldığında aslında Mısır piramitlerinden daha muhteşem ve kusursuz yapılardır. Ancak daha az popüler oldukları için, fenomen olan piramitler kadar önemsenmediği görülmüştür. Üzerine yeterince araştırma yapılmaması ve popülaritesi yönünden Puma Punkuyla bugün Göbeklitepe, benzer bir kaderi paylaşmaktadır.