Xvi. yüzyılda Osmanlı, Cihan Devleti olarak dünyada söz sahibi bir ülke konumunda olup tarihe damga vuruyordu. Kudretli Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman, bu devirde Avrupa devletlerine yaptığı yardımlar ve iyiliklerle Bugün bile Avrupa tarihine konuşalan bir hükümdar olmuştur.
Xvi yüzyılda Hollanda oldukça zayıf bir konuma düşmüştü ve açlıkla karşı karşıyaydı. Bilindiği gibi Hollanda deniz seviyesinin altında toprakları bulunan bir ülkedir. Sırf topraklarına yer açmak ve tarım yapabilmek için bugün denize teknoloji yardımıyla Setler çekmişlerdir. Bu nedenle Hollanda, İngilizcede Nederland yani alçak ülke anlamına gelmektedir.
Hollanda o dönemde bugün ki teknoloji olmadığından su baskınları sebebiyle Ekin alanlarının talef olması, halkı zor bir duruma düşmüştür. Bu durumun Üstüne bir de Ticaret gemilerinin Cenevizli korsanlar tarafından ele geçirilmesiyle Hollanda, Ticaret ve tarım yapamıyordu.
Hollanda insanları Savaşçı bir millet olmayıp ticarette uğraşan, tarımla geçinen bir halktır. Bu 2 yolda tıkanınca çağrıyı Osmanlı'ya başvurmakta buldular.
Cihan padişahı, onların deyimiyle Muhteşem Süleyman, Kanuni Sultan Süleyman'dan yardım istediler. Cenevizliler Osmanlı korkusundan Osmanlı'da sancağı Taşıyan gemilere saldıramıyordu. Bu sebepten Hollanda, Kanuni'ye "Biz gemilerimizde sizin sancağınızı taşıyalım böylece Akdeniz'de  rahat rahat Ticaret yapalım" teklifinde bulundular. Kanuni, de hem Cenevizliler ile olan münasebeti, hem de Avrupa'da ki çıkarlarını göz önünde bulundurarak yardım teklifini geri çevirmemiş ve Hollanda gemilerinde Osmanlı sancağını taşımalarına izin vermiştir. Müsaade edilen gemiler Ticaret yaparak Hollanda'yı açlıktan tehlikesinden kurtarmışlardır. Yani Wilders gibi Faşistlerin dedeleri Osmanlı'ya minnet duyuyorlardı.
Ama bugün görüyoruz ki yapılan iyiliklere tarih boyunca nankörlük eden batı dünyası, yine bugün de ihanete devam etmektedir. Kanuni Sultan Süleyman'ın bu yardımına İthafen Hollanda eski  parlamento binası kubbesinde Kanuni Sultan Süleyman'ın portresi yaptırılmıştır. Bugün portre hala orada bulunmaktadır. Ancak her zamanki gibi Tarih konusunda unutkan olan batı dünyası Türklerin kendilerine yaptığı bu iyiliği yine unutmuşlar ve bugün hiçbir şey olmamış gibi hala saldırılarla devam etmektedirler.
Lale denince ne yazık ki dünyada akıllara Hollanda gelmektedir. Ancak lale Hollanda'ya ülkemizden hediye gitmiştir. Türkiye'nin milli sembolü de laledir. Yine Kanuni Döneminde Sultan Süleyman tarafından Hollanda kralına hediye olarak lale soğanı yollanmış, Hollandalılarda laleyi çok beğenerek daha da geliştirip tanıtmışlardır.
Hatta o dönem Hollandalıların Biz kendimizi savunamıyoruz bize yardım edin teklifi üzerine Kanuni Sultan Süleyman'ın "Size bir tabur Yeniçeri kıyafeti gönderiyorum, onları askerlerimize giydirin bu şekilde korunmuş olursunuz" dediği de rivayet edilir.