Filipinler'in özgürlüğüne kavuşması için gerekli olan kıvılcımı ateşleyen doktor, edebiyatçı, düşünür ve aktivist olan Jose Rizal 1861 de doğmuştur.
Babası zengin bir çiftçi olan Rizal daha Küçük yaşlarda yeteneğini belli etmeye başlamıştır. Babası diğer çocukları gibi ona da eğitmenlik, öğretmenlik yapmış çocuklarını kendi yetiştirmiştir. Ancak Rizal küçüklüğünden itibaren sergilediği yetenekleriyle ön plana çıkmış ve daha erken yaşlarda müzik ve edebiyat denemeleri yapmıştır. Üstün zekası fark edilince Madrid'e eğitime yollanan Rizal, Avrupa'da Tıp eğitimi almış ve özellikle göz alanında çok başarılı çalışmalar yapmıştır.
19. yüzyılda Filipinler, İspanya'nın sömürgesi konumundaydı. İspanyollar bu uzak Güneydoğu Asya ülkesinin kaynaklarını sömürüyor ve halka zulmediyorlardı. Aynı Güney Amerika'daki gibi devam ediyordu. Rizal, Avrupa'da eğitim gördüğü sırada yazdığı kitaplar ve şiirlerle ülkesinde bir anda sevilmeye başladı. Halk onun özgürlükçü milliyetçi düşüncelerinden oldukça etkilenmişti. Daha sonra Rizal kendini ülkesine dönmeye mecbur hissetti.
Ardından Filipinler'e dönen Rizal artık ünlü biriydi. Filipinler halkı onun eserlerindeki milliyetçi ve özgürlükçü düşüncelerinden etkilenmiş ve Devrim için gerekli ruh ortaya çıkmıştı.
Yazdığı şiirler ve kitaplar Filipin hakkında Umut ve güç sağlıyor, Dr, Jose Rizal'ın  başlattığı Akın ispanyolları rahatsız etmeye başlıyordu. İspanyollar buna önlem olarak Rizal'ı tutuklayıp bir İspanyol kalesine hapsetmiştir.
Daha sonra Rizal burada düşüncelerini yazıya dökmeye devam etmiştir. İspanyollar kendisine kağıt vekalem veriyor fakat bu yazılarını dışarı çıkarmasını kesinlikle engelliyorlardı. Rizal en sonunda kendi kız kardeşine bir şekilde ulaştırdığı meşhur şiiri Anavatanım'ı insanlarla buluşturdu ve bir anda ülkede infaal uyandıran bir hareket oldu. Daha sonra Rizal'ın şiiriyle ülkede özgürlük hareketi başlamıştır.
İspanyollar bu duruma oldukça öfkelenmiş ve Rizal'ı suç örgütü kurmak suçuyla idama mahkum etmişlerdir. Rizal'ın idamı da oldukça trajik olmuştur. Hapsolduğu Kalenin kapısından, karşısındaki Duran insanlara doğru yürüyerek gönderilmiş ve adımlarını atarken atlı Manga tarafından kurşuna dizilmiştir. Bugün Rizal'ın adımlarını attığı yerler o Kalede işaretli konumdadır.
Rizal'ın ölümünün ardından 20. yüzyılın başlarında İspanya karşı Filipinler özgürlük hareketi artmış ve Filipinler devrimi yaşanmıştır. Filipinler'de bugün Jose Rizal, ulusal kahraman olarak görmenin ötesinde bir kısmı Rizal'a ilahi bir güç olarak, Tanrı olarak tapmaktadır. Filipinler'de 100 binin üzerinde Rizalistas adı verilen mürit bulunmaktadır. Onlara göre Rizal ölmedi ve kutsal ölümsüz ruh olarak yaşamını sürdürerek Filipinler'i korumaya devam etmektedir.