Çin'in Xi'an şehrinin (Doğu Türkistan Sınırı) yaklaşık 100 kilometre uzağında bulunan ve bugün yasak bölge olarak ilan edilen bölge, Dünya tarihinin en önemli gizemlerinden birini barındırmaktadır; Türk piramitleri.

Ön Türklere ait olduğu düşünülen devasa piramitlerin içerdiği Gizem, Çin'in aşırı yasaklamaları nedeniyle bugün dahi araştırılmamıştır. Aslında bu piramitlerin, Kurgan adı verilen Türk korunakları olduğu şeklinde genel bir görüş bulunmaktadır. Şekli itibariyle piramit olarak  kabul görmektedir. Bu piramitlerin arasında en ünlüsü Beyaz Piramit adı verilen piramittir.

Beyaz piramit yüksekliği 300 metre olan, dünya üzerindeki en yüksek ve en büyük piramittir. İlk defa izlerine İkinci Dünya savaşı sırasında, bir uçak pilotu tarafından görünüp rastlandığı iddia edilse de piramitleri aslında kimin keşfettiğine dair net bir bilgi yoktur. Buna karşın piramitlerin varlığının duyulmasından ve dünyaca ünlü dergilerde haberlerinin yapılmasının ardından, Alman araştırmacı Hartwig Hausdorf'un bölgeye gidip çok sayıda materyal toplamasıyla bu piramitler hakkında bilgi edinilebilmiştir. Bugün Çin'de ki Türk piramitlerine ait bilinen çok sayıda fotoğraf onun araştırmaları sayesinde edinilebilmiştir. (Beyaz Piramitler)

Çin'in kasıtlı olarak bölgeyi deforme etmesi ve yasak ilan etmesi nedeniyle, piramitlerin Gizemi hala açıklanamamaktadır. Çin'in bu siyasi tutumu geçmişte yaşanan Kültür Devrimi ve tarihi İzlerin yok edilmesine dair bir siyasi düşüncesi sebebiyle, belki Tarihin en önemli gizemlerini barındıran bu devasa piramitler incelenememektedir. Zaten Çin kasıtlı olarak Türk tarihine ait izleri silmeyi kendi siyasetinde yürütmüştür. Bugün Çin halkı devasa Çin Seddi'nin Türklerden korunmak için değil hayvanlardan korunmak için yapıldığını inanmaktadır. Çinliler kendi onurlarına leke düşürdüğünü düşündükleri için Türklerin yıllarca onlardan üstün gelmesini hazmedememiş, bugün de aynı şekilde karartma ve silme politikası uygulamaktadır. Hatta yakın zamanda Güney Kore'de gösterilen "Türk" isimli dizi nedeniyle Çin, Güney Kore'ye nota vermiştir.
Çin Piramitlerin Üzerinde Ağaçlandırma Yapmış

Piramitlere girmeyi başarabilen Türk araştırmacı Oktan Keleş'e göre bu piramitler, Türk tarihi açısından çok büyük önem arz etmekte olup, dünya tarihi açısından tüm ezberleri bozabilecek derecede önemli olduğunu söylemiştir.
Türk piramitlerini bu kadar önemli yapan başka bir husus ise içerisinde bulunan Mumyalar dır. Mumyalanmış cesetler ne yazık ki bölge halkının tahribatı sonucu deforme olmuştur.
Türk piramitlerinin içerisine girmeyi başarabilen Oktan Keleş, kendi ifadesinde beyaz Piramidin içerisinde devasa bir Oğuz Kağan heykelinin bulunduğunu ve mumyaların çevresinde Kurt ve Ayyıldız simgelerinin göze çarptığını söylemiştir. Ayrıca piramitlerin içerisinde ki tabletler, duvarda bulunan yazılar ve şekiller incelenmeyi bekleyen diğer tarihi eserlerdendir.
Çin'de bulunan Türk piramitleri, Mısır piramitlerinden daha önce yapılmış ve içerisinde bulunan 5000 yıllık Lolan güzeli isimli Mumya, farklı mumyalanma tekniği ve üzerindeki ameliyat izleri ile göze çarpmaktadır. Çinliler Mumya ve piramitlerin bulunduğu bölgeyi tamamen yasak ilan ederek üzerine toprak ve ekinlerle kaplamış ve ne yazık ki bugün dahi Türk piramitleri üzerinde tarım yapılmaktadır.

Peki Türk Piramitleri Neden Gizemli

Ön Türklerin ve dünyanın diğer antik kadim haklarının, farklı farklı yerlerde  birbiriyle iletişimde olmadıkları halde neden o dönemde piramit benzeri yapılar yaptıkları ve benzer mumyalama tekniklerinin kullandıkları ilk akla gelen sorulardan biridir. Birçok araştırmacı yazar bu piramitlerin Mu kıtası teorisine dayandığını ve Mu kıt'asından ayrılan en büyük kol olan Büyük Uygur İmparatorluğunun, bazı bilgilerinin gelecek nesillere aktarılması için bu piramitleri yaptığını öne sürmektedir.
Yaklaşık 5000 yıllık olan ve ilk Türkler tarafından yapılan Türk piramitlerinin, Türklerin ilk kıtasının Mu olduğunu ve dünya tarihinin Türklerden başladığına dair önemli sırları sakladığı ve bu sebepten  Çin devleti tarafından Türk piramitlerinin bulunduğu bölgenin yasak bölge ilan edildiği iddialar arasındadır.