yakuza

Japon Mafyası Yakuza


Kolları dövmeli Siyah Giyinen, Uzak Doğu'da mafya denince akla gelen acımasız bir örgüttür Yakuza.
Yakuzalar, yeraltı örgütü olarak geçse de aslında yeraltına inmelerine pek de gerek yoktur. Çünkü Yakuzalar, devlet ile iç içe geçmiş bir örgüttür. Üyelerini aşırı sağcı gençlerden seçen Yakuzalar, kendine has gelenekleri olan, piramit şeklinde örgütlenmiş Bir mafya ailesidir.

Japonya'da sokakların kendilerinden sorulduğu Yakuzalar, bürokratlar ve devlet yöneticileri ile çok iyi ilişkilere sahip olan bir mafyadır. Fuhuş, kumar ve haraç toplama ile ön planda olan Yakuzalar, dünya genelinde ve özellikle Amerika'da etkindir.
Yakuzalar amaçlarına ulaşmak için oldukça acımasızdır. Yakuza en önemli şey olarak Japonya ülkesidir.
Kendi işlerinde aile bağlarına ve geleneklerine oldukça önem veren Yakuzalar, Yakuza dövmeleri ile ün yapmıştır. Eğer serçe parmak kesik bir Yakuza üyesi görürseniz, bu üye işlediği bir hatadan dolayı serçe parmağını kaybetmiştir.

Kolombiya Mafyası

f

Uyuşturucu ve özellikle kokain ile oldukça zengin olan Kolombiya mafyası, devlete kafa tutacak kadar yüksek güç elde etmiş ve zengin bir mafyadır.
Kolombiya'nın Medellin bölgesinde yoğun faaliyette olan Kolombiya mafyası1970'lerden sonra kokainin Amerika'ya taşınması sayesinde oldukça zengin olmuş, en ünlü mafya babalarından Escobar döneminde altın çağlarını yaşamışlardır. Özellikle Escobar , dünyaca ünlü bir mafya babası konumuna gelmiş, kendisi dünyanın en zengin 10 insanı listesinde yer bulmuştur.

Kolombiya mafyası elde ettiği para gücü ve serveti ile istediği yerlere nüfus etmiş, uyuşturucuyu taşımak ve elde ettikleri parayı korumak için acımasız yöntemler sergilemişlerdir.

Meksika Kartelleri

Meksika Kartelleri

Meksika'da özellikle Devlet ve mafya arasında hala süren çatışmaların sebebi uyuşturucudur. Meksika Ülkesi, Meksika kartelleri sebebiyle uyuşturucu ile alınan bir ülke olmuştur. Devlet ile karteller arasında yaşanan savaşlar, bu dönemde bile devam etmektedir.

Meksika kartellerinin bir diğer büyük gelir kaynağı için insan ticaretidir. Amerika'ya yasadışı yollardan uyuşturucu ve insan koyulması sebebiyle elde ettikleri para, milyon dolarlarla ifade edilmektedir.

Kartellerın yenilmesi için Amerika Birleşik Devletleri tarafından Meksika hükümetine Hem para hem de istihbarat desteği yapılmasına rağmen Meksika kartelleri, faaliyetlerinde yoğun bir şekilde devam etmektedir. Pek çok mafya üyesinin ve liderinin yakalanmasına rağmen Meksika mafyasının elde ettiği güç ve para sürekli artmaktadır.

Meksika kartelleri özellikle uyuşturucu ticareti ile oldukça büyük bir servet yapmıştır. Bu sebepten elde ettikleri Paranın ve ticaret yollarının kesilmemesi için ellerinden gelen her türlü acımasızlığı yapmaktadır. Düşmanlarını ve Devleti korkutmak için infazlarında elektrikli testere dahi kullanan Meksika kartelleri, Dünya gündemine elektrik direklerine asılan infaz ettikleri kişiler ile gelmektedir.

Rus Mafyası

f

Soğuk savaş döneminde acımasızlığıyla da tüm dünyayı titreten Rus mafyası , Vory V Zakone (Hırsızlık Kardeşliği) anlamına gelen Rusça bir sözcükten türemiş olup kendine özgü dövmeleri ile nam yapmıştır. Kendi içerisinde rütbe şekilde örgütlenen Rus mafyası , Dünya üstünde binlerce üyesi olan çok geniş bir ağa sahip bir mafya örgütüdür.

Yeraltı dünyasının korkudan isimlerini barındıran Rus mafyası, kaçakçılık, uyuşturucu ve insan ticareti gibi yüksek gelirli işler ile uğraşmaktadır. Devlet içine de nüfus eden Rus mafyası , soğuk savaşın ardından etkinliği kırılsada, yakın zamanda gücünü tekrar toplayıp dünya çapında faaliyetlerini devam etmektedir.

Vory V Zakone üyeleri özellikle hapishaneden başlayan dövme ritüelleri ile nam salmıştır. Bir mafya üyesinin dövmelerine bakarak hangi suçtan hangi cezaevinde yattığı ve Rus mafyası içerisindeki rütbesine kadar her şeyi belirlenebilmektedir.

Rus mafyası içerisine kabul edilen üyeler hayatlarının hiçbir döneminde devletten maaş almamalları şart koşulmuştur. Ayrıca Değer verdikleri Lenin dövmesi, sadece önemli mafya üyeleri tarafından, kalplerinin üzerine yapılabilmektedir.
Bir kişinin heves ya da başka bir sebepten Rus mafyası dövmesi yaptırması sonucu, bunun tespit edilmesi, o kişinin ölümü ile cezalandırılır.

İtalyan Mafyası Sicilya Mafyası


İtalyan mafyası mafya kelimesinin isim babası olup, dünyaca ünlü acımasız bir mafya örgütlenmesidir.
Mafya kelime anlamı Sicilya'da ki Toprak ağalarından türemiş olup, tarihte Sicilya'yı koruyan ailelere verilmiş isimlerdir. Geçtiğimiz yüzyılda İtalyanlar'ın özellikle Amerika'ya yoğun göçü ve Amerika'da uygulanan içki yasağı sebebiyle İtalyanlar'ın yeraltına inip kaçakçılık ile uğraşması sonucu İtalyan mafyası doğmuştur.

Daha sonra İtalyan mafyasının kaçakçılıktan daha karlı olan uyuşturucu işi ile tanışıp, eroin ticaretiyle yüksek kar etmesi ile devlet içine sızan Sicilya mafyası, özellikle Amerika'da etkinliğini arttırmıştır.

Tanınmış ailelerden oluşan İtalyan mafyası, kendine özgü ritüellerin ve zenginlikleriyle dünya mafyaları arasında en bilinen örgüttür. Bugün İtalyan halkının Amerikan toplumuna karışması ve İtalyan mafyası ile yapılan yoğun mücadele neticesinde, mafyanın etkisi kırılmış gibi görünse de İtalyan mafyası hala İtalya'da ve özellikle Amerika'da faaliyetlerini sürdürmektedir.

İtalyan mafyası gelenekleri işlerin bozulmaması için uyguladıkları acımasız infazlar ile mafya dünyasının korkulan isimleri olmuş ve ün salmıştır.

İtalyan mafyası üyeleri kural olarak kadın ve çocuklara dokunmazlar, ölen mafya üyelerinin ya da öldürdükleri insanların geride kalan kadın ve çocuklarına bakmaları ile isim yapmışlardır.