çin

Çin'in Hanlık dönemi Hanedan reisi Cao Cao'nun komutanı Xaihou Dun, gözü pek bir komutan olarak dünya tarihine Korkusuz bir savaşçı olarak geçmiştir.

Hanedan savaşları dönemi olarak geçen Çin'in hanedanlar içerisindeki savaşlar döneminde ortaya çıkan Xaihou Dun Efsane bir General olmuştur. Onu efsane yapan olay, bir savaşta sol gözüne ok isabet etmesi sonucu gözündeki oku , eliyle çekip çıkarması ve okun ucundaki kendi gözünü tek lokmada yutarak savaşa kaldığı yerden devam etmesi olmuştur. Onu gören kendi askerleri iyice cesaretlenmiş, düşmanlarını korkutarak savaşı kazanmışlardır.

Bu olay Üç Krallık romanında geçmiş ve Xaihou Dun tek gözlü general olarak Asya halkları arasında korku ve saygıyla anılan bir Savaşçı olmuştur.

çin komutanı
Xaihou Dun'un Kendi Gözünü
Yemesi Bu Şekilde
Resmedilmiştir

Xaihou Dun , Cao Cao'nun kuzenlerinden biridir. Gençliğinde öğretmenine hakaret eden birini de öldürdüğü söylenmektedir.
Cao Cao, Xaihou Dun'un cesaretini zaman içerisinde gördükten sonra ona geniş yetkiler vermiş ve Başkomutan yapmıştır.
Xaihou Dun ömrü boyunca Cao Cao'nun emrinde savaşmış ve ona hizmet etmiştir. Xaihou Dun da Efendisi Cao Cao'nun ölümünden bir iki aylar sonra vefat etmiştir.(M.S.220)


Xaihou Dun Kendi gözüne saplanan oku çıkarıp yemesi ile gösterdiği cesareti, dilden dile dolaşmış ve efsane olmuştur. Gözünün yaralanmasına sebep olan okçuları yakalatıp öldürttüğü söylenmektedir. Xaihou Dun kendi gözünü giyip savaşa kaldığı yerden devam etmesi sayesinde artan ünü tüm Asya toplumlarında korku ve saygı ile kendisinden bahsedilmesini sağlamış, Xaihou Dun Bugün bile en Korkusuz Savaşçılar arasında gösterilmektedir.
Popüler kültürde Xaihou Dun , filmlere ve bilgisayar oyunlarına konu olmuştur.