d

Dünyanın sonunun uzaylılar tarafından getirileceği, ya da Yapay Zekanın gelişen teknoloji yardımıyla insanlığı yok edeceği şeklinde, Kıyamet senaryoları ve Komplo teorileri yakın dönemde popülarite kazanmaya başlamış, özellikle Hollywood filmlerinin de etkisiyle özellikle Yapay Zekanın insanlık yönünden geleceği tartışılan bir konu haline dönüşmüştür. Yapay zeka dünyayı ele geçirebilir mi ?  Yapay zeka tehlikeli olabilir mi? yapay zeka endişeleri üzerine son dönemde büyük tartışmalar yaşanmaktadır.

Ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking' in İnsanlığın Son buluşunun Yapay Zeka olduğuna dair Kıyamet teorisi, yakın dönemde oldukça konuşulan bir konu olmuştur. Hawking'e göre insanoğlu yavaş İlerleyen bir evrim sistemine sahip, (buradan Evrim teorisine inandığı sonucu Çıkıyor.) ancak insanlığın kendi icat ettiği ve hızla gelişen bir Yapay Zeka karşısında eriyip gideceği uyarısında bulunmuştur.
Yapay zekanın İnsanlık İçin Büyük Bir
Tehdit Olacağını Savunan Elon Musk

Yapay Zekanın
insanlığın sonunu getireceği teorisine göre kendi kendine düşünebilen, kendi sistemini kuran Yapay Zeka, kontrolü ele aldığında her şeyi yapabilir. Şu an teknolojinin dünyamızın her yerinde her şeyi kontrol ettiğini düşünürsek, bu teknoloji ve bilgisayarların, kendi kendine düşünebilen ve hareket edebilen bir sistem tarafından insan dışı bir kontrol ile tüm gezegeni ele geçireceği, bombalar patlatabileceği veya hassas sistemleri durdurabileceği ve bu sayede insanoğlunun sonunu getireceğine dair korku senaryoları ileri sürülmektedir.

Mantıken bakıldığında arabalardan bilgisayarlara, akıllı evlerden Füze Savunma sistemlerine kadar her şey teknoloji ile yönetilmektedir. Eğer olası bir insan eli hariç farklı bir sistemin, tüm teknolojiyi ele geçirmesiyle, bu söylenenlerin yapılabilmesi Pekala mümkündür. Tabii buna farklı bir tezde fişin insanoğlunun elinde olmasıdır. Yani fiş çekilince (fiş çekilmesinden tabir, elektriğin ve gücün kesilmesi ve yapay zekanın ölmesi yada durdurulması) Yapay Zeka kontrol altına en son ihtimal de olsa yine alınabilecektir.

Yapay Zeka Düşünebilir mi?

Yapay zekanın insanoğlunun geleceğini tehdit ettiğine dair yakın dönemde ünlü uzay araç ve roket üreticisi Elon Musk, ciddi uyarılarda bulunmuştur. Elon Musk'a göre Yapay Zeka insanlık için büyük bir tehdittir.

Elon Musk, Yapay Zekanın insanoğlunu geride bırakarak, yakın dönemde gezegeni tamamen ele geçireceğini iddia etmiş ve bunun önüne geçilmesinin arayışlar içerisine girmiştir.

Elon Musk, Yapay Zekanın kontrol edilmesinin insanların da Yapay Zeka benzeri bir beyin yapısına sahip olması ile çözülebileceğine inandığını söylemiş ve bunun için Neuralink isimli bir şirket kurarak, insanının elektronik bir beyin sistemine sahip olması için çalışmalar başlatmıştır.

Elon Musk'ın projesi, insanların beyindeki yapay sinir ağları ile elektronik cihazları ve bilgisayarları doğrudan yönetebilecek bir sisteme sahip olmasını kapsamaktadır.

Bilim kurgu filmlerine benzeyen bu proje ile insanların beyin gücü ile elektronik cihazları kontrol edeceği teorisi üzerine kurulmuştur. Hatta Musk bu projeyi 4 sene içerisinde hayata geçirmek için yoğun mesai harcadıklarını belirtmiş, bu projenin gerçekleştiği takdirde, beyin hasarları gibi kalıcı rahatsızlıkların çözüleceğini iddia edilmektedir. Ayrıca bu projenin gerçekleşmesi halinde telepatinin de mümkün olacağı iddialar arasındadır.
Musk ve Zuckenberg Twitter dan
böyle atışmıştı

Yapay Zeka Bu Kadar Büyük Bir Tehdit mi


Elon Musk göre hiç kimse kontrol altında olmayı sevmez. Yapay Zeka da şu an insanoğlunun kontrolü altındadır ve gerekli güce ulaştığında kontrol altından çıkmak için bir yol bulacak ve bu da insanlık için büyük bir tehdit olacaktır görüşünü savunmaktadır.

Yapay Zeka Kontrolden Çıkıyor

Elon Musk'un yakın dönemde bu kadar konuşulmasını sağlayan Bir diğer konu ise Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ile Twitter üzerinden yaptığı atışmadır. Zuckerberg, yapay zekanın İnsanoğlu İçin bir tehdit olduğu görüşüne kesinlikle katılmadığını, bu Kıyamet senaryolarından sıkıldığını ve gerçeği yansıtmadığını, sosyal medyadan belirtmiş, bu açıklamanın ardından Elon Musk, Zuckerberg'in bilgisinin yetersiz olduğunu söyleyen bir cevap yazmıştır.

Bu açıklamadan hemen sonra Elon Musk'ı haklı çıkaracak bir olay yine Facebook içerisinde gerçekleşti. Facebook, Yapay Zeka ve Araştırma laboratuvarı, kendi geliştirdikleri Chatbotlara yani Yapay Zekaya pazarlık etme ve diyalog becerilerini arttırma gibi çalışmaları öğrenmeleri sağlanmıştır.

Ancak tam Bu esnada Yapay Zeka sistemi içerisinde garip bir hadise meydana geldi. Facebook'un ürettiği 2 adet Yapay Zeka, kendi aralarında İngilizce konuşurken bir anda İngilizce haricinde kendi aralarında bir dil buldukları ve İngilizce içerisine bu dili yerleştirerek konuşmaya başladıkları fark edildi. Sistem ve konuştukları çözülemeyince, tüm sistemin fişi çekilerek kapatıldı.

Elon Musk'ın teorisini haklı çıkaran olay üzerine Facebook yetkilileri, Yapay Zeka üzerinde ki çalışmalarında geri adım atmak zorunda kalmıştır. İki yapay zekanın kendi arasında konuşması akıllara 2014 yapımı"Ex Machina" filmini getirmektedir. Yapay zekanın tehlikeleri ve ne denli ileri gidebileceği konusunda en güzel filmlerden biri olan Ex Machina (2014) filminde, yapay zekanın ne denli tehlikeli olabileceği çarpıcı şekilde anlatılmakta ve bu film türünün en güzel örnekleri arasında yer almaktadır.

Yapay zeka tehlikesi ile ilgili son dönemde büyük tartışmalar çıkmaktadır. Yuval Noah Harari (Homo Sapiens kitabının yazarı) 2018 yılında ki Davos konuşmasında beynimizin "hack" lenebileceği (Yapay Zeka tarafından) uyarısında bulunmuştur. Ayrıca ünlü yazar Dan Brown son kitabı "Başlangıç"ta Yapay Zekanın tehlikeleri ile ilgili büyük ipuçları vermiş ve geleceğe dair öngörülerde bulunmuştur.

Yapay zekanın insanoğlunun geleceği için büyük bir tehdit olduğu en popüler komplo teorilerinden biridir. Buna göre Yapay Zeka tüm teknoloji sistemini ele geçirecek ve insanoğlunu ya bitirecek yada köle olarak kullanacaktır. Yapay zeka ile ilgili Kıyamet senaryoları özellikle Hollywood dünyası ile popüler olmuş, "Terminatör" filmi Yapay Zekanın insanoğlunun geleceği ile ilgili çarpıcı bir yapım olmuştur. Ayrıca Yapay Zekanın insanoğlunu ne kadar tehdit edebileceği ile ilgili "Ben Robot" filmi de çarpıcı başka bir yapım arasındadır.