paraguay

1864/65 - 1870 yılları arasında Latin Amerika tarihinin en kanlı Savaşı olarak kayıtlara geçen, Üçlü İttifak Savaşı, Uruguay, Brezilya ve Arjantin' in ittifak kurarak birleşip  Paraguay' a  karşı gerçekleştirdiği savaştır.

Üçlü İttifak Savaşı, Latin Amerika coğrafyasında İspanyol hakimiyetinin zayıflaması ile ortaya çıkan Latin Amerika devletlerinin bağımsızlıklarını elde etmek, Toprak genişletmek ve üstünlük sağlama mücadelesi için giriştikleri çok kanlı bir savaş olmuştur.

Üçlü İttifak Savaşının çıkma sebebi, Güney Amerika' da Portekiz ve İspanyol egemenliğinin zayıflamasıyla birlikte, ülkelerin bağımsızlıklarını kazanması ve ülke sınırlarının çizilmesi noktasında anlaşmazlıkların oluşmasıydı. Paraguay diğer Latin Amerika ülkelerine göre ekonomik anlamda daha güçlü bir devlet olmuştu. Bunun sonucunda güçlü ekonomisi ve ve kişisel hesaplarına Güvenen Paraguay devlet başkanı Francisco Solano Lopez, Üçlü İttifak Savaşını başlatan lider olmuştur.

Solano Lopez, 1862 yılında babası Antonio Lopez' in ölümünün  ardından  ülkenin başına geçmiş ve Ordu'nun da büyük yardımına alarak iktidarını güçlendirmiştir.

Ülkenin başına geçerek iktidarını güçlendiren Solano Lopez, çeşitli devletlerle ittifaklar kurmaya, komşu ülkeler ile sınır anlaşmazlıklarına girmesiyle birlikte, 1863 yılında Brezilya ve Arjantin ile sınır anlaşmazlıkları baş göstermeye başlamıştır. Tam bu sırada patlak veren Uruguay iç savaşında taraf olan Lopez, adeta her tarafa ve her ülkeye karışmaya başladı. Politik tavırları ve karmaşık siyasi ihtirasları sebebiyle, Aralık 1864 yılında Brezilya ile savaşa girdi.

Bunun üzerine Brezilya, Arjantin ve Uruguay ile ittifak kurarak 1 Mayıs 1865 yılında Paraguay' ya savaş açtı.

Savaşın ilk başlarında Paraguay ordusu Brezilya' nın Corroso eyaletini işgal etse de Uruguay'a karşı başlattıkları savaş, bozgun ile neticelendirilmiş ve üçlü ittifak 1866 yılında Paraguay ordusunu Tuyuti' de Bozguna uğratmıştır. 1869 yılında Francisco Solano Lopez müttefik işgalinin ardından Kuzey Paraguay' a kaçmış ve burada öldürülmüştür.

Üçlü İttifak Savaşının çıkma sebebi genel olarak Paraguay' ın güçlenmesi, diğer devletler ile birlikte girdiği üstünlük mücadelesi olduğu söylenebilir. Ancak, Üçlü ittifak Savaşının çıkışı sırasında aralarında Mate çayının da bulunduğu pek çok sebebi bulunmaktadır.


Üçlü İttifak Savaşının Çıkmasında Mate Çayının Etkisi


Mate Bitkisi, Güney Amerika' da yetiştirilen ve çayı ile bilinen oldukça faydalı pek çok alanda kullanılan bir bitkidir. Ünlü devrimci ve aynı zamanda Doktor olan Che Guevara' nın Mate bitkisini astım hastalığına karşı kullandığı bilinmektedir.

Mate Bitkisiİspanyol sömürgeciler tarafından yerel halkta görülmesiyle, Sanayi bitkisi olarak yetiştirilmeye başlanmış ve Paraguay'ın ilk kurulmasının ardından bu bitki, geniş bölgelere yayılarak üretimi arttırılmıştır. Mate Bitkisinin tarım ve üretimi ile Paraguay, ekonomik olarak oldukça güçlü bir konuma gelmiştir. 18 yüzyılın başlarında ve ilk yarısında Paraguay'ın artan gücü, o dönem süper güç konumunda bulunan İngiltere yani Birleşik Krallığı rahatsız etmiş ve Paraguay'ın bu yükselişini durdurmak için İngilizlerin desteğiyle oluşan, Brezilya, Uruguay ve özellikle Arjantin' in desteğiyle kurulan bu üçlü ittifakın, Paraguay ile savaşa girmeleri dolaylı yoldan sağlanmıştır. Yani Üçlü ittifak Savaşının çıkış nedenlerinden biri de İngilizlerin desteklemesiyle, Mate çayının ekonomiye kazandırdığı katkılar neden olmuştur denilmektedir.

Paraguay başkanı Solano Lopez'in ülkesini içine sürüklediği bu anlamsız ve tarihin en saçma Savaşlarından olan  (Acosta Nu) Üçlü ittifak Savaşı sırasında Paraguay ordusu yetmediği için orduya çoğunlukla çocuklar alınmıştır. Çocuklara takma sakal ve eski tüfekler verilerek cepheye yollanmıştır. Özellikle savaşa adını veren Acosta ovasında, Brezilya ordusu ile yapılan meydan Savaşı sırasında, Paraguaylı çocuk askerlerin korkudan Brezilyalı askerlerin bacaklarına kapandıkları ve ağlayarak yalvardıkları rivayet edilmektedir.

Bu kanlı savaş sonucunda 3500 kadar çocuk hayatını kaybetmiştir. Bugün Paraguay da Çocuk Bayramı, her yıl 16 Ağustos günü "Üçlü İttifak Savaşında" hayatını kaybeden Çocukları anmak için kutlanmaktadır.

Üçlü ittifak Savaşı öncesinde sınırları geniş olan ve ekonomisi de nispeten iyi durumda bulunan Paraguay, nüfusunun yaklaşık %70 gibi büyük bir çoğunluğunu savaş sırasında kaybetmiş, topraklarının ise yaklaşık %50 gibi büyük bir parçasını, ittifak devletleri tarafından alınarak kendi topraklarına katmışlardır. Paraguay, savaş sonunda artık her şeyiyle kaybetmiş ve o tarihten itibaren Güney Amerika' da hiç bir konuda etkisi olmayan ülke konumuna düşmüştür.

Üçlü İttifak Savaşı, tarihin en kanlı Savaşlarından biri olmuştur. Toplamda her iki taraftan da 400 bine yakın kişinin öldüğü tahmin edilmektedir. Üçlü İttifak Savaşı sonucunda Paraguay' da ki erkek nüfusu kadın nüfusunun yaklaşık dörtte biri ne kadar inmiştir.