ABD, yüzyılın baş aktörlerden biri olmasını sağlayan (son yüzyılda yaşanan 2 adet dünya savaşı) olaylarla birlikte, dünya tarihinde ki küresel güçlerden biri haline gelmiştir. Amerika-İspanya Savaşının ardından başlayan, daha sonra girdiği I. ve II. Dünya Savaşlarıyla devam eden süreçle birlikte, emperyalizm ve Sömürgecilik olgusunu pekiştirmiş, elde ettiği kazanımlarla Dünyanın baş aktörlerinden biri konumuna yükselmiştir.

Amerika, II. Dünya Savaşının başından itibaren takındığı ilginç çekimser tutumu ve ardından savaşa girmeye karar vermesi gibi içinde pek çok soru işareti barındıran olaylarla gerçekleşmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan ve üzerinde bulunan şaibelerin hala  tam olarak aralanamadığı Pearl Harbor donanmasının, Japonlar tarafından imha edilmesi sonucu savaşa giren Amerika, yine I. Dünya Savaşının başlarında tarafsız olmasına rağmen, bugün unutulan tarih sayfalarından biri olan Lusitania gemi faciası sonucunda giriş şartları olgunlaşmış ve nihai olarak I. Dünya Savaşında yer alan Almanya'nın Meksika Devleti'ne yolladığı, Meksika'nın Amerika'ya karşı Savaş açması yönündeki tavsiye mektubunun yakalanması sonrası, ABD resmi olarak savaşa dahil olmuş ve I. Dünya Savaşının gidişatı Amerika ve müttefikleri lehine değişmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri, I. Dünya Savaşının başlarında tüm savaşan ülkelere mühimmat desteği sağlamakta ve ekonomisine güç kazandırmaktaydı. Ancak İngilizlerin yoğun ısrarı olmasına rağmen ABD Başkanı Wilson, prensipleri gereği savaşa dahil olmamış ve çekimser kalmışlardır. 1915 yılında savaşın çetin geçtiği yıllarda yaşanan ve bugün üzerinde hala Komplo Teorilerinin olduğu ve ardından sır perdelerini aralanmadığı Lusitania gemi faciası ile birlikte Amerika'nın savaşa giriş şartları olgunlaşmaya başlamıştır.

Peki bu gemi faciasının ardında neden sırlar barındırmaktadır?

RMS Lusitania Gemisi 1 Mayıs 1915 yılında, ABD' nin New York limanından İngiltere'nin Liverpool limanına doğru içerisinde bulunan 1258 kişiyle seyrine başlamıştı. O dönemde I. Dünya Savaşı, en hararetli günlerini yaşıyordu. Almanya denizaltıları, İngiltere' yi abluka altına almış ve İngiltere' ye yardım getirdiğinden şüphelendiği tüm gemileri torpidolarla batırıyordu. Böyle bir zamanda alınan bu Deniz yolculuğu, oldukça cesaret isteyen bir karardı.

Ancak gazetelerde yayınlanan ilanlar ve gidecek yolculara söylenen, geminin Almanlar tarafından batırılacağı konusunda telkinlere rağmen, yolcular Lusitania'nın devasa bir gemi olması, çağının ötesinde modern teknolojiye sahip süratli olmasından dolayı gemilerine güveniyor ve başlarına bir şey geleceğinden endişe etmiyorlardı.

Ancak gemide yolcuların bilmediği bir şey vardı. Amerikan Devleti, Lusitania'nın deposunda kasalara doldurulmuş 4200 adet silahı İngiltere'ye gönderiyordu.

Almanlar, İngiltere çevresinde daha o hafta içerisinde, toplam 23 adet ticaret gemisini batırmıştı ve Lusitania gemisinin Kaptan'ı Turner'ın ise bundan haberi yoktu.

7 Mayıs 1915 günü saat 14:09 sıralarında Alman U-bot'u tarafından ilk torpil ateşlendi ve Lusitania 18 dakika içerisinde aldığı torpil darbesiyle birlikte, büyük bir hızla sulara gömüldü. 1198 kişi okyanusun soğuk sularında hayatını kaybetti. Bu kişilerden 124'ü Amerikan vatandaşıydı ve bir anda ülkenin gündemine yerleşti. Daha sonradan Lusitania'nın bu kadar kısa sürede batmasının sebebinin, aldığı torpil darbesinin olmadığı, gemide bulunan Savaş malzemelerinin infilak etmesi sonucu battığı, ortaya çıkan rapordan anlaşılacaktı. Devasa RMS Lusitania Gemisi 2 torpil darbesi ile hızlıca batmıştı.

Basının yoğun dramatikleştirme çabaları ve 124 Amerikan vatandaşının ölümüyle birlikte, Amerika'da fırtınaların kopmasına sebep oldu, bütün gazete haberlerinde Almanlar' ın  vahşi ve insanlık dışı varlıklar olduğundan bahsederek, Amerika'nın İntikam alması gerektiği vurgulanıyordu.

Amerika'nın savaşa girmesini en çok isteyen ülkelerden biri olan İngiltere'de aynı propagandaya katılmış ve savaşa dahil olması için yoğun bir mücadeleye girişmişti. Ancak tüm bunlara rağmen Başkan Wilson, kararlılıkla savaş dışında kalınması gerektiğini vurgulamış ve daha sonra Berlin ile yaptığı görüşmeler sonucunda ölenlerin Aileleri için tazminat sözü almıştır.

Bu yaşanan büyük gemi faciası sonucunda, Amerika yine savaşa girmemiştir. Ancak yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi Alman Dış işleri sekreteri Arthur Zimmerman’ın, 1917 yılında Meksika'nın Amerika'ya Savaş açması gerektiğini belirttiği mektubunun İngiliz ajanları tarafından ele geçirilmesi ve Amerika'nın haberdar edilmesi sonucu, Amerika'nın Almanya'ya karşı beklenen savaş ilanı gerçekleşmiştir. Her ne kadar Lusitania gemi faciasının ardından, Amerika savaşa girmemiş olsa da, 1917 yılında ABD'nin Almanya'ya yaptığı  resmi savaş ilanı gerekçelerinden biri de Lusitania gemi faciasını gerekçe olarak göstermesidir.

Bugün dahi pek çok tarihçi  Lusitania'nın bir savaş komplosu sonucu batırıldığını düşünmektedir. Buna göre gemi faciası ile birlikte, Amerika'nın ölen vatandaşları ve batırılan Gemisi için savaşa gireceği düşünüldüğünden, Lusitania ve içindeki yolcuların kurban olarak seçildiği iddia edilmektedir. Bu iddiayı destekleyen delillerin arasında, geminin rotasının Alman denizaltılarının cirit attığı karanlık sularda değiştirilmemesi, savaş rotası üzerinde bulunan denizaltıların bulunduğu Rota üstünde gidilmekte ısrar edilmesi ve Kaptan Turner'ın geminin hızını yarıya düşürmesiyle birlikte, gemiyi torpillere karşı hedef haline getirdiği yine iddialar arasındadır.

Lusitania gemi faciası, Amerika'da başlayan Alman karşıtlığının Miladi sayılan olaydır diyebiliriz. Çünkü gemi faciasına kadar geçen dönemde, Amerika'da bulunan İrlandalı nüfusunun fazla olmasından dolayı, halk içinde İngiltere'ye karşı bir antipati mevcuttu. Almanların, İngilizlerle savaşması sebebiyle de halkın Almanlara karşı bir sempatisi bulunmaktaydı. Lusitania gemi faciası bu sempatiyi tersine çevirmiş ve Amerikan halkında bir Alman düşmanlığı oluşturmuştur. Sırf Amerikan halkı içerisinde, bir Alman karşıtlığı oluşturmak için Lusitania faciasının gerçekleştiğine dair bir Komplo Teorisi olduğunu öne süren tarihçiler mevcuttur.


Lusitania'nın batırılmasının ardından en çok yaygara koparan ülkelerden birinin, İngiltere olması sebebiyle savaşın gidişatını değiştirmek isteyen İngilizlerin bu işin içinde herhangi bir ihmalinin olup olmadığı ya da bilgisinin ne kadar olduğu konusunda şaibeler sürmektedir. İngiliz donanma kuvvetlerinin yolcu gemisini koruyamaması, ihmalini gözler önüne serse de geminin rotasının neden tehlikeli sularda devam etmesinin istendiği hala tarihin bilinmez sorularından biri olarak kalmıştır.