(D:1934-Ö:2017) Manuel Antonio Noriega, 1934 yılında Başkent Panama da doğmuş, teyzesi tarafından büyütülmüştür. Babasını hiç tanımayan Noriega, Amerikan okullarında eğitim almış ve orduya girmiştir. 1983 ile 1989 yılları arasında Devlet Başkanlığını yaparak Panama tarihine damga vurmuş bir diktatördür.

1967 yılından itibaren Panama'da bulunan Amerikan üssü School of the Americas'da askeri taktik eğitimleri alan Noriega, daha sonra Panama ordusunda görev almaya devam etmiş, arka plan da ise CIA ajanlığı yapmıştır. Amerika ile ilk etapta çok derin ilişkiler içerisinde bulunan General Noriega, Ordu içerisinde ki kademeleri hızla tırmanırken, fiili olarak siyasete de etkisi olmuş ve en sonunda 1983 yılında gücünü doruk noktasına ulaştırarak ülkede tek söz sahibi olan kişi haline gelmiştir.

Manuel Noriega, kendi kurduğu Milis kuvvetler (Onur timleri) ile Panama'da kendi aleyhinde Propagandalarda bulunan kişilere karşı, uyguladığı baskı ve çeşitli şiddet olayları ile bastırmıştır. Arka planda ise kendi yönetimini sağlamlaştırırken, özellikle Kolombiya'da bulunan uyuşturucu kartelleri ile yoğun ilişki içerisine girmiştir. Uyuşturucu parasıyla gücüne güç katarken, doruk noktasına ulaştığı Panama'daki gücüne güvenerek artık eski efendilerinden olan Amerika Birleşik Devletleri'ni pek takmamaya! başlamıştır.

Tabii ABD bu durumda kendi yarattığı canavarın kontrolden çıkmasını hazmedememiş ve 1986 yılında eski bir CIA ajanı tarafından Manuel Antonio Noriega uyuşturucu ticareti, kara para aklama ve Panama sırlarını Küba istihbaratına satma gibi gerekçelerle suçlanmıştır. Bunun üzerine ülkede Manuel Antonio Noriega'ya karşı gösteriler başlamış ve bunu grevler izlemiştir.

1988 yılına gelindiğinde ise Amerika'da Manuel Antonio Noriega'ya karşı büyük jüri tarafından aynı suçlamalarla soruşturma açılmış ve bunun üzerine Noriega " Amerika Birleşik Devletleri, beni tehdit etmekten vazgeçsin, çünkü ben ölümden korkmuyorum" diyerek cevap vermiştir.

Amerika'nın sabrının taştığı nokta ise 1989 yılında yaşanacaktır. Manuel Antonio Noriega'yı devirme planları yapan Amerika, Panama'da 1989 yılında yapılan seçimlerin Noriega tarafından iptal edildiğinin açıklanmasının ardından, 20 Aralık 1989 tarihinde Panama'ya askeri bir operasyon gerçekleştirmiştir. Baba Bush yani o dönemin Amerikan başkanı George Bush, Panama'da bulunan 35 bin civarındaki Amerikan vatandaşının, Manuel Antonio Noriega tarafından haklarının ihlal edildiği ve hayati tehlikelerinin olduğu gerekçesiyle Panama halkının ihtiyaç duyduğu demokrasiyi ülkeye getirmek üzere Panama'ya askeri operasyonda bulunmuştur. Ayrıca operasyon kararında Panama kanalının güvenliği de yer almaktadır ki asıl operasyonun görünmeyen gerekçesi de Panama Kanalı'nın güvenliğidir.

İlk etapta Deniz piyadeleri ve Amerikan ordusunun havadan silahlı bombardımanı sonucu, Panama City'de özellikle kenar mahallelerde büyük yangınlar çıkmış ve bu yangınlarda çoğu sivil hayatını kaybetmiştir.

Amerika tarafından başlatılan operasyonun ilk günü Manuel Antonio Noriega'nın Genel karargahı ele geçirilse de Noriega yanındakilerle birlikte kaçmış, daha sonra Panama sokakları ev ev aranarak  Noriega bulunmaya çalışılmıştır.

Diktatör Noriega daha sonradan diplomatik bir hamle yaptığını düşünerek Vatikan Büyükelçiliğine sığınmıştır. Amerika ise söz konusu yerin Vatikan Büyükelçiliği olması nedeniyle olayı Diplomatik yollarla çözmeyi denemiş ve Vatikan Büyükelçiliğinin etrafı sarılmıştır. Burada ilginç bir yıldırma taktiği denemişler ve Manuel Antonio Noriega'nın bulunduğu Vatikan Büyükelçiliğinin etrafı dev hoparlörler ile sarılarak, tüm gün rock müzik dinletilmiş ve en sonunda Noriega dayanamayarak Amerikan askerlerine teslim olmuştur. (1990)
Yakalandıktan Sonra Noriega
Amerika tarafından yakalanan Devrik Panama lideri Noriega, Amerika Birleşik Devletleri'ne getirilmiş ve 1992 yılında uyuşturucu ticareti, kara para aklama, seçimlere hile karıştırma gibi çeşitli suçlardan 30 yıl cezaya mahkum edilmiştir. 2007 yılında ise Fransa işlediği suçlar sebebiyle Manuel Antonio Noriega'nın kendilerine verilmesini istemiş ve 2010 yılında Fransa'ya verilen Manuel Antonio Noriega, 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Noriega yaptığı uyuşturucu ticaretinden elde ettiği Kara parayı, Fransız bankaları aracılığıyla akladığı gerekçesiyle, Fransız Adalet makamlarınca suçlu bulunmuştur. Ancak 2011 yılında Panama'nın iade talebi üzerine Manuel Antonio Noriega, 23 Aralık 2011 yılında adına kesinleşen Panama'da ki 20 yıllık cezasını çekmek üzere iade edilmiş ve 29 Mayıs 2017 yılında Panama da ölmüştür.

Manuel Antonio Noriega, Amerikan eğitim kamplarında ki eğitimi sırasında (büyük ihtimal yüzünde çocukluktan kalan çiçek hastalığının izlerinden dolayı) Ananas Surat lakabı ile anılmıştır. Amerika Birleşik Devletlerinin, yine klasik olarak yaptığı hareketlerden biri olan, uzun süre kullandığı bir kuklayı zamanı gelince, yani son kullanma tarihi dolduktan sonra kenara atmayı, yine demokrasi getirme bahanesiyle Panama'yı işgal etmesi için bahane olarak kullanılmıştır. Manuel Antonio Noriega'nın Amerika'yı tanımaması bahane edilerek, asıl amaç olan Panama kanalının güvenliğiyle birlikte düzenlenen operasyon neticesinde, binlerce Panamalı sivil hayatını kaybetmiştir. (5000 masum sivilin bu operasyon neticesinde hayatını kaybettiği düşünülmektedir.) Operasyonun yapıldığı 1989 yılıyla birlikte Panama, Amerika'nın demokrasi götürdüğü ülkeler listesine adını yazdırmıştır.

Asıl işin arka planı ise oldukça stratejik öneme sahip olan Panama Kanalı olduğu öne sürülmektedir. 1903 yılında başlayan Panama Kanalının, Amerika üzerindeki etkisi yıllar boyu devam etmiş ve Amerika'nın en önemli stratejik noktalarından biri olmuştur. İlk etapta 1903 yılında Amerika, Panama Kanalının yapımı ve kullanımı için Kolombiya ile iletişime geçmiş, Kolombiya parlamentosu tarafından Amerika'ya ret cevabının verilmesiyle birlikte, Amerika bölgede bulunan ayrılıkçıları tetikleyerek Panama'nın bağımsızlığına kavuşmasını sağlamış ve daha sonra bugüne kadar gelen süreçte Panama Kanalı üzerindeki etkisini sürdürmüştür.

Noriega'nın devrilmesinin alt ve görünmeyen sebeplerinden birinin de Panama Kanalının haklarının Japonya'ya devredilmesinin engellenmek istenmesi olduğu iddia edilmiştir. Tabi bu durum Manuel Antonio Noriega'nın zalim bir diktatör olduğu vasfını gözden çıkarmamaktadır. Çünkü Noriega özellikle uyuşturucu ticaretinde aktif rol almış, ülkesinde kendisine karşı çıkan muhalefeti ve sivil halkın katledilmesi, susturulması ve kaybolan muhalifler gibi pek çok suçtan sorumlu tutulmaktadır. Elde ettiği Kara parayı kendi çıkarlarını korumak için kullanmış ve uyuşturucu parasıyla gücünü arttırmış, ayrıca o dönem Panama özellikle Kolombiya uyuşturucu kartellerinin arka bahçesi olmuştur. Noriega bu sebepten dünya tarihinde kokain diktatörü olarak anılmaktadır.

Noriega, 2015 yılında Panama'da bulunduğu hapishanede cezasını çektiği sırada Panama televizyonuna verdiği röportajında, o dönemde bulunan ve yürütülen rejimin istismar edilmesiyle birlikte, halka uygulanan baskı sonucu yaşananlardan dolayı özür dilemiştir.