s

1066 yılında İngiltere de Fransa Normanları ve İngiliz Anglo Saksonları arasında gerçekleşen Hastings Muharebesi, İngiltere tarihi açısından en önemli savaşlardan biridir. Savaşın tarafları Günah Çıkarıcı Aziz Edward’ın ölümünün ardından taht üzerinde hak iddia eden Anglosakson İngiltere Kralı Harold Godwinson ve Normandiya Dükü I. William’dır (Namıdeğer Piç William).
Normandiya Dükü I. William(1028-1087) Yine Normandiya dükü olan babası Robert’in, Herleva’dan olma gayrimeşru oğludur. Bu sebepten tarihte Piç William(William theBastard) lakabı ile de bilinmektedir.

Hastings Muharebesine sebebi olan olay ise İngiltere Kralı Dindar Edward’ın ölümü (Ocak 1066) olmuştur. Kral Edward çocuksuz ve vârissiz olarak ölünce 2 aday taht üzerinde hak iddia etmiş ve Hastings Savaşı yaşanmıştır.Kral Edward 1965 yılının sonunda tahta kimin geçeceğini belirtmeden yatağa düşer ve konuşamaz. Ölümünün ardından Witengemort toplanarak yeni kralın İngiltere’nin en güçlü ailelerinden Kont Godwinson’un oğlu,Dindar Edward’ın sağ kolu Harold Godwinson olmasına karar verir. 6 Ocak 1066 yılında Harold Godwinson İngiltere kralı olarak tahta çıkar.

Ancak Fransa kıyılarında Normandiya dükü olan I. William bu haber üzerine sinirlenerek İngiltere’yi işgal planına girişir. Çünkü Dindar Kral Edward’ın kuzeniydi ve yaklaşık 15 yıldır İngiltere siyasetinde önemli kararlar alıyordu. Ayrıca William Kral Edward’ın tahtı kendisine bırakacağına dair söz verdiğini iddia eder. Harold ise ölüm döşeğinde Kral Edward’ın bu karardan vazgeçtiğini ve tahtı kendisine bıraktığı iddia eder. William hem verilen söz gereği hem de Edward’la olan akrabalık ilişkisi sebebiyle tahtın kendisine ait olduğunu düşünmektedir. Harold’un yeni kral olması üzerine yaklaşık 700 kadar gemi yaptırtıp pahalı savaş ganimetleri vadettiği, genelde paralı askerlerden oluşan bir ordu toplayıp Normandiya kıyılarında (Fransa) hava koşullarının düzelmesi için yaklaşık 7 ay bekler.
Bu arada Taht üzerinde başka bir hak iddia eden Norveçli Harald Sigurdsson (Hardrada) çıkar. Harald beraberindeki Viking ordusu ile İngiltere tahtını almak için sefere çıkar ancak Harold Godwin ve ordusu Vikingleri Stamford Bridge muharebesinde yener ve bu sorunu ortadan kaldırır. (25 Eylül 1066) Harald Hardrada Stamford Köprüsü savaşında öldürülmüştür.

Normandiya dükü William Ekim ayı gelince yaklaşık 7000 kişilik ordusu ile hava şartları düzelince gemiler ile yola çıkar ve Britanya sahillerine çıkar. 12 Eylül 1066 günü yola çıkan gemiler 28 Eylül 1066 tarihinde Doğu Sussex kıyısında bulunan Pevensey’e çıkar. Haberi alan Harold da Doğu Sussex’e giderek Hastings yakınlarında ki bölgeye gelir. Harold’un ordusu genel olarak piyadelerden oluşurken William’ın ordusu genel itibariyle atlı süvarilerden oluşmaktaydı. İki ordu da güç ve sayı olarak birbirine denk konumdaydı. Ancak Harold’un Anglosakson ordusu yeni savaştan çıkmış olması ve uzun yol çektiği için yorgun durumdaydı.


Ancak Harold ordusu ile birlikte Hakim bir nokta olan Senlac tepesinde konuçlanmıştı. William Anglo Sakson ordusunu oradan indirmesi gerektiğini biliyordu. İlk etapta Norman ordusu atlıları ile Senlac tepesine saldırır. Anglosakson ordusu bu süvari saldırısını püskürtür ve geri çekilir. Anglosakson ordusu ilk saldırıyı püskürtmüş olması sebebiyle kendine güveni gelmiştir. Ancak William’ın ilginç bir planı vardır. William Bizim tarihimizde de önemli bir yeri olan Sahte Ricat taktiğini düşmana uygular. Yani Norman atlıları bir anda Anglo Saksonlar üzerine saldırıya kalkar. Tam yarı yola geldiklerinde atlılar geri döner. Moralli Anglosaksonlar bu hamle üzerine Normanların korktuğunu zannedip atlıların peşlerine düşer. Savunma safları bozulan ve Hakim tepeden inen Anglosaksonların üzerine gerçekleşen ikinci Norman saldırısı üzerine şaşkına dönen Anglosaksonlar yok olur. Hastings muharebesini Normanlar kazanır ve Harold Godwinson savaş alanında gözüne ok saplanması sonucu ölür. Bazı tarihi rivayetlere göre ise Kral Harold Godwinson 4 Norman atlı süvarisi tarafından öldürülüp parçalanmıştır.

İngiltere Tarihi için Hasting Ne Demek


Hastings Savaşı’nın tam tarihi 14 Ekim 1066 yılıdır. Hastings muharebesi İngiltere tarihi açısından oldukça önemlidir. Hastings Savaşı sonucunda İngiltere’nin Normanlar tarafından Fethi gerçekleşmiştir. William, Hastings savaşının ardından önü açılan ordusu ile tüm Britanya’yı birkaç sene içerisinde ele geçirmiştir. İngiltere’nin yeni kralı Daha sonra Fatih William (William Counqueror) adıyla anılmaya başlamıştır. Hastings muharebesinin ardından Britanya adasında Fransız hakimiyeti başlamıştır. Bu sebeple Harold Godwinson Son AngloSakson İngiltere kralıdır. Normanların adaya hakim olması ile İngiliz tahtında İngilizce Bilmeyen İngiltere Kralları dönemleri başlamış olacaktı. (Örnek AslanYürekli Richard)