abd

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın Neredeyse her ülkesinden kişi barındıran, kozmopolit bir yapıda Aslında göçmenlerin oluşturduğu bir ülkedir. Özellikle son 100 yılda pek çok ülkeden göç almış ve bu göçler neticesinde ülke içinde ghetto kültürü yoğun bir şekilde oluşmuştur. Farklı ülkelerden gelen göçmenler, Amerika'nın çeşitli eyaletlerinde Birlik halinde bazı mahallelerinde toplanıp yaşamaya başlamıştır. Daha sonra da Amerikan sokak çeteleri ve suç örgütleri de ortaya çıkmıştır.

Amerika'da daha çok afro Amerikan yani Afrika kökenli Amerikan vatandaşlarının oluşturduğu Sokak Çeteleri ön plana çıkmasının yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri'nin Latin Amerika'dan yoğun göç alması sebebiyle Latin Amerika kökenli Sokak Çeteleri de oldukça ön plana çıkmaktadır.

Crips

abd sokak çeteleri

Afro Amerikan yani siyahi Amerikan vatandaşlarından olan bir sokak çetesidir. Crips çetesi Raymond Lee Washington ve Stanley Tookie Williams tarafından 1969 yılında kurulmuştur.

California ve Los Angeles'ta kurulmuş 30 bin ya da 35000 kişiden oluşan bir üye ağının olduğu düşünülmektedir. Bu Suç Çetesinin uyuşturucu, silahlı soygun ve cinayet gibi suçlara karıştığı bilinmektedir. Çeteyi ayırt eden özelliklerden en önemlisi, mavi renk giysiler giymesi olmuştur. Ünlü rapçilerden Snoop Dogg un da bu çetenin üyesi olduğu öne sürülür.


snoop
Crips Üyesi Olduğu Öne Sürülen Ünlü Rapçiler


Amerikan ordusu kaynakları ülke dışında da Crips'in üsleri ve üyeleri olduğunu belirlemiştir. Kurucularından Stanley Tookie Williams, çetenin kurulmasına sebep olan dinamiklerden birinin, ülkede yoğun olan siyah beyaz ayrımcılığı olduğunu, yazdığı bir kitabında ifade etmiştir. Crips Çetesi üyeleri, kendine has amblemleri ve işaretleri olan mavi kıyafetleri ile bir Amerikan sokak Çetesidir.

Bloods Çetesi ile rekabetleri ve çatışmaları meşhurdur. Crips Çetesi için Crap (İngilizce yengeç anlamına gelmektedir) kelimesini kullanmak aşağılanma olarak sayılmakta ve cezasının ölüm dahi olduğu büyük bir hakaret olarak görülmektedir.

Crips Çetesi liderleri, aralarındaki gizliliği cezaevinde korumak için 70'li ve 80'li yıllarda Svahili (Afrika dili) kullanmışlardır.


Mara Salvatrucha (M13)
el salvador

Mara Salvatrucha,  El Salvador göçmenlerinin gençlerinden oluşan Latin Amerika kökenli bir suç örgütüdür. Kaliforniya ve Los angeles'ta aktif olarak faaliyet göstermektedirler. 1980'lerde El Salvador da iç savaşta kaçan göçmenlerin, Amerika'ya yerleşen gençlerinden oluşmuştur. Ghettolardan ve yetimhanelerden gelen bu üyeler, özel bir kabul Töreni ile çeteye dahil olmakta ve çete üyeleri Mara adını almaktadır. Çetenin özellikle uyuşturucu ticareti, silahlı soygun, gasp, adam yaralama, fuhuş gibi faaliyetlerde olduğu bilinmektedir. Mara Salvatrucha çete üyeleri, özellikle yaptırdıkları dövmeler ile göze çarpmaktadır Ayrıca Maralar El Salvador bayrağının renkleri olan mavi ve beyaz kıyafetler giymektedirler.

m13
Mara Salvatrucha Üyeleri Özellikleri Yüzlerine
Yaptırdıkları Dövmeler ile Dikkat çeker


Amerika'nın en tehlikeli suç örgütlerinden biri olan Mara Salvatrucha, M 13 ismi ile de anılmaktadır. 13 rakamı Hristiyanlar için uğursuz olsa da bu Çete için Uğur sayılmaktadır. 13 rakamının kullanılmasının sebebi, Los Angeles'taki 13. Caddeden geldiği çete tarafından açıklanmıştır. Çete üyeleri arasına kadınlar kesinlikle üye olamazlar ve çetenin üyelerinin yaklaşık 250000 civarında olduğu iddia edilmektedir. Amerikan polisi, M13 için "Ice" isimli özel bir birlik kurmuştur.

Yakın dönemde (Mayıs 2018) Amerikan başkanı Trump, Latin Amerika kökenli göçmenlerin ülke için tehlikeli olduğunu söylemek için Salvatrucha Çetesini Hedef tahtasına koymuş ve Amerika'nın M13'de savaş yapacağını söylemiştir. Salvatrucha Çetesinin kuzey ve Orta Amerika da siyasete yön verecek kadar güçlü bir örgüt olduğu öne sürülmektedir. Ayrıca Mara Salvatrucha suç örgütünün aşırı derecede vahşet içeren cinayetleri bulunmaktadır. 


Mara Salvatrucha, M13, M14 şeklinde farklı kolları olup bu şekilde isimlendirirken, Bir de m18 yani Mara 18 bulunmaktadır. Mara 18 asıl Mara Salvatrucha yani M13 tarafından fazla sevilmemektedir.

Bloods


Los Angeles merkezde afro Amerikan Çetesi olan Bloods üyeleri kırmızı renkli kıyafetler giyen üyelerden oluşan bir suç örgütüdür. Ezeli rakipleri Crips'tir. Öldürülen ünlü rapçi Tupac'ın da Bloods üyesi olduğu iddia edilmiştir. The Pirus, Bloods çetesinin kurucusu olarak kabul edilir.

Bloods çetesinin soygun ve faaliyetlerinde yoğun bıçak ve jilet yaralarına sebep olduğu kayıtlara geçmiş olup, üye kabul törenlerinde bu şekilde uygulamalar yaptıkları belirlenmiştir. 


Bloods üyelerinin Amerika'nın çeşitli yerlerinde üyeleri olduğu gibi aynı Crips gibi Bloods çetesinin de deniz aşırı ülkelerde üyelerinin ve faaliyetlerin olduğu belgelenmiştir.

Latin Kings

sokak çetesi

Amerika'nın Amerika Birleşik Devletleri'nde Latin üyelerden Kurulu ve iddiaya göre Amerika'nın en organize çetelerinden biridir. Diğer çetelerin aksine şiddet olaylarını çok da benimsemeyen Latin Kings'in eşitlikten yana olan bir anlayışı vardır. Kendine ait Anayasası dahi olan Latin Kings, Afro Amerikan çeteler ile olan Savaşlarıyla bilinmektedir. Özellikle Bloods çetesiyle olan rekabetleri, Bloods'un bitmesine değil daha da güçlenmesine sebep olmuştur. Sadece Chicago da 30 binin üzerinde Latin Kings'e bağlı tetikçinin olduğu öne sürülmektedir.

18th Street GangMerkezi Los Angeles olan bu organize Suç Çetesi, orta ve Güney bölgelerinde aktiftir. Uyuşturucu ticareti, silahlı soygun, cinayet, haraç gibi pekçok suç ile ilişkilendirilen 18th Street Gang'in 50 binin üzerinde üyesi olduğu varsayılmaktadır. Yaklaşık 37 eyalet ve 10 farklı ülkede faaliyetleri olduğu düşünülen 18th Street Gang, adını Los Angeles'taki 18. caddeden alır. Orta Amerika'da Mara 18 isimli çete ile irtibatlı olduğu düşünülmektedir. 

Aryan Brotherhood (Aryan Kardeşliği)

prison

Aryan kardeşliği, saf Aryan ırkının Üstün olduğuna inanan sapık bir düşünceye sahip üyelerden oluşan bir çetedir. Diğer Amerikan çeteler inden farklı olarak bu Çetenin oluşumu genellikle Sokaklar değil, Amerikan federal hapishanelere olarak göze çarpmaktadır. Genellikle beyazlardan oluşan bu çete üyeleri, çoğunlukla Müebbet ve idam cezası almış mahkumlardan oluşmaktadır.

İşledikleri suçlardan ceza almaktan korkmamaları ve uzun yıllar cezaevinde kalmış üyelerden oluşmaları ve hapishanelerde etkili olmaları, onları eli kanlı bir çete haline getirmiştir.

Amerika'da bazı muhalifler ise aryan kardeşliğinin bazı devlet organları tarafından desteklendiğini ileri sürmektedirler. Aryan kardeşliğine üye olmanın şartlarından biri, cezaevinde Koğuş arkadaşlarından birini yaralamak ya da öldürmektir. Kendine has dövmeleri ile ayırt edilebilen Aryan kardeşliği çetesinin gelirini haraç toplama, silah ticareti, tetikçilik ve uyuşturucu ticareti oluşturmaktadır. Aryan kardeşliğinin ayrıca siyasi ve ırksal ayrımcılık amacıyla cinayet işlediği kayıtlara geçmiştir. Üye sayısının 15 binin üzerinde olduğu öne sürülmektedir.

abd sokak çetesi


Sloganları "kan içeri kan dışarı" olan Aryan kardeşliğinin içine girdikten sonra çıkma yöntemi sadece ölümdür. Yetkililere göre Amerikan cezaevlerinde işlenen cinayetlerin yüzde 18'inden bu örgüt sorumludur.

Tabii ki bunların dışında Amerika Birleşik Devletleri'nde pek çok suç örgütü bunlara bağlı yerel oluşumlar ve Sokak Çeteleri bulunmaktadır. Ancak en çok üyeye sahip, kendilerine ait amblemleri, işaretleri, dövmeleri, ritüelleri ve örgütlenmeye sahip, uluslararası bağlantıları da iyi olan en popüler ve sadece ABD'de kurulmuş sokak çetelerine ve suç örgütlerine yer vermiş olduk. Bunların haricinde Amerika Birleşik Devletleri'nde pek çok eyalette Ruslardan İtalyanlara, Jamaikalılardan Afrikalılara, pek çok yerel oluşum ve organize suç Birliği bulunmaktadır.

Dahası pek çok dünya mafyasının da Amerika Birleşik Devletleri içerisinde Kolları ve beraber çalıştığı Suç Çetesi vardır. Bu çetelerden bazıları yine aynı isimle Amerika'da faaliyette bulunsa da bazı oluşumlarda bağımsız olarak göze çarpmaktadır. Mesela Çin mafyası Triad'ın Amerika'da faaliyet yaptığı bir kolu olduğu gibi, Meksika kartellerinin de aynı şekilde Amerika bağlantıları yoğunluktadır. Surenos, Nortenos (Nortenyo çetesi) Gangster Disciples, Blackstone Rangers çeteleri gibi daha pek çok sokak çetesi oluşumu ve çete adları Amerika'da bulunmaktadır. Mesela Jamaican Posse isimli çete, Jamaika da kurulmuş ve genellikle Amerika'nın Doğu kıyılarında oldukça etkindir. Fakat kuruluş noktası olarak Jamaika bölgesi olduğu için bu listeye dahil etmemiş bulunmaktayız.

Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyeti de üyesi olmayan dünya mafyası ya da uluslararası organize suç örgütü yok gibidir. Özellikle 2. Dünya Savaşı'nın öncesi ve sonrasında İtalyan mafyası, Amerika Birleşik Devletleri'nde aktif olsada daha sonra çözülmeler yaşanmıştır. Bu yazıda yer alan çeteler ise daha çok yerel bir takım birleşmelerden oluşan, siyasi bir amaç içermeyen sadece suç işleme adı altında birleşen oluşumlardır. İnsan ve uyuşturucu ticareti, kara para aklama, fuhuş gibi pek çok suçta aktif olan çeteler, Amerikan polisinin düzenlediği operasyonlara ve Amerika çete savaşlarını bitirme yönünde sosyal girişimlere rağmen, şiddet ve suç aktivitelerini sürdürmektedir. Amerikan polisinin ifadesine göre ülkede işlenen cinayetlerin yüzde sekseni çeteler ile bağlantılıdır.