s

Son 50 yıl içerisinde ortaya çıkan sayı istasyonları yada diğer adıyla numara yayınları nereden geldiği bilinmeyen kaynağı belirsiz, genellikle kadın sesi olan esrarengiz radyo yayınlarıdır. İlk olarak 1. Dünya savaşının ardından bu belirsiz ve anlamsız radyo yayınları duyulmaya başlamış ve o tarihlerden itibaren esrarengiz sayı istasyonları pek çok teoriye konu olmuştur.

İki çeşit özel radyo frekansı vardır bunlar FM ve AM. FM frekans modülasyonu ismi alırken A.M. genlik modülasyonu isminde olup A.M. frekansında doğal sesler ve parazit sesler daha yoğundur ayrıca hava koşullarından çok çabuk etkilenmektedir. Bu yüzden genellikle FM frekansı daha kaliteli yayın sağladığı için tercih edilmektedir. A.M. modu ise daha çok Rusya Çin Küba, İran ve Romanya gibi ülkelerde kullanılmaktadır. A.M, FM yayınına göre daha kalitesiz olsa da avantajı, hava koşullarının iyi olduğu takdirde menzil mesafesinin FM e göre 10 kat fazla olmasıdır. Ayrıca A.M frekansı hava ve gemi iletişimi ile amatör radyoculukta kullanılmaktadır.

Sayı istasyonları teorisi de bu parazitli yayınları içeriğinde belirsiz ve anlamsız gizemli rakam okunuşlarının duyulması üzerine ortaya çıkmıştır. Gizemli şekilde genellikle bir kadın tarafından sayıların okunması seslerinin tespit edilmesi üzerine bu kaynağı belirsiz gizemli yayınların gizli istihbarati amaçlar için oluşturulmuş satı istasyonları (numberstations) tarafından yayınlandığı ve yayının ulaştığı ülkede bulunan istihbarat ajanlarına şifreli bilgiler iletildiği iddia edilmiştir. Bazen bu yayınları yaşlı erkek yada çocuk sesleri ile de yapılmaktadır. Rastgele anlamsız sayıların okunması şeklinde olup çeşitli dillerde yapılan yayınlar tespit edilmiştir. Ayrıca Bu sayı istasyonları yayınları bazı zaman ise Mors alfabesi şeklinde yayın yaptığı tespit edilenler arasındadır. Sayı İStasyonları kısaca kaynağı tam olarak tespit edilemeyen kısa dalga radyo yayınlarına verilen isimdir. Bu gizemli yayınların anlamsız sayıları okuması sebebiyle esrar perdesi aralanamayan bir gizem olarak üzerindeki tartışmalar sürmektedir.

Sayı istasyonları 1. Dünya Savaşından itibaren varlığını sürdüren yayınlar olup oyun tasarımcıları, komplo teorisyenleri ve film yapımcılarının ilgisini çekmişlerdir. Özellikle internet dünyasında bu gizemli ve ürpertici olarak tanımlanan kaynağı belirsiz radyo yayınlarının gerçekte tam ne olduğuna dair az bir açıklama bulunmakta olup net olarak ne işe yaradıkları ve amaçları belirsizdir. Günümüzde bazı amatör araştırmacılar sayı istasyonları tarafından yayınlanan şifreli yayınları internet ortamında paylaşmaktadırlar.

İlk olarak Jul Sezar’ın kullandığı bilinen kriptoloji yani gizli haberleşme bilimi özellikle son yüz yıldır aktif olarak kullanılmaktadır. 1914 yılında ilk defa radyo yayınları ile emirlerin kısa sürede iletilebilmesi sayesinde Almanlar Doğu Prusya’da ezici bir galibiyet almıştır. Kısa dalga sinyallerinin uzun mesafe yayın yapabildiğinin tespit edilmesinin ardından ülkeler uzun mesafe deki ajanlarına yayın ve bilgi ulaştırmak için kullanmaya başlamışlardır.

Her ne kadar bazı komplo teorisyenlerinin sayı istasyonlarını uzaylıların kullandığını ve dünyaya mesaj yolladığını iddia etse de Sayı istasyonları aracılığı ile şifreli bilgilerin başka ülkelerde bulunan ajanlarla iletişim amaçlı kullanıldığı düşünülmektedir. Tespitinin zor olması sebebiyle sayı istasyonları kullanımı istihbarat servisleri için kullanılabilir olmaktadır. Sayı istasyonlarının özellikle Soğuk savaş döneminde yoğun kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle Romanya’nın 1989’dan önce şifreli haberleşmek için sayı istasyonları kurduğu ve kullandığı bilinmektedir. Sayı istasyonlarının istihbarat servisleri tarafından kullanıldığı iddia edilse de hiçbir devlet varlığını kabul etmemiştir.
Ancak sayı istasyonlarının gerçeğe taşındığı ilk vaka Küba ile ABD arasında yaşanmıştır. Atencion isimli Küba’dan yayın yapan numara istasyonunun ABD’de bulunan 5 Kübalı ajana şifreli bilgi aktardığının tespit edilmesi üzerine bu kişiler yakalanmış ve evlerinde yapılan aramada şifreleri çözmeye yarayan bilgisayar ve vericiler bulunmuştur.(1995) Atencion casusluk faaliyeti ile ilgili hakkında dava açılık suçlanan ilk sayı istasyonu olmuştur. Ayrıca 2013 yılında Almanya da bir çift Rusya adına casusluk yaptıkları gerekçesi ile işlem görmüş yapılan operasyonda bu çift kısa dalgadan bir mesaj alırken yakalanmışlardır. Sayı istasyonu ile mesaj alan çiftin resmi evraklarda radyogram kullandığı işlenmiştir.(Yani numara istasyonu yerine radyogram terimi kullanılmıştır)

Gizemli sayı istasyonları popüler kültür ve oyunlara da konu olmuştur. Lost, Fringe gibi popüler dizilerde işlenen sayı istasyonları PC oyunlarında da adı geçen bir konu olmuştur.Ayrıca İngiliz tarihçi Lewis Bush’un Devletin Gölgeleri (Shadows) isimli sayı istasyonlarının anlatıldığı bir kitabı bulunmaktadır. Sayı istasyonlarının amaç ve kaynağı net olarak bilinmese de internet çağının yaşandığı günümüzde hala kullanılıp kullanılmadığı bilinmemektedir. Özellikle 2000 li yıllara kadar yoğun olarak kullanıldığı iddia edilse de İnternet gibi devasa bir dünya üzeri iletişim olanağı varken hala sayı istasyonlarının varlığı ve etkisi düşündürücüdür.