çete

Jesse James ABD’de 1860-1870 yılları arasında Amerikan iç savaşı sonrasında yaptığı soygunlar ile ünlenmiş ve hakkında Robin Hood efsanesi yayılmış olan Amerikalı kanun kaçağıdır. Jesse James ve çetesi Amerikan güvenlik kuvvetlerini uzun süre peşinden koşturmuş, adlarını banka ve tren soygunları ile duyurmuşlardır. James kardeşlerden ünlü olanı Jesse James’in tam adı Jesse Woodson James’tir.

Jesse James Kimdir

Jesse James (1847-1882) Missouri’de doğmuştur. Babası haşhaş yetiştiren ve köleleri olan bir güneyli çiftçiydi. Jesse James’in babası Robert James altın aramak için Kaliforniya’ya gider ve Jesse 3 yaşındayken orada ölünce annesi Lindi Viner 2 evlilik daha yapar. Annesi son olarak doktor olan R. Samuel ile evlenir.

1861 yılında başlayan Amerikan İç Savaşı Jesse James’in kaderini değiştirecektir. Amerikan iç savaşı kısaca kölelik karşıtı kuzey eyaletleri ve kölelik düzenini devam etmesini savunan güney eyaletleri arasında yaşanmış ve Lincoln’un önderliğinde ki Kuzey eyaletleri 1865 yılında savaşın sonunda kazanmıştır.

Missouri kuzey ve güney eyaletlerinin arasında olup Amerika iç savaşında en çok etkilenen yerlerden biri olmuştur. Jesse James ve ailesi güney Konfederasyonu saflarında savaşa dahil olmuştur. İlk etapta güneyliler Bushwhackers isimli gruplar ile Kuzey ordularına karşı gerilla faaliyetlerinde bulunuyorlardı. Hem kuzeyliler hem de güneyliler bu savaşta birbirlerine oldukça acımasız davranıyorlardı.

Jesse James’in kardeşi Frank James de Güneylilerin safında savaşa katılır ve 1863 yılında Kuzey birlikleri Frank’ı bulmak için Jesse James ve ailesinin evini basar. Baba Samuel’e işkence edilir ve Jesse dövülür.
Bu olayın ardından 16 yaşında ki kızgın Jesse, abisinin yanında savaşa katılır. 1864 yılında James kardeşlerin grubunda oldukları liderleri Taylor yaralanınca James kardeşler Kanlı Bill Anderson’un grubuna geçerler. Burada Jesse ve Frank James’in 22 Kuzey birlik üyesi askerinin feci şekilde öldürülüp kafa derilerinin yüzülmesi ve ellerinin ayaklarının parçalanması şeklinde gerçekleşen Centralia katliamına da karışmışlardır.

Bu olayın ardından Anderson kötü şöhreti nedeniyle bilgeden ayrılır ve bir pusuya düşürülüp öldürülür. Anderson’un ölümüyle Frank Kentucky’e, Jesse James ise Teksas’a doğru gider ve Clement’in grubuna katılır. Böylece iki kardeş ayrılır. Jesse James Teksas’ta ağır bir şekilde yaralanır ve Nebraska’da ki kuzeni Zee Mimms’in (Zeralda) yanında kalır. Zeralda Mimms yaralı James’e bakar ve tedavi eder. Aralarında ki bu yakınlaşma 9 yıl sonra 24 Nisan 1874’te evliliğe dönüşmüştür.

1866 yılı geldiğinde Amerikan İç savaşı bitmiştir ancak yapılan barışın koşulları güneye ağır olmuştur. Kuzeyli yöneticiler güney vilayetlerine atanmış ve kölelik yasaklanmıştır. 1868 yılına geldiğinde ise artık Jesse James efsanesi başlayacaktır. Jesse ve Frank James, Younger çetesine katılır ve 1868 yılında Kentuck’de ilk banka soygununu gerçekleştirirler.

Jesse James Ünleniyor

Jesse James’i ünlü ve adını duyulur yapan 1869 yılında gerçekleştirdiği Daviess Country Banka soygunu olmuştur. Az bir para ile bankadan ayrılmalarına rağmen Jesse’nin banka görevlisini düşmana benzetip öldürmesi üzerine adı efsane haline dönüşmeye başlayacaktı. Kansas City Times gazetesinin müdürü John Newman Edwards, Jesse James’i kahraman olarak gösterip Güney ruhunun tekrar Jesse ile canlanacağını yazması üzerine Jesse James inanılmaz ünlenmiştir. Edwards, Jesse’yi adeta bir kahramana dönüştürmüştür.

Jesse James ve Younger çetesi Virginia’dan Texas’a kadar geniş bir bölgede banka soygunları ve posta arabalarına saldırılarda bulunmaya başlamıştır. Kansas’ta bir panayır baskınında Jesse James ve çetesinin çaldıkları parayı, panayırda bulunanlara dağıtması kendisi hakkında RobinHood efsanesinin oluşmasına sebep olmuştur.

Temmuz 1873’ten sonra Jesse ve çetesi tren soygunlarına yönelirler. Yaptıkları tren soygunlarında yolculara ve paralarına dokunmayıp sadece para kasalarını çalmaları onlarda halk sempatisi oluşmasını sağlar.
1876 yılında Jesse James ve çetesi Younger ile birlikte görkemli bir banka soygununa kalkışırlar. Kuzeyli iki general ve Güneye atanan kuzeyli bir valinin sahibi olduğu Minnesota’da ki First National Bankası yeni hedefleridir. Bu bankayı kuzeyli sahipleri sebebiyle seçmişlerdir.

Jesse James Çetesinin Dağılışı

Ancak soygun çok ters gider ve çıkan çatışmada 2 çete üyesi öldürülür. Jesse ve Younger çetesi peşlerindekilerden kaçarken ikiye ayrılırlar ve Jesse ile Frank Missouri’ye kaçarken Younger kardeşler yakalanır.
Gruptan bir tek James kardeşler kalmıştır artık. Kimliklerini gizleyerek yaşamaya başladılar. Frank artık düzenli bir hayat istese de Jesse bu fikre sıcak bakmamış ve 1879’da yeni bir çete kurmuştur. Fakat çete eski gücünde değildi ve sadece para için haydutluk yapıyordu. Jesse’nin eski çetesi Konfederasyon askerlerinden oluşan inanmış bir birlikti. Yeni Jesse James çetesi 1879’da bir tren soygunu gerçekleştirerek ortaya çıkar. Soygunun ardından çete üyeleri birbirine düşer ve Jesse bir üyeyi öldürür. Jesse artık kontrolü kaybetmeye başlamıştır.

Jesse James Nasıl Öldürüldü

1881 yılında Frank James güvenli bir yer olan Virginia’ya gider ve çeteden artık ayrılır. Jesse James’in yanında artık iki adamı kalmıştı Robert ve Charley Ford isimli kardeşler. Jessse daha güvende olmaları için Ford kardeşleri kendi evine yaşamaları için davet eder.
jesse ve james
Jesse James ve Katili Ford


Missouri Valisi T. Crittenden, Jesse James’i ölü yada diri yakalamayı kafasına koymuş ve Jesse James’in yakalanması için ödül koymuştur. Robert Ford, Jesse James’i öldürüp bu ödülü almak istiyordu. 3 Nisan 1882 gün evde kahvaltı yapıldı ve soygun için çıkılacaktı. Ancak evden çıkmadan Jesse duvardaki tablonun tozlandığı gerekçesiyle tozunu almak ister. Tam bu sırada Robert Ford, arkası dönük ve silahsız Jesse James’in başına tek el ateş ederek öldürür.

Robert hemen valiye telgraf ile haber göndererek ödülünü ister. Ancak anında cinayet ile suçlanarak yakalanır ve yargılama sonucunda Ford kardeşler idama mahkûm edilir. Ancak Vali Crittenden kardeşleri affeder ve ikili ödül parasının bir kısmını aldıktan sonra Missouri’yi terk eder. Charley Ford 1884’te intihar ederken, Robert Newton Ford 1892 yılında Jesse James’in intikamını aldığını söyleyen Edward C. O’Kelley tarafından bir meyhanede öldürülür.

Jesse James’in annesi Jesse James’in mezar taşına “Adı anılmayacak bir hain ve alçak biri tarafından öldürüldü” yazdırmıştır.

Jesse James ve Robin Hood

Jesse James soygunları sırasında zenginden alıp fakire verdiği şeklinde bir şehir efsanesi olsa da kendisi ile ilgili hiçbir kaynakta fakirlere böyle bir yardımda bulunduğu geçmemiştir. Soygunlardan elde ettikleri tüm gelir çete üyeleri arasında paylaştırılmıştır. Jesse James’i bu kadar ünlü olmasının en önemli sebebi Kansas City Times gazetesinin müdürü John Newman Edwards’ın Jesse James’i kahramanlaştırmasıdır. Jesse James savaşı kaybeden Güneyliler tarafından yeni bir umut ışığı savaşçısı olarak gösterilmeye çalışılmış ve bu yüzden sempati kazanmıştır.
Jesse James her ne kadar kahraman olarak görülse de tam bir kölelik savunucusu ve siyahi düşmanıdır. Aktif olduğu dönem ayrıca Amerikan İç Savaşında Kuzeyli askerler ile siyahilere karşı acımasız katliamlarda ve kafa derisi yüzme gibi insanlık dışı uygulamalarda bulunmuştur.

Jesse James film sektörüne oldukça yardımcı olmuştur. Hollywood tarafından hayatı nerdeyse 40 filme konu edilen Jesse James ile ilgili daha pek çok kitap ve şarkı yapılmıştır. Ayrıca vurulduğu ev bugün müzeye çevrilmiştir.