efsane

İskoçya’nın ikinci büyük gölü olan Loch Ness gölü, dünyanın en gizemli efsanelerinden birini barındırmaktadır. Yüzyıllar boyu Loch Ness gölünde yaşadığına inanılan dev yaratık, Loch Ness canavarı yada popüler kültürde konulan ismi ile Nessie olarak anılmaktadır.

Loch Ness canavarının tarih öncesi döneme ait, soyu tükenmemiş bir canlı yada bir ejderha olduğu iddia edilmekte ve bazı tanıklar tarafından görüldüğü öne sürülmektedir. Bu tanık ifadeleri de Loch Ness canavarı efsanesinin canlı kalmasına ve sürekli gündeme gelmesine sebep olmaktadır.

Loch Ness Canavarı Hikayesi

Loch Ness canavarı ile ilgili ilk bulgular 1500 yıl önce VI. Yüzyılda yaşamış, İrlandalı bir misyoner olan Aziz Columba’nın günlüklerinde rastlanmıştır. Bu günlüğe göre Columba Kralı ziyarete gider ve Loch Ness gölünden geçerken canavar ortaya çıkarak bir insanı yer. Bunun üzerine Columba öğrencisi Luigne’ye göle girip yüzmesini emreder. Canavar tekrar ortaya çıkıp gölde yüzmeye başlayan Luigne’yi yemek için hamle yaptığı sırada, Columba haç çıkartıp dualar etmeye başlayınca canavar geri gider ve hiçbir şey yapamaz. Şahit olanlar ise bu durumu mucize olarak nitelendirir.

Daha sonra yüzyıllar boyu İskoçya’da efsane olan Loch Ness canavarı hikayesi başlar. Modern çağda ilk Loch Ness canavarı haberi, 2 Mayıs 1933 yılında Inverness Courier isimli yerel gazetede, İskoçlu bir çiftin canavarı gördüğüne dair haberi olmuştur. Ancak 1959 yılında haberi yapan İtalyan gazeteci Gasparini, bir balık hikayesini popüler olması için canavar haberi olarak kurguladığını ve sahte canavar haberi yaptığını itiraf etmiştir.

Loch Ness
Loch Ness Canavarı Fotoğrafı


 1934 yılında Daily Mail gazetesi bu fotoğrafın basılması ile gündeme oturmuş ve varlığının kanıtlandığı ileri sürülmüştür. Bu fotoğraf İngiliz bir jinekolog olan Robert Kenneth tarafından çekilmiş ve ismini vermek istemediğinden dolayı Loch Ness canavarı fotoğrafı, Cerrahın fotoğrafı ismiyle uzun yıllar anılmıştır.

Fotoğrafın ardından Loch Ness canavarının, aslında mezozik çağa ait (250-65 milyon yıl öncesi) Plesiosaurus isimli canlı olduğu ve bu dinozorun, Loch Ness gölünde nesli tükenmeden kaldığına inanılmıştır. Ancak bu konuda bir uyuşmazlık bulunmaktadır. Plesiosaurus 10 milyon yıl önce yok olmuş ve Loch Ness gölünde yapılan incelemede ise gölün  10.000 yıl önce oluştuğu açıklanmıştır. Yani gölün oluştuğu dönemde, Plesiosaurus’un soyu tükenmiş durumdadır.


canavar
Plesiosaurus

Loch Ness Canavarı Hakkında Bilimsel Çalışmalar

Loch Ness gölü,İskoçya’nın ikinci büyük Tatlısu gölü olmasına rağmen, derinliği en fazla olan göldür ve en derin noktası 230 metredir. Bu sebepten içerdiği su miktarı bakımından İskoçya’nın en büyük gölüdür. Loch Ness canavarının açıklanan sebeplerden dolayı, gölde kolaylıkla yaşayabildiği iddia edilmiştir. Peki Loch Ness Canavarı gerçek mi ?

Günümüzde su altı tarama ve sonar cihazların gelişmesi ile Loch Ness gölü üzerinde bilimsel taramalar, su altı incelemeleri, su örnekleri alınması ile canavarın izi sürülse de yapılan tüm bu çalışmalarda Loch Ness canavarının izine rastlanmamıştır. 1987 yılında yapılan Loch Ness gölü derin tarama isimli bilimsel çalışmada, gölün yarısından fazlası taransa da canavara ulaşılamamıştır. 2009 yılında ise BBC 600 deniz radarı kullanarak gölü taramış ve detaylı bir çalışma yapmıştır. Yine bu çalışma sonucunda olduğuna inanılan efsanevi yaratığa ulaşılamamıştır. Yeni Zelandalı bilim adamı Neil Gemmel de gölden örnek alarak Loch Ness canavarı için DNA testinde bulunmuş, gölde herhangi bir canavara ait bulgu tespit edilmediğini açıklamıştır. Bilim adamları Loch Ness canavarının varlığını bilimsel olarak reddetmektedir.

Loch Ness canavarı araştırmaları ile ilgili birde Guiness Rekoru bulunmaktadır. Tam 24 yıl Loch Ness canavarını araştıran Steve Feltham (canavarı gözlemlemek için göl kenarında kurduğu karavanda yaşamaktadır.) efsane yaratığın izine rastlayamamış, Times gazetesine verdiği röportajda Loch Ness canavarının (Nessie)aslında büyük bir yayın balığı olduğunu, gözlemlediği tüm bu süre sonunda böyle bir canavarın olmadığına inandığını söylemiştir.Yayın balıkları büyük Tatlısularda yaşayan ve boyları 5 metreye kadar ulaşabilen, bazı raporlarda bebek ve evcil hayvanları dahi yuttuğuna dair bilgiler bulunan ve kayda geçilen, 75-80 yıl gibi uzun süre yaşayabilen büyük ve kıvrımlı bir balık olduğu, pek çok Avrupa ülkesinde canavar sayıldığına dair vakalar ve tanık ifadeleri bulunmaktadır. Jeremy Monsters isimli araştırmacı ve belgesel sunucusu ise Loch Ness canavarının aslında Grönland köpekbalığı olabileceğini öne sürmüştür.

1975 yılında ise The Sunday Telegraph bu meşhur Loch Ness canavarı fotoğrafının sahte olduğunu yazmıştır.
1994 yılında ölüm döşeğinde olan Christian Spurling yayınlanan fotoğrafın sahte olduğunu, üvey babası ile bu şakayı planladıklarını ve yaptıkları maket yardımı ile bu fotoğrafı çektiklerini itiraf etmiştir. 1999 yılında sahte Loch Ness canavarı fotoğrafının nasıl yapıldığı ve çekildiğine dair detaylı bilgilerin verildiği “Nessie – TheSurgeon’s Photograph Exposed “ isimli kitap çıkarılmıştır.

Loch Ness canavarının varlığı ile ilgili bilimsel çalışmaların yanı sıra asıl önemli olan ticari ve turizm etkisidir. Loch Ness canavarı sayesinde her yıl binlerce turist bölgeye gelmekte ve İskoç turizmine büyük katkı sağlamaktadır. Çoğu teorisyen Loch Ness canavarının suni bir şekilde gündemde tutularak bölgeye turist çekmeye çalışıldığını öne sürmektedirler.

Loch Ness canavarı filmi de çekilmiş, bu efsanevi yaratık ile ilgili 2007 yılı yapımı,“Su Atı” isimli film yapılmıştır. Loch Ness canavarına benzer pek çok efsanevi hikayeden yola çıkılarak, dünyanın farklı göllerinde de canavarların var olduğuna dair farklı efsaneler öne sürülmüş, ülkemizde de Van gölünde yaşadığı öne sürülen Van gölü canavarı uzun yıllar gündemi meşgul etmiştir.