casus
II. Dünya savaşının ardından girilen nükleer yarışta Rus casus George Koval, Amerika Birleşik Devletlerinde yaptığı casusluk faaliyetleri ile Sovyetlerin tahmin edilen süreden daha hızlı bir şekilde nükleer silah edinmesini sağlayan, aslında bilim adamlığı yapan bir casustur.

George Koval Kimdir

George Koval (1913-2006) ABD’de Iowa’da doğmuştur. Amerika’ya göç etmiş bir Rus ailenin ferdidir. Yahudi asıllıdır. Dünyada yaşanan Ekonomik Büyük Buhran’ın ardından 15 yaşında ailesi ile birlikte Sovyetlere bağlı özerk bir Yahudi toprağı olan Birobican’a yerleşmişlerdir. Ardından George Kovallise eğitimini tamamladıktan sonra 1934 yılında kimya okumak için Mendeleyev Kimya Teknoloji Üniversitesine başlamıştır. Üniversiteyi iyi bir öğrenci olarak bitirdikten sonra Sovyet İstihbarat İdaresine (GRU) başvurmuş ve casusluk eğitimi görmeye başlamıştır. Ruslar ona Delmar kod adını vererek tekrar ABD’ye göndermişlerdir.(1940)

Ruslar onu 1940 yılında, büyük bir gizlilik ve yasa dışı yollardan ABD’ye göndermiştir. Hatta Ruslar onu sanki kaçmış gibi göstermek için hakkında 1939 yılında zorunlu askerliğe çağrı belgesi çıkartmıştır. Amerika Birleşik Devletlerinde kendisini New Yorklu olarak tanıtan George Koval, ilk etapta takma isim kullansa da daha sonra Rus İstihbarat servisi tarafından gerçek kimliği ile çalışması istenmiştir. İlk etapta Rus Gizli Servisinin Amerika’da bulunan bir firmasında Kimyasal toksinleri araştırma işinde görevlendirilir.

1942 yılında yani II. Dünya Savaşı sırasında George Koval, ABD tarafından zorunlu askerliğe çağrıldı. Çünkü bir Amerikan vatandaşıydı. İlk etapta er olarak Amerikan ordusunda görev yapan George Koval, daha sonra ordu bünyesinde eğitim programına geçerek 1943 yılında New York Şehir kolejinde Elektrik mühendisliği okumaya başladı. Çok başarılı bir öğrenciydi. Sınıf arkadaşları yıllar sonra onun casus olduğunu öğrenince çok şaşırmıştır. Zira Koval okul döneminde hiçbir zaman komünizm ve Sovyetler hakkında konuşmamıştır.

1944 yılı geldiğinde George Koval bu kez ordu bünyesinde okuyan parlak öğrencilerin ihtiyaç duyulduğu Amerika, İngiltere ve Kanada ortaklığında yürütülen atom bombası çalışmaları için Manhattan Projesine seçilen 12 öğrenciden biri oldu. George Koval 1944 yılında Amerikan Silahlı Kuvvetlerine ve çok gizli Manhattan projesine sızmıştı. Rus casus Koval, Manhattan projesinde yer alarak Amerikalıların atom bombası ve nükleer silah yapım süreçlerinde hem çalışıyor hemde edindiği bilgileri ülkesine aktarıyordu. George Koval’ın görevi Sovyetlerin atom bombası projesi için Amerika’dan bilgi toplamaktı. Koval özellikle ABD atom laboratuvarlarında uranyum, polonyum ve plütonyum elementlerinin zenginleştirilmesi ve özellikleri hakkında bilgi toplamıştır. Koval’ın Oak Ridge’deki bu gizli tesiste radyasyon ölçüm görevi vardı ve tesisin çok gizli noktalarına dahi erişim yetkisi bulunmaktaydı. Peki, ABD böyle gizli bir proje olan Manhattan Projesi kendi kimliğini kullanan ve daha önce Rusya’da yaşamış, ABD’ye yeni gelen bir genci nasıl güvenlik soruşturması yapmadan aldı? Buna yanıt olarak uzmanlar ABD’nin siyasi konularda çok sıkı güvenlik soruşturması yaptığını, ancak bilimsel konularda aynı hassasiyeti göstermemesinin Koval’ın içeri sızmasını sağladığını düşünmektedirler.

George Koval, Amerikalıların ruhu bile duymadan yapılmakta olan atom bombası bilgilerini Sovyet Büyük elçiliği vasıtasıyla Moskova’ya aktarıyordu. ABD, Hiroşima ve Nagazaki’ye attığı atom bombaları ile II. Dünya Savaşını bitirdiğinde, dünya bu yeni gücün karşısında şaşkına uğramıştı. Ancak ABD’yi başka bir sürpriz bekliyordu. CIA, Sovyetlerin en az 1950 ya da 1953 yılından önce atom bombası yapamayacağını tahmin etmiş ve rapor altına almışlardı. Ancak SSCB 1949 yılında ilk atom bombası olan RDS-1’i başarıyla denediğinde, ABD büyük bir şaşkınlığa düşmüş nasıl yaptıklarını anlayamamıştır. Amerika’nın George Koval’dan yaklaşık 50 yıl sonra haberleri olacaktı.

George Koval ABD’nin atom bombası ürettiği Manhattan Projesine sızmış ve Amerika’nın atom bombası ile ilgili çalışmalarının birçoğunu Sovyetlere aktarmış ve bu önemli bilgileri geliştiren SSCB hızlı bir şekilde nükleer silah ve kendi atom bombasını yapmıştır. Koval, Sovyetlerin kendi atom bombasını yapmasında çok büyük bir pay sahibidir. II. Dünya Savaşı’nın ardından, Amerikan ordusundan atılan George Koval, 1948 yılında Sovyetlere kesin dönüş yapmış ve bir daha Amerika’ya dönmemiştir. Ancak bu süreçte açığa çıkmamıştır. Rusya’ya döndükten sonra Kızıl ordudan ayrılan George Koval, daha önce okuduğu Üniversitede (D. Mendeleyev Kimya Teknoloji Üniversitesi) 40 yıl boyunca doçent olarak dersler vermiştir.

George Koval’ın bu önemli faaliyetleri, 2002 yılında “GRU ve Atom bombası” isimli kitap yazıldıktan sonra ortaya çıkabilmiştir. 2006 yılında 92 yaşında ölmeden önce kendisini ziyarete gelen istihbarat görevlilerine “Artık benden söz etmenizde sakınca yok” dediği söylenir. Koval' ın ölümünün ardında 2007 yılında, Rusya Devlet başkanı Putin ona ithafen  Rusya Federasyonu Kahramanlık nişanı vermiştir. George Koval' ın adı 2015 yılında Sibirya’nın güneyinde bulunan Birobican Zafer meydanında, granit bir plağa yazılmıştır.