nedir

Scientology ABD’de ortaya çıkan ve Bilim kurgu yazarı Lafayette Ronald Hubbard (1911-1986) tarafından 1954 yılından itibaren ortaya çıkarılan inanç akımı ve tarikattır. Elit ve popüler müritleri olan Scientology tarikatı üyelerine göre yeni bir dindir. Dünya üzerinde yaklaşık 6 milyon inananı bulunduğu tahmin edilmektedir. Scientology özellikle kurucusu Hubbard’ın ölümünden sonra popüler olmaya başlamış ve günümüzde artarak etkisini sürdürmektedir.

Üyelerinin arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin zenginleri ve özellikle ünlü Hollywood aktörlerinin üye olması Scientology’i zengin tarikatı olarak isimlendirmektedir. Özellikle ünlü aktörler John Travolta ve Tom Cruise’nin bu tarikata üye olması, Scientology isminin popüler olmasına yardım etmektedir. Bu yüzden Scientology Hollwood dini olarak da isimlendirilmektedir.

Scientology Nasıl Ortaya Çıkmıştır

L. Ron Hubbard, ünversiteden notlarının düşük olması sebebiyle atıldıktan sonra (1931- 1938) yılına kadar yüzün üzerinde bilim kurgu ağırlıklı kitaplar yazdıktan sonra patlayan 2. Dünya Savaşına katılır. İntihar eğilimde olduğu gerekçesi ile ordudan atılıp döndükten sonra, Yunanca Ruh kelimesinden (Dia) türeyen Dianetik isimli tekniği uygulamaya koyar. Dianetik akıl sağlığını arttırmak için istenmeyen duygu ve düşüncelerden bireyin kendisini arındırması için uygulanan teknikleri içermektedir. Hubbard böylece kişinin zihin sistemini güçlendireceğine inanıyordu.
Scientology
Scientology Kurucusu Hubbard

Kısaca Dianetik olumsuz düşüncelerden kurtulmak ve her yeni soruna farklı çözümler geliştirerek, evrim teorisine benzer her yeni duruma yeni bir yol haritası belirlemek ile ilgilidir. Dianetik metodu psikolojik anlamda etkilerini göstermeye başlayınca, Psikolojik bir tedavi yöntemi olarak görünen Dianetik, zamanla Scientology tarikatı ve düşüncesinin temelini oluşturmuş ve güncellenerek yeni bir akım haline gelmiştir. Kurucu Hubbard Dianetiki şu şekilde ifade etmiştir “ Kişinin hayatını karartan gölgelerden, kendisini kurtardığını görmekten büyük keyif alırım”. Dianetik psikolojik bir tedavi yöntemi gibi görünse de aslında temelinde bulunan tüm psikolojik yöntemleri reddetmektedir. Psikiyatrik tedavileri para tuzağı olarak nitelendirmektedir.

Lafayette Ronald Hubbard, dünyada eserleri en fazla yabancı dile çevrildiği için Guiness rekorlar kitabına girmiş bir yazardır. Tabi bu kadar popüler olmasında Scientology dini akımının büyük etkisi bulunmaktadır. Bilim kurgu kitaplarının haricinde suçluların topluma kazandırılmasının yanında, ayrıca uyuşturucu ile mücadele eğitim alanında da eserleri vardır. Ancak Hubbard’ı farklı yapan, eserlerinde sunduğu çözüm önerilerinin herhangi bir bilimsel veriye dayanmamasıdır. Mesela kendi icad ettiği aletle (elektrometre) domateslerin doğranırken acı çekip çekmediğiyle ilgili yaptığı ölçümün ardından verdiği sonuçta domatesler çığlık atıyordu demiştir.

Scientology Nedir

Scientology, ismi İngilizce Scient yani bilim kelimesinden türemiştir. Ancak Tarikatın temel inancı bilim yerine daha çok bilim kurgu üzerinedir. Buna göre yaklaşık 175 milyon yıl önce galakside bulunan Xenu isimli lider konumundaki varlık (galaktik bir diktatör) kendi gezegeninde çalışan ancak sorun yaşadığı varlıkları dünyaya, yani gezegenimize gönderdikten sonra milyonlarcasını Hawaii yakınlarında bulunan bir yanardağa attırmış ve onlardan kurtulmuştur. Bu varlıkların ruhları (yani thetan ismi verilmekte) insanlara sıkıntı ve psikolojik bozukluk vermektedir. İnsanlar bu kötü ruhlardan kurtuldukları taktirde huzura kavuşacaktır. Scientologytarikati mensupları da insanlığı kurtaracak metotlarını (dianetik tekniği) bulduklarını öne sürmektedirler. Yeni nesil bir din, yani new-age bir din olarak materyal – mistizm olarak ifade etmektedirler. Tarikatın amacı, milyon yıl önce dünyaya hapsedilen ve insanların içerisine yerleşen ölü uzaylı ruhlarını arındırmaktır. Hubbard, dianetik ile thetan ruhlarının (inanca göre bunlar ölü uzaylı ruhu olup donmuş haldedir.) insanlarda olası herhangi bir kötü hissin (engram) uyanmasını engellediğini öne sürmüştür.

Scientology’in ana karakteri olan Xenu, galaktik bir lordtur. Gezegenindeki artan nüfus sorununu çözmek ve anlaşmazlıkları yok etmek için 13 buçuk trilyon civarında varlığı, uzay gemileri vasıtasıyla dünyaya Hawaii adasına yanardağ bölgesine göndererek hapseder. Bu varlıkların bazıları atmosferde çeşitli oyunlara maruz kalarak diğer dinleri ortaya çıkarır(Hristiyanlık vs.). Bu hikaye aslında evrendeki canlıların yarısını yok etmek isteyen, çizgi roman ve film kahramanı Marvel evreninin kötü tiranı Thanos’u akıllara getirmektedir.

Buradan yola çıkarak Hubbard’ın kitaplarından birini, gerçek hayata din adı altında uyguladığı oldukça mantığa yakındır. Herhangi bir bilimsel veriye dayanmayan Scientology inancı, günümüzde özellikle Hollywood aktörleri ve saygın iş adamları sayesinde üye çekmektedir. Kutsal şehirleri Los Angeles’tir. Ana binasının bulunduğu caddeye Ron Hubbard ismi verilmiştir.

1947 yılında ABD’de meydana gelen Roswell olayı üzerine, 51. Bölge ve Ufo konuları oldukça popüler olmuş ve Amerika’da pek çok UFO dini kurulmuştur. Scientology’in de hem kuruluş hem de inanış bakımından diğerlerinden pek farkının olmadığını söylemek mümkündür. Bu tarikatın uzun süreli oluşu ve 60 yıl gibi bir süre içerisinde bu kadar büyümesinin sebeplerinden birinin de ünlüler arasından mürit toplama hedefi olduğu düşünülmektedir.

Scientology İnancı

Scientology Tanrı’nın varlığına inanmakla birlikte, öldükten sonra reenkarnasyon olduğuna inanmaktadır. Hatta bu sebepten yeni gelen müritlerine milyar yıllık süreyi öngören, bağlılık sözleşmeleri imzalatmaktadırlar. İnanç bütününe bakıldığında, Budizm ve Hristiyanlık gibi pek çok din ve akımların etkilerini görmek mümkündür. Psikiyatrinin saçmalık olduğuna inanılır. Hatta psikiyatri öldürür şeklinde mottoları bulunur. Sessiz doğum, yani doğum anında annenin sessiz kalmasını savunurlar. Sessiz yapılan doğum sonucunda doğan çocuğun ömrü boyunca sükûnet içinde kalacağına inanmaktadırlar. Hubbard’ın kendi icadı elektrometre ile kiliselerde kişilerin ruhsal durumlarını analizi yapılmaktadır. Bu seanslar haliyle ücretlidir. Özel mertebeli kişilere ücretli özel seanslar yapılmaktadır. Scientology’de 3 mertebe bulunmaktadır (OT I, OT II, OT III). En yüksek seviyede kişilere yani OT III mertebesinde bulunan kişilere, ünlü yönetmen ve daha sonra Scientology’den ayrılan Paul Haggis’e göre, Scientology’in varlığını anlatan ve Hubbard’ın el yazısı ile yazdığı çok gizli belgeler gösteriliyordu.

Örgüt üyeleri dünyayı kendilerinin kurtaracaklarına inanmakta olup bunu misyon belirlemişlerdir. Eşcinsellik ve mastürbasyon, Scientology tarafından yanlış olarak görülmektedir. Scientology inancına göre hastalıkların çoğunu, insanlar kendi yapmaktadır.
Scientology, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere daha pek çok ülkede ayrı bir din olarak kabul edilir. Dünyanın çeşitli yerlerinde bu tarikatın kurduğu binlerce kilisesi bulunmaktadır. 1990’ların başından sonra yani Kurucu Ron Hubbard’ın ölümünün ardından popüler olmaya başlamıştır. Ölümünün ardından David Miscavige liderliği devralmıştır. Scientology tarikati, gizemli yapısı sebebiyle de oldukça merak uyandıran bir konudur.
tarikat
David Miscavige

Scientology Büyük Kandırmaca mı?

Scientology akımı ortaya çıktıktan sonra başta Amerika birleşik Devletleri olmak üzere İngiltere, Kanada, Fransa ve Almanya’da çok sayıda kilisesi kurulmuş ve tartışmaları beraberinde getirmiştir. Scientology kendisine karşı çıkan gazete ve hükümetlere karşı, aynı sertlikte cevap veren bir oluşumdur. Scientology hakkında suçlamalar oldukça fazladır. Üyelerini şantaj yoluyla susturmalarından tutun, vergi kaçırmaya kadar haklarında pek çok iddia bulunduğu gibi Time dergisi Scientology için üyelerini ve onu eleştirenleri mafyatik bir biçimde sindirmeye çalışan, oldukça karlı küresel çapta bir dolandırıcılık şeklinde nitelendirilmiştir.
kilise
Scientology Kiliselerinden Biri
Aslında Hubbard’ın daha çok para kazanmak için yeni biri dini akım icat ettiği ve Scientology’in bir kazanç kapısı haline dönüştürdüğüne dair pek çok iddia bulunmaktadır. Üyelerinin ifşalarına göre tarikat içerisinde, mertebe yükselmek için yüzbinlerce dolar bağışlarda bulunmak gerekmektedir. Ayrıca müritlerinin Scientology için değil yeni bağlantılar ve organizasyonlar oluşturmak, güçlü kişilere yakınlaşmak ve kazanç sağlamak için Scientology’e üye olduğu, yine konuşulan bir diğer husustur. Hubbard’ın “Kelimesi 1 cent hikaye yazmak bir saçmalıktır. Eğer milyon dolar kazanmak istiyorsan bunun en iyi yolu kendi dinini kurmaktır.” sözü aslında Scientology’in amacının en iyi açıklamalarından biridir. En son açıklanan verilere göre Scientology (santoloji yada saykoloji) kilisesinin net değeri 4 milyar dolar civarındadır. Tarikatta karşılıksız hiçbirşey yoktur kuralı bulunmaktadır, yani yükselinen her mertebe, alınan her kurs ve seans için ücret ödenmek zorundadır.

Scientology’i tehdit olarak gören ve yoğun bir şekilde mücadele veren devlet Almanya’dır. Tarikata çok sayıda yaptırım uygulamakta ve mücadele vermektedir. Türkiye’de Scientology kilisesi bulunmasa da komşu ülkelerde (Gürcistan, Moldova, Yunanistan) bulunmaktadır. 1977 yılında Scientology kilisesinin merkezinin olduğu Los Angeles, Hollywood ve Washington’da ki merkezlerine FBI operasyon düzenlemiş ve bu olay o döneme kadar FBI tarihinin kayıtlarına en büyük operasyonu olarak geçmiştir. 1970 yılından itibaren kilise üyeleri, ABD’de devlet kademelerine sızarak Scientology karşıtı operasyonların önüne geçtiği belirtilmektedir. Örgüt şantaj, kara para aklama, din ticareti, kara büyü ve kendi emellerini gerçekleştirmeye yönelik çalışmamaları sebebiyle komplo teorilerine maruz kalmaktadır. Tarikat, dini oluşum yerine kar getiren bir şirket olmakla suçlanmaktadır. Kendisine karşı çıkanlar ise acımasızlıkla bastırılır ve mücadele edilir.

Scientology ile ilgili en çarpıcı eleştirisel belgesellerden biri olan, HBO ‘da yayınlanan Going Clear (İtiraf etmek) isimli belgeselde, oldukça korkunç iddialar öne sürülmüştür. Buna göre üyelerin kiliselerde fiziksel ve psikolojik işkencelere maruz bırakıldığı gibi skandal ifadeler yer almaktadır. Eski müdridlerin ifadelerine göre örgütün esir kampı bulunmakta ve burada ceza ve kabul için RPF (Rehabilitation Project Force) isimli kapta yemek artıkları ile beslenme, kirli yataklarda üçer saatlik kısa uykular ve 30 saat aralıksız çalıştırılmak gibi ağır fiziksel işkenceler yapılıyordu.

California’da bulunan ve çukur ismi verilmiş gizli bir tesis içerisinde ise Üst düzey yöneticiler aynı işkenceler devam etmiştir. Üyelere dilleri ile tuvalet temizletilmesi gibi işkenceler uygulandığı yer almıştır.

Belgeselde, tarikatin ünlü üyelerine şantajda bulunduğu da yer almaktadır. Scientology’den ayrılmak isteyen Travolta’nın gizli belge ve görüntüler kullanılarak şantaja uğradığı öne sürülürken, evli oldukları dönemde Tom Cruise ile Nicole Kidman’ın Scientology tarafından ayrıldığı söylenmiştir. Kidman’ın Tom Cruise’yi tarikata karşı doldurduğu gerekçesi ile ikili, Scientology tarafından yönlendirilerek ilişkileri sona erdirilmiştir. Hatta ünlü aktör Tom Cruise ayrılık döneminde Kidman’ın telefonlarının dinlenmesini kiliseden istemiş ve Scientology vasıtasıyla Kidman’ın telefonları dinlenmişti. Tom Cruise kilise açılışlarında yer alan ön planda olan Scientology’in adeta yılmaz bekçilerinden biridir ve son günlerde ünlü Kanadalı şarkıcı Justin Bieber ile yaşadığı polemik yüzünden tarikat savaşları iddiası gündeme gelmiştir.

Yeni Tarikat Savaşı mı?

dövüş
 Justin Bieber  ve Tom Cruise
2019 Haziran ayında, ünlü şarkıcı Justin Bieber ünlü aktör Tom Cruise’ye kafes dövüşü yapmak için meydan okudu. Filmlerinde aksiyon ve dövüş sahneleri ile dikkat çeken Cruise’nin filmlerde ki kadar yetenekli olup olmadığını göreceklerini öne süren Bieber’in, yapmış olduğu meydan okumanın altında aslında farklı amaçların yattığı öne sürülmektedir.
Justin Bieber, Twitter hesabından yaptığı çağrıda “Eğer bu maça çıkmaz isen Tom sen bir korkaksın ve bu utancı silemezsin” ifadesinde bulunmuştur.

J. Bieber, Hillsong kilisesinin reklam yüzüdür. Genç şarkıcının Hillsong kilisesinin adını duyurmak için Scientology’in en meşhur üyelerinden biri olan Tom Cruise’ye meydan okuduğu öne sürülmektedir.Dünyanın en önemli iletişim ağlarından olan internet üzerinden yapılan paylaşımlar nedeniyle, medya bu adımın ABD’de yeni ve medyatik bir tarikat savaşlarının başlangıcına sebep olduğu yada olacağı iddia edilmektedir.

Yararlanılan kaynaklar : Wikipedia