kıbrıs

Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel 1934 ( 2 Eylül) İzmit doğumludur. Babası Hakkı Bey Trabzonlu olup Annesi Mebuse hanımdır. Babası Tütün eksperidir. Babasının işi sebebiyle ilkokul döneminde Balıkesir’e tayin gitmişler ve Cengiz Topel ilköğrenimini Gönen Öner Seyfettin ilkokulunda başlamıştır. Babasının vefatının ardından Kadıköy’e dönen aile buraya yerleşir ve Cengiz Topel ilköğrenimini Kadıköy Yel değirmeni Okulunda bitirir. Liseye Haydarpaşa lisesine giderken Kuleli Askeri Lisesine geçiş yapan Cengiz Topel, 1953 yılında Kuleli askeri lisesini bitirdikten sonra Kara Harp Okuluna devam eder.

Kahraman Şehidimiz 1955 yılında Kara Harp Okulunu bitirdikten sonra asteğmen olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde hizmete başlar. Küçüklüğünden beri gökyüzüne inanılmaz bir tutkusu bulunmaktadır. Bu sebepten Hava kısmı için ayrılıp pilotluk eğitimi için Kanada’ya gönderilir. Eğitimi başarıyla tamamlayan Cengiz Topel, 1957 yılında Türkiye’ye dönerek Merzifon 5. Ana Jet üssünde pilotluğa başlar ve 1961 yılında Eskişehir 1 Hava Ana jet üssüne atanır. 1963 yılı geldiğinde Cengiz Topel rütbe alarak Yüzbaşı olur.

Bu yıllarda Kıbrıs adasında Rumların Türklere karşı inanılmaz baskıları şiddet eylemlerine dönüşmüştür. Rumlar Yunanistan’ın desteğini de alarak adayı Rumlaştırma Enosis projesi dahilinde saldırı ve baskılara başlamıştı. Her türlü kötülüğü sivil asker ayırmadan gerçekleştiren Rumlar ve çeteciler, Kıbrıs adasını Türkler için cehenneme çevirmeye başlamış, tüm bunlara karşı Dünya kamuoyu ve adanın denetimini sürdüren İngiltere kayıtsız kalmıştır.

Türkiye devleti adada bulunan Türklerin güvenliği için elinden geleni yapıyor ve artan Rum zulmüne karşı yardımlarda bulunuyordu hem maddi hem de askeri olarak. Türkiye ve İngiltere’de öğrenim gören gönüllü gençlerden 562’si Rumlar tarafından kuşatılmış ve baskı gören Türk köylerine yardım ve eğitim seferberliği için hücumbotlarla, sandallarla adaya gelmişler ve Kıbrıslı Türklerin kendilerini müdafaa için kurdukları Türk Mukavemet Teşkilatına katılarak mücadele etmekteydiler. 5 Ağustos 1964 günü Erenköy (Koççina) bölgesinde 2000 civarında Rum çeteci saldırıda bulunur. Rumlar denizden hücumbotlar, karadan tanklar ve piyadeler ile saldırıya geçerken 450 yurtdışından gelen gönüllü ve 300 kadar yerli Türk’ün tarihe Erenköy savunması olarak geçecek şanlı direnişi ile karşılaşan Rumlar kayıp vermeye başlamıştır.

Birleşmiş milletlere bağlı barış gücü askerlerinin bölgeden çekilmesi ile Rumlar saldırıya geçmiş, 7 Ağustos günü Birleşmiş Milletlerin yaşanan katliama kayıtsız kalması üzerine 4 uçak ile Türkiye ilk müdahalesini yapmıştır. Ardından bölgedeki Türkleri korumak için 9 Ağustos günü Türkiye 64 savaş uçağı göndermiştir. 10 Ağustos 1964 günü Rumların çekilmek zorunda kalması ile ateşkes imzalanmıştır. 8 Ağustos günü halen Erenköy direniş günü olarak kutlanmaktadır.

Eskişehir 112. Filodan havalanan 4 uçaktan birini kullanan Pilot yüzbaşı Cengiz Topel 8 Ağustos günü ikindi saatlerinde havalanarak Erenköy’e ulaştı. Gemikonağı Yeşilyurt arasında denizde Rum hücumbotlarının saldırısına karşılık veren Cengiz Topel’in uçağı (F-100) talihsiz bir şekilde bir anda yara alınca uçaktan telsiz anonslarına da yansıdığı şekilde dumanlar yükselir ve kahraman pilot düşen uçaktan atlar ve paraşüt ile atlamak zorunda kalır.
Pilot Yüzbaşı
Cengiz Topel

Peristeroni isimli Rum köyü yakınlarında asfalt yola inen Cengiz Topel burada Lefke yönüne doğru koşmaya başlasa da peşinden gelen Rum jipindeki 3 asker ile silahlı çatışmaya girer. Tüm mermileri bitene kadar çatışan Yüzbaşı Topel esir alınır.

Uluslararası savaş esiri kanunlarına aykırı bir şekilde Cengiz Topel şerefsizce şehit edilir. Kahraman Pilotun şehadeti ile ilgili iki varsayım bulunmaktadır.

Buna göre Topel esir alındıktan sonra Güzelyurt girişinde 500 kadar Rum askeri ve EOKA lideri Grivas’ın adamları kelepçeli şekilde duran Topel’i arabadan indirip koşturmak ister. Cengiz Topel sessiz kalınca önce dipçiklenir yine tepki vermeyince 3 kurşun ile vurulur. Ondan bilgi almak isteyen Rum liderler daha sonra Topel’i Lefkoşa Rum hasta hanesinde ameliyat ettirir.

Diğer varsayıma göre ise Güzelyurt hastahanesinde tedavi edilir ve Rum manastırına götürülür. Burada Rumlar onu televizyona çıkararak Türkiye alehine konuşma yapmaya zorlar. Kahraman şehidimiz bunu kesinlikle reddedince acımasızca Rumlar tarafından şehit edilir.

İki varsayımdan hangisi doğru kesin olmasa da kesin olan Cengiz Topel’in paraşüt ile sağ salim yere iniş yaptığı ve ardından Rumlar tarafından esir alındığıdır. Türkiye Birleşmiş Milletler aracılığı ile Cengiz Topel’in serbest bırakılmasını ister. Rumlar ise Cengiz Topel’in sağ olduğu ve sorgulandığı bilgisini verir.
topel

Kahraman şehidimiz Rumların esaretinde uluslararası hukuk ve insan hakları hiçe sayılarak acımasız işkenceler ile şehit edilmiştir. Şehit Pilot Yüzbaşımızın naaşı yoğun uğraşlar sonucu 12 Ağustos 1964 günü alınabilmiştir. Kahraman pilot cengiz Topel’in cenazesini görenler arasında bulunan Türk Mukavemet Teşkilatı üyesi Eşref Düşenkalkar vahşetin tanıklığını,
“Birleşmiş milletler askerleri temsilcileri aracılığı ile aziz şehidimizin na’şını gördüğüm gün hayatımın en ıstıraplı günüydü. Kahpe Rumlar sol gözünü tahrip ederken pazılarını matkap ile oymuşlardı. Sol ayağını kırmışlar ve kafatasına beton çivisi çakmışlardı. Naaşı göbeğinden boğazına kadar kesilmiş ardından özensizce dikilmişti (büyük ihtimalle otopsi yapılmış) doktorumuzun beyanına göre iç organları çalınmış (kalp ve ciğerleri)dişleri kenetlenmiş ve yumrukları sıkılmıştı.
Cengiz Topel’imize kahpece yapılanları düşündüm ve Allah’ın bana lütfetmiş olduğu tebessümü Rumların çaldığına inandık ve Yunan sözü lügatlerde durdukça bu kin vallahi benden gitmez diyerek yemin ettim” sözleri ile aktarmıştır. Ayrıca Eşref bey Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel’in son fotoğrafını çeken isimdir.

heykel
Cengiz Topel Heykeli
Kahraman şehidimizin işkence gördüğü bölge bugün Türk hakimiyetinde bulunan Yeşilyurt bölgesinde olan Cengiz Topel kışlasıdır. İşkence gördüğü oda bugün müze haline getirilmiştir. İngiliz bir hemşirenin işkence gören şehidimizin bu haline tanıklık ettiği ve fotoğraflarını çektiği iddia edilir. Buna göre kalbi çıkarılarak şehit edilmiştir. Rumlar kahpece şehit ettikleri pilotumuz için hastahanede sorgu sırasında öldüğü bilgisini verseler de dönemin tanıkları ve na’şındaki ağır işkence izleri, gerçeği ve vahşeti haykırmaktadır. Cenazesi alındıktan sonra yapılan incelemede kendisinin 9 Ağustos akşamı öldürüldüğüne kanaat getirilmiştir.

Yüzbaşı Cengiz Topel Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilk hava kaybıdır. Cenazesi teslim alındıktan sonra Adana, Ankara ve İstanbul’da cenaze törenleri yapıldıktan sonra 14 Ağustos 1964 günü İstanbul Edirnekapı’da bulunan Sakızağacı Hava Şehitliğinde toprağa verilmiştir.

Cengiz Topel’in anısına ülkemizde ve Yavru vatan Kıbrıs’ta pek çok semt, cadde sokak ve okula onun ismi verilmiştir. Kayseri, Gaziantep birer semt ismi onun adını taşıdığı gibi Ankara ve İzmir’de onun adını taşıyan mahalleler vardır. Cengiz Topel isimi ülkemizin çeşitli yerlerinde pek çok okula, cadde, Askeri bölge, Polis merkezi ve Kocaeli hava limanına verilerek yaşatılmaktadır. Eskişehir ve Bursa’da heykeli bulunmaktadır.

Vatanı için gözünü kırpmadan kanlarını döküp canlarını hiç düşünmeden feda eden Tüm kahraman şehitlerimiz gibi Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel’inde Ruhu şaad olsun.

Yararlanılan Kaynaklar
Vehbi Zeki Serter: Kıbrısta Rum – Yunan saldırıları ve soykırım