kimdir

Dünya üzerinde, belirli periyodlar ve ritüeller ile ardı ardına cinayet işleyen veya seri katliam yapan kişiler arasında yakalanan ya da yakalanamayan, (Karındeşen Jack gibi)katil veya seri katil olarak tabir edilen kişiler daima varolmuştur. Çoğunlukla masum insanları katleden, insanlığın yüz karası olarak tasvir edilen hasta ruhlu kişiler içerisinde, tarih boyunca tanınmış ve belki de bunlar arasında en ünlü olanı hiç kuşkusuz Charles Manson’dur.

Manson’un bu kadar popüler olmasını sağlayan, sahte felsefik sözleri ve tavırları ile kandırdığı gençleri (Çoğunlukla genç kızlar) kendine mürite dinmesi ve uyuşturucu bağımlılıklarının etkisiyle, aralarında ünlü yönetmen Roman Polanski’nin o dönem hamile olan eşi Sharon Tate’ninde bulunduğu, pek çok kişinin bu tarikat eliyle öldürülmesi olmuştur.

Charles Manson Kimdir

yakalanma
Manson Mahkemeye Sevkedilirken
12 Kasım 1934 yılı Cincinati (Ohio, ABD) doğumlu olan Charles Manson (Tam adı Charles Miller Maddox Manson) zorlu bir hayata doğmuştu. Babası belirsizdi. Soyadını o doğduktan birkaç ay sonra, annesinin evlendiği William Manson’dan almıştır. Belkide Kişiliğinin canavarlaşmasına en büyük etken, doğup büyüdüğü acımasız hayat şartları oldu. Manson’un annesi Kathleen Maddox, bir hayat kadınıydı ve onu 16 yaşında doğurmuştu.

Annesi alkolik ve kendisi ile ilgilenmeyen biriydi. Hatta Manson bir anısında annesinin onu küçükken bir bardak bira karşılığında, çocuğu olmayan bir garsona bıraktığını, 1 hafta sonra dayısının gelip onu aldığından bahsetmiştir.
Manson’ un annesi çocukken tutuklanınca, küçük Charles sokaklarda yaşayarak hayatta kalmaya çalışmıştır. Küçük çapta hırsızlıklar yapan Manson, 18 yaşında tutuklanır. Cezaevinde Koğuş arkadaşı tarafından bıçak zoruyla cinsel istimara uğradıktan sonra, ıslah evine yerleştirilir ve 1954 yılında şartlı tahliye ile serbest kalır.

18 yaşından 32 yaşına kadar cezaevinde kalan Manson, bulunduğu süre içerisinde insanları etkileyebilme ve iletişim kurabilme konularında kendisini oldukça geliştirmiştir. Hitabet yeteneğinin insanlar üzerindeki etkisini fark eden Manson, cezaevinden çıktıktan sonra hippi kültürünün yoğun olduğu San Fransisco’ya giderek, özgür ruhlu takılan uyuşturucu ve sex partileri ile bilinen hippi gruplarına katıldıktan sonra, insanlar üzerindeki etkileme ve hitabet yeteneğini kullanarak çevresini genişletmeye başlar.

Dışarı çıktıktan sonra tekrar suç işlemekten geri durmayan Manson, aralarında kadın ticareti, sahte çek ve uyuşturucu ile ilgili pek çok suçtan dolayı, cezaevine girip çıkmaya başlamıştır. Tam bir kandırma ve etkileme uzmanı olan Charles Manson, o dönem popüler olan hippi kültürü ile kendi uydurduğu felsefesini birleştirip çevresinde mürit toplamaya başlar. Zayıf karakterli ve hippi kültürüne tam uyum sağlayamamış, ailelerinden kopuk bir yaşam tarzı içerisinde bulunan gençleri, aslında pek bir anlam ifade etmeyen felsefik sözleri ile etkiliyor ve onları bir amaç için birleştirmeye çalışıyordu. Zekasının yardımıyla da bunu başarıyordu.

Manson 1967 yılında son kez cezaevinden çıktıktan sonra, yanına aldığı 5 müridiyle birlikte Los Angeles yakınlarında bir çiftliğe yerleşmiş ve kendi korkunç teorilerini uygulamaya koymuştur. Cezaevi sonrası çiftlikte topladığı hippi gruplarına, kendini bir tanrı yada peygamber olduğuna inandırmıştır. Bu çiftlik evinde yaptığı grup sex ve uyuşturucu partileri  ile müritlerini kendine bağlamıştı.

Manson, seri katil olarak bilinse de aslında bizzat kendisi cinayet işlememiştir. Aksine, ünlü bir cinayet azmettiricisidir. Etkisi altına aldığı Müritlerine kurbanlarını belirledikten sonra, kandırdığı müritlerine korkunç cinayetler işletmiştir. Manson, kendi çevresinde bulunanlara ailem diyordu ancak, onları aslında acımasızca kullanıyordu. Manson’un müritlerine daha doğrusu ailem dediği kişilere işlettiği cinayetlerin sayısı 35’tir ve öldürdüğü bu kişiler rastgele seçilmiştir. Charles Manson ölüm ve yaşam arasında herhangi bir farkın bulunmadığını, bu nedenle öldürmenin suç sayılmadığı gibi akla hayale gelmeyen felsefik düşünce akımı ile kandırdığı müritlerini kullanarak 35 kişiyi vahşice katlettirmiştir.

İlk olarak kendi ortamında bulduğu insanları, yani otostop çeken hippileri öldürten Manson, ilerleyen dönemlerde vahşetin boyutunu arttıracaktı. Bunun için ilham kaynağı olarak, John Lennon ve Paul MacCartney imzalı The Beatles grubuna ait 1968 senesinde çıkan, White Album’ün “Helter Skelter” isimli şarkısını bulmuştur. Bu şarkıya oldukça anlam yükleyen Charles Manson, bu parçayı adeta vahiy olarak görüyordu. Manson Tanrının kendisi ile konuşmak için the Beatles ve Beach Boys gruplarını aracı olarak kullandığını iddia ediyordu. Öyle etkilenmişlerdi ki Charles’in müritleri öldürdükleri kurbanlarının evlerine, ölen kişilerin kanları ile Helter Skelter yazmaya başlamıştı.

Sharon Tate Cinayeti

cinayet
Sharon Tate
Sharon Tate, ünlü Polonya asıllı yönetmen Roman Polanski’nin eşiydi. Aynı zamanda pek çok hayranı olan güzel bir oyuncudur. Los Angeles’te yaşayan ünlü çift, Manson tarikatının kurbanları arasında yer almıştır. Polanski’nin Londra’da film çekiminde olduğu, 8 Ağustos 1969 gecesi Beverly Hills’te ki evlerine gelen Manson tarikati üyeleri,özellikle 8.5 aylık hamile olan eşi Sharon’un vahşice katledilmesinin ardından, ayrıca evde bulunan 4 kişiyi daha öldürmüşlerdir. Cinayeti işleyenlerden biri olan ve daha sonradan, Manson gibi şöhret olan Susan Atkins’in vahşet dolu ifadesinin bulunduğu kayıtlarda, öldürdüğü kadının karnını yarıp bebeği çıkardığını ve kurbanının kanını içtikten sonra “Vay be gerçekten uçtum” dediği yer almıştır.
Roman Polanski
Sharon Tate ve eşi Roman Polanski
Çok sayıda bıçak darbesi ile vahşice öldürülen biri hamile (sadece, Sharon Tate 16 yerinden bıçaklanmış ve mahkeme videolarında Susan Atkins, Sharon’un kendisine defalarca yalvardığını açıklamıştır.) 5 kişinin kanları ile evin çeşitli yerlerine ırkçı ve iğrenç yazılar yazmışlardır.

Manson ailesinin en küçük kurbanı ve anne karnında doğmadan öldürülen küçük bebeğe, babası Roman Polanski tarafından mezara konmadan önce Paul Richard Polanski ismini vermiştir. Susan Atkins daha sonra mahkemede Sharon Tate’in öldürülmeden önce kendisine, doğmamış bebeği için merhamet etmelerini istediğini, onu esir almalarını ve doğumdan sonra öldürmelerini istediğini, korkunç kahkahalar atarak keyifli bir biçimde anlatmıştır.
Manson
Susan Atkins
Aslında, Manson ailesinin yakalanmasını sağlayanda Sharon Tate cinayeti olmuştur. Çünkü Manson’ların daha önce öldürdüğü kişiler ne yazık ki değersiz görülmüş ve rastgele kurbanlar olduğu için pekte gündem konusu olmamıştır. Tate cinayeti toplum içerisinde bir infial oluşturmuş ve bunu duyurmak isteyen sözde aile üyelerinin, açıklamaları neticesinde bu sapkın tarikat üyeleri yakalanmıştır.

Tate cinayetin seçildiği yer ve kişilerin yansıttı ve cinayet sebebi, Manson’un o abarttığı felsefik düşünceleri değil, sadece intikam isteğidir. Bu olayla da kendi çıkarları olmadan insanları nasıl kandırdığı ve manipüle ettiğini gözler önüne sermektedir. Charles Manson müziğe çok ilgi duyuyor ve ünlü bir yıldız olmak istiyordu.
Tatikati
Manson'un Ailem Dediği Müritlerinde Bazıları
Manson müzisyen olma hayali ile 1968 yılında, Beverly Hills 10050 Cielo Drive’da bulunan ünlü prodüktör Terry Melcher’i ziyaret eder. Fakat ikili anlaşamaz ve Manson sinirli bir şekilde evden ayrılır. Öfkesinden deliye dönen Manson, müritlerini kullanarak intikamını acımasızca almak ister. Ardından ailesine Beverly Hills 10050 Cielo Drive’da bulunan evde, yaşayan herkesin katledilmesi emrini verir. Müritler 8 Ağustos 1969 gecesi planlanan olayı acımasızca uyguladı. Fakat sonradan anlaşıldı ki T. Melcher bu tarihten önce Şubat 1969’da evini yönetmen Roman Polanski’ye kiralamış kendisi Malibu’ya taşınmıştı. Bundan habersiz olan Manson, aralarında 8.5 aylık hamile Sharon Tate’nin de bulunduğu 5 kişinin ölümünü azmettirmiştir. Sebep ise Manson’un prodüktör tarafından reddedilmesiydi. Gelişen olaylardan bi haber durumdaki kurbanların, olayla tamamen alakasız oluşu olayın bir başka vahim boyutudur.

Bu ünlü Beverly Hills cinayetinin ardından, aynı tarikat mensupları bu kez Manson’un da katılımı ile bir market sahibi olan Leno Labianca ve eşi Rosmary Labianca çiftini yine vahşice öldürmüşlerdir. Kurbanların kanları ile duvara “Healter Skelter“ (aslından bu Helter skelter yazmak isterken yanlış yazmaları sonucu olmuştur.)yazmışlardır. Manson ve tarikatı hakkında yapılan suçlamalardan biri bu iki cinayet için “ Irklar arası savaş çıkarmak için seri cinayetler işleme “olmuştur.

Manson İdeolojisi

Kendisi beyaz ırkın üstünlüğüne inanıyordu, hatta bunu simgelemek için tutuklandıktan sonra bir duruşma öncesinde alnına gamalı haç kazıtmış, müritleri de daha sonradan aynı işareti yaparak onu taklit etmiştir. Manson’un müritleri arasında lanse ettiği korkunç bir teorisi vardı. Buna göre, ülke içerisinde beyazlar ve zenciler birbirleriyle savaşarak bir iç savaş çıkacaktı. Bu savaş sonunda, zenciler kazanacak ve iktidar olacaktı. Manson, inandığı iç savaş ortamını yaratmak ve idealinde kurduğu, beyaz ırkın üstünlüğü ideolojisi uğruna kanlı girişimlerde bulunsa da gerçekleştirememiştir. Müritlerine işlettiği cinayetlerin ardından,evin duvarlarına sanki cinayetlerin siyahiler tarafından (özellikle Kara Panterler) işlediğinin görünmesi için kurbanların kanları ile ırkçı yazılar yazdırmıştır.

Bu planla siyahi grupların cinayet işlediği havası üzerine, beyazlar ayaklanacak ve intikam için siyahileri öldürecektir. Adeta şeytanca bir plan uğruna, vahşice cinayetler işleten Charles Manson’un bu planı Sharon Tate cinayetini işleyenlerden biri olan Susan Atkins’in meşhur katliamı, başka bir suçtan tutuklandıktan sonra (araba hırsızlığı) her yerde böbürlenerek anlatmaya başlamasıyla suya düşer. Susan Atkins’in itirafları ile 1969 yılında Charles Manson yakalanır ve hapse atılır.


Ona inananları o kadar etkilemiştir ki müritlerinden kendi duruşmasına, köpek gibi emekleyerek gelmelerini istemiş ve onlarca kişi duruşma salonuna, elleri ve dizleri üzerinde emekleyerek salona gelmiştir. Çevresindeki kızlar onu mesih yada tanrı olarak görmüştür. Tarikat üyelerini, zor kullanmadan ikna yolu ile birer acımasız katile dönüşmelerini sağlamıştır.

Manson ve aile üyeleri, idam cezasına çarptırılsa da daha sonra, eyalette 1972 yılında (Kaliforniya) idam cezasının kaldırılması ile cezaları müebbet hapis cezasına dönüşür. Manson’un popülerleşmesinin en büyük etkenlerinden biri de yargılanırken duruşmalarda sergilediği hal, hareket ve sarf ettiği sözler olmuştur. Tutuklandıktan sonra aralarında Frank Sinatra, Tom Jones, Elizabeth Taylor gibi ünlü kişilerin isimlerinin bulunduğu bir ölüm listesinin olduğu ortaya çıkar.

Küçük bir grup için ilah, çoğu insanın ise bir canavar olarak gördüğü Manson, gerçekten hamile bir kadının öldürülmesine azmettirici olabilecek iğrençlikte bir kişiliktir. Ancak tüm bunlara rağmen Manson oldukça zeki biriydi. Ayrıca tam bir manipülasyon uzmanıydı. Tüm bunlar acımasız bir cani olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.
Manson'un Ölmeden Önceki Son Fotoğraflarından Biri


Manson aslında Amerikan kültürü ve özellikle Hollywood’un oluşturduğu bir seri katildi. “Ben Sam amcanın çocuğuyum” ve “beni sistem yarattı” sözleri de zaten bunu doğrular nitelikte.Sistemi oldukça iyi bilen ve insanların zaafların kullanarak, onları uyuşturucunun yardımıyla kukla haline getirebilen Manson’un şöhreti, iç yüzünü oldukça iyi bildiği kültür sayesinde hiç sönmemiştir.

İlginçtir Manson’un şöhreti o cezaevindeyken artarak devam etmiş, yakalanmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen hayran mektupları almaya devam etmiş ve ismi üzerinden fan kulüpleri kurulmaya başlanmıştır. Hatta bu kulüpler Manson’un tahliye edilmesi için imza kampanyaları dahi düzenlese de dünyaca ünlü seri katil Charles Manson, 19.11.2017 günü 83 yaşında doğal sebeplerle Kaliforniya cezaevinde yattığı sırada kaldırıldığı Kern Country hastahanesinde ölmüştür. Tarihe cinayet işlememiş olmasına rağmen,cinayetleri planlayıp azmettiren kişi olarak geçmiştir.

Charles Manson’un Popüler Kültüre Etkisi

Charles Manson popüler kültüre oldukça malzeme olmuş bir isimdir. Ünlü rock grubu Marilyn Manson ismini kendisinden aldığı gibi Guns N’Roses 1993 yılında piyasaya sürdükleri, The Spaghetti Incident isimli albümlerinde yer alan bir şarkıyla kendisine yer vermiştir. Hatta bu albümde yer alan Look at your Game girl şarkısının sözleri, bizzat Charles Manson’a aittir. Charles Manson müzikle de oldukça ilgilenmiştir. Ayrıca Charles Manson, 2019 yılında ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun Once Upon a Time in Hollywood isimli filmine de konu edilmiştir.
“Bana tepeden bakarsanız bir ahmak, bana alttan bakarsanız tanrı, bana karşıdan bakarsanız kendinizi göreceksiniz” diyen Charles Manson, hapishanede yattığı süre içerisinde toplam 12 kez şartlı tahliye için başvuruda bulunsa da sonuç alamamıştır.